W ostatnich tygodniach Gliwicki Klub Sportowy "Piast" SA, w ramach projektu Klubów Partnerskich, podpisał umowy z dziewięcioma klubami, rozpoczynając z nimi współpracę w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży.


Celem nadrzędnym współpracy jest wykorzystanie potencjału klubu jako jednego z liderów na piłkarskiej mapie Polski do podnoszenia umiejętności jak największej grupy młodych zawodników i przygotowanie ich do profesjonalnej kariery piłkarskiej. Piast udostępnia Klubom Partnerskim wiedzę dotyczącą metodologii szkolenia, podnosi ich jakość pracy, natomiast najzdolniejsi zawodnicy Klubów Partnerskich zasilają szeregi Akademii Piłkarskiej Piasta Gliwice.

Partnerstwo poza korzyściami wymiernymi ma na celu również budowanie relacji z klubami oraz integrację środowiska piłkarskiego Gliwic i okolic w duchu szeroko pojętej zdrowej rywalizacji. 
- Aktualnie koncentrujemy się na tym, żeby stworzyć sieć klubów współpracujących. Staramy się stworzyć ją jak największą, tak aby spośród zawodników z kategorii wiekowych U-9, U-10 i U-11, trenujących w Klubach Partnerskich, móc wybrać najzdolniejszych, którzy zostaną powołani do Reprezentacji Klubów Partnerskich GKS "Piast" SA. Dzięki temu możemy monitorować ich rozwój oraz w dokładny sposób wyselekcjonować tych, którzy dołączą do klas sportowych pod patronatem naszego klubu - powiedział Dawid Wiejowski, koordynator ds. Klubów Partnerskich Akademii Piłkarskiej Piasta Gliwice.

Koncepcja Klubów Partnerskich opiera się na prostych zasadach. W młodym wieku bardzo trudno jest ocenić potencjał zawodników, dlatego też Piast skupia się na szkoleniu młodzieży od kategorii wiekowej U-12. W początkowym etapie klub koncentruje się na monitorowaniu potencjalnych talentów. 
- Inwestowanie w młode talenty jest kluczem do sukcesu dla całego środowiska piłki nożnej - podkreślił Jacek Mazurek, dyrektor Akademii Piłkarskiej Piasta Gliwice.

Każde z działań ma służyć dalszemu budowaniu relacji między klubami oraz tworzeniu bazy danych o najzdolniejszych zawodnikach w poszczególnych kategoriach wiekowych. Wszystkie starania służą zminimalizowaniu ryzyka nietrafionej selekcji piłkarzy do grup treningowych powyżej 12. roku życia, a co za tym idzie - podniesieniu poziomu sportowego Akademii Piłkarskiej Piasta Gliwice. 
- Dołączenie do klasy sportowej i włączenie zawodnika w struktury akademii uzależnione jest od decyzji klubu, świadomości piłkarza oraz rodziców. Dziecko musi być gotowe do zmiany środowiska. Utworzenie klasy sportowej nie zamyka procesu selekcji. Jeśli zawodnik nie będzie gotowy, a jest perspektywiczny i drzemie w nim potencjał, to w dalszym ciągu będziemy obserwowali jego postępy, aby w optymalnym momencie mógł dołączyć do akademii - dodał Dawid Wiejowski.

Misją klubu jest kontynuacja działań w ramach zawierania umów z kolejnymi klubami oraz rozpoczęcie świadczeń na rzecz partnerów, z którymi umowy zostały już podpisane. 
- Piast zachęca do współpracy poprzez udzielanie porad w sprawach organizacyjnych oraz sportowych. Umożliwia ona uczestnictwo w cyklicznych warsztatach szkoleniowych organizowanych przez klub, a także treningi oraz mecze w ramach projektu Reprezentacji Klubów Partnerskich GKS "Piast" SA dla zawodników w kategoriach wiekowych U-9, U-10 i U-11. Oprócz tego daje możliwości uczestnictwa w wybranych spotkaniach pierwszej drużyny Piasta Gliwice w ramach rozgrywek organizowanych przez Ekstraklasę SA oraz Polski Związek Piłki Nożnej. Natomiast trenerzy z Klubów Partnerskich mają szansę na odbycie stażów wymaganych do podnoszenia kwalifikacji - stwierdził Dawid Wiejowski.

Stowarzyszenie GKS Piast Gliwice, Śląska Akademia Futbolu, Wieluński Klub Sportowy Siatkarz, Klub Sportowy Bojków, Toszecka Akademia Piłkarska, Klub Sportowy Unia Kalety, Ludowy Klub Sportowy Naprzód Świbie, Towarzystwo Sportowe 1909 Piast Cieszyn i Fundacja Rozwoju Sportu Espanola to lista nowych Klubów Partnerskich Akademii Piłkarskiej Piasta Gliwice. Klub systematycznie pracuje nad powiększeniem tego grona. 
- Wszystko oparte jest na zaufaniu, dobrowolności i zasadach partnerskich. Aby każda ze stron w maksymalny sposób mogła skorzystać ze wzajemnej relacji, musi mieć przekonanie, że ma ona sens - dodał.

Przypomnijmy, że w dalszym ciągu głównym zadaniem klubów współpracujących jest dbałość o proces treningowy, a w dalszej kolejności wskazywanie najbardziej uzdolnionych młodych zawodników. Na etapie, kiedy dziecko stawia dopiero swoje pierwsze kroki i zaczyna rozumieć znaczenie kultury fizycznej, klub stawia sobie za cel jak najbardziej atrakcyjne zaprezentowanie dyscypliny i sprawienie, chociażby przez zabawę, by piłka nożna, w oparciu o wartości takie jak szacunek, uczciwość i umiejętność pokonywania barier, stała się jego pasją. 
- To wszystko jest początkiem drogi. My chcemy przekonać całe środowisko, że ta droga jest słuszna. Aby rodzice, ludzie z Klubów Partnerskich oraz sami młodzi chłopcy uwierzyli w nasze działania. Piast tworzy przyjazne środowisko, z którym każdy chce się utożsamiać i które jest kojarzone z marką sukcesu. Jest to elita,  ma ona ściśle określone cele - zakończył Jacek Mazurek.

Biuro Prasowe
GKS Piast SA

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj