Plany budowy w Gliwicach lotniska dla awionetek przechodzą w fazę realizacji. Inwestycja, rozłożona na dwa najbliższe lata, ma już zapewnione finansowanie w budżecie, a teraz dostała gospodarza i teren, na którym powstanie. Pierwsze powietrzne taksówki będą mogły wylądować w Gliwicach za dwa lata.
Za wykonanie zadania odpowiada Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju. Decyzją rady, podjętą na sesji 9 lutego, miejska spółka otrzymała na własność teren o powierzchni blisko 42 ha, który stanowi część funkcjonującego tam obecnie lotniska Aeroklubu Gliwice. 

Przewłaszczenie nieruchomości, wartej ponad 14 mln zł, pozwoli spółce na wszczęcie procedur zmierzających do wybudowania lotniska. 
W tym roku Gliwice zaplanowały na inwestycję 8 milionów złotych, w przyszłym nieco więcej – 8,21 mln. Za sumę 16,2 mln powstanie utwardzony pas i drogi startowe, drogi kołowania, płyta postojowa, kontenerowa stacja paliw, hangary postojowe, parkingi i drogi dojazdowe. 

Zlokalizowane na Trynku lotnisko dostosowane będzie do obsługi tzw. małego ruchu lotniczego. Warunki techniczne pozwolą przyjmować małe samoloty transportu osobowego oraz towarowego. Zdaniem władz miasta w Gliwicach jest zapotrzebowanie na tego typu usługi. 

„Otwarcie lotniska dla ruchu biznesowego przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności miasta i stanowi uzupełnienie lotniska w Pyrzowicach, a razem z nim będzie ważnym elementem systemu transportowego województwa śląskiego” – czytamy w uzasadnieniu uchwały w sprawie przekazania terenu budowy w ręce GAPR. 

Realizację inwestycji zaplanowano na dwa najbliższe lata. Uruchomienie lotniska przewidziano na koniec 2018 r.   

(pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj