Jest już koncepcja architektoniczno-urbanistyczna.

Na terenie przy bloku administracji powstanie nowy budynek, m.in. z 10 nowoczesnymi salami operacyjnymi.

Dzięki temu rozszerzone zostaną zabiegowe usługi zdrowotne w zakresie unitów nowotworowych piersi, klatki piersiowej, narządu rodnego i układu moczowo-płciowego, chirurgii rekonstrukcyjnej, neuroonkologii. Istnieje też konieczność przeniesienia pacjentów i usług diagnostyczno-leczniczych ze starego budynku instytutu. Tam zlokalizowane zostaną zakłady badawcze, administracja i sale dydaktyczne.

O rozbudowie mówi się już od kilku lat, ale głównym problemem są pieniądze. To istotna kwestia, gdyż nowy budynek pozwoli nie tylko na dalszy, lepszy, rozwój diagnostyki i leczenie nowotworów, ale również wzmocnienie zaplecza naukowo-badawczego.

 

Wiadomo także jak będzie wyglądał nowy budynek. SARP Katowice ogłosił wyniki  konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej budowy nowego budynku klinicznego wraz z blokiem operacyjnym. Pierwszą nagrodę otrzymał zespół Meritum Grupa Budowlana w składzie: Joanna Pajerska-Szczurek, Aleksandra Sarnik-Pająk, Kamil Koralik, Michał Chrapek.

Nagroda to 50 tys. zł i zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Jej fundatorem jest Narodowy Instytut Onkologii.

Jak czytamy w uzasadnieniu, projekt akcentuje swoją formą dwa podstawowe kierunki zabudowy i jednoznacznie porządkuje przestrzeń. Podkreślenie historycznego przebiegu alei klonów w ul. Sienkiewicza z kontynuacją aleją lip wewnątrz terenu opracowania zostało rozwinięte w II etapie konkursu poprzez symboliczne wbudowanie jednego z jej elementów – drzewa pomnika, symbolu życia w obręb centralnego holu recepcyjnego. Autorska koncepcja ukształtowania nowych obiektów jako prostych kubicznych białych brył wprowadza korzystny sygnał pojawienia się w kompleksie architektury XXI wieku.

(ml)


 

wstecz

Komentarze (3) Skomentuj

  • Moher 2021-12-13 20:44:11

    Narodowy budynek!!!

  • Ech 2021-12-14 11:16:00

    Gdy tak duży generator ruchu nie ma odpowiedniego skomunikowania to próżny ten wysiłek.

  • Ech 2021-12-14 11:17:24

    Gdy tak duży generator ruchu nie jest odpowiednio skomunikowany to próżny ten trud.