Plany budowy w Gliwicach lotniska dla awionetek przechodzą w fazę realizacji. Inwestycja, rozłożona na dwa najbliższe lata, ma już zapewnione finansowanie w budżecie, a teraz dostała gospodarza i teren, na którym powstanie. Pierwsze powietrzne taksówki będą mogły wylądować w Gliwicach za dwa lata.
Za wykonanie zadania odpowiada Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju. Decyzją rady, podjętą na sesji 9 lutego, miejska spółka otrzymała na własność teren o powierzchni blisko 42 ha, który stanowi część funkcjonującego tam obecnie lotniska Aeroklubu Gliwice. 

Przewłaszczenie nieruchomości, wartej ponad 14 mln zł, pozwoli spółce na wszczęcie procedur zmierzających do wybudowania lotniska. 
W tym roku Gliwice zaplanowały na inwestycję 8 milionów złotych, w przyszłym nieco więcej – 8,21 mln. Za sumę 16,2 mln powstanie utwardzony pas i drogi startowe, drogi kołowania, płyta postojowa, kontenerowa stacja paliw, hangary postojowe, parkingi i drogi dojazdowe. 

Zlokalizowane na Trynku lotnisko dostosowane będzie do obsługi tzw. małego ruchu lotniczego. Warunki techniczne pozwolą przyjmować małe samoloty transportu osobowego oraz towarowego. Zdaniem władz miasta w Gliwicach jest zapotrzebowanie na tego typu usługi. 

„Otwarcie lotniska dla ruchu biznesowego przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności miasta i stanowi uzupełnienie lotniska w Pyrzowicach, a razem z nim będzie ważnym elementem systemu transportowego województwa śląskiego” – czytamy w uzasadnieniu uchwały w sprawie przekazania terenu budowy w ręce GAPR. 

Realizację inwestycji zaplanowano na dwa najbliższe lata. Uruchomienie lotniska przewidziano na koniec 2018 r.   

(pik)
wstecz

Komentarze (6) Skomentuj

 • kukuruznik 2017-02-22 12:23:02
  481 milionow zlotych na inwestycje drodowe z Eu dla Polski. 5 miast moze sie cieszyc z dodatkowych z funduszy.Gliwice jest tez uwzglednione (pozatym Krakow, Bydgoszcz, Leszno i Tarnow). Moze by tak wybudowac 6 pasmowa droge do lotniska. Latanie ma przyszlosc !!! Jak ktos kiedys powiedzil" gdyby glupota miala skrzydla " to trzeba niedlugo powiekszyc gliwickie lotnisko.
  • Mateusz 2017-02-23 11:56:25
   Przykre jest to, że są ludzie którym nigdy się nie dogodzi i zawsze będą narzekać.
 • ja 2017-02-23 17:21:53
  Żeby to nie był taki niewypał jak z halą....
 • poziomka 2017-02-24 09:08:13
  Oj lala, beda latać businessman'y. Zastanawiam sie tylko czy ktops zrbil badanie rynku tego dotyczace czy faktycznei beda latac ? Czy bedzie jak z Podium... Wybudujmy szpital, poprawmy szkolnictwo, zmodernizujmy transport miejski a lotnisko i maly ruch zostawmy naprawde biznesowi. Bedzie potrzeba to zainwestuje. Czemu Miasto trwoni moja i Wasza kase na rzeczy z ktorych 99% mieszkancow nie skorzysta? Robmy dla ludzi i z mysla o ludziach a nie "idea fix".
 • norbinn 2017-02-25 07:43:31
  Trafiony pomysl bedziemy z tego zbierac dobre zniwo za pare lat
 • gl23 2017-02-25 19:15:15
  Zieleń, spokój i relaks. Tym Gliwice przyciągają.