Po ponownym otwarciu Muzeum Auschwitz dla odwiedzających jednym z elementów służących zminimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz innych wirusów i bakterii, jakie mogą być wniesione na ubraniach, będzie specjalna bramka dezynfekcyjna. 
Stojąca już przed wejściem do muzeum, to zmodyfikowana wersja urządzenia opracowanego pierwotnie na Politechnice Śląskiej, powstałego na potrzeby szpitali walczących z koronawirusem. 

– Projekt naszych naukowców, zespołu składającego się zarówno z pracowników, jak i absolwentów Politechniki Śląskiej, odniósł duży międzynarodowy sukces. Urządzenie znalazło się wśród zwycięzców konkursu Healing Solutions for Tourism Challenge, organizowanego przez Światową Organizację Zdrowia oraz Światową Organizację Turystyki, pokonując ponad 1100 zespołów z ponad stu krajów. Działa w kilku placówkach medycznych w województwie śląskim i jest doskonałym potwierdzeniem, że nauka to ważny element potencjału naszego regionu w walce z epidemią – mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. 

Model bramki został opracowany we współpracy z Muzeum Auschwitz. 

– Cieszymy się, że będziemy pierwszym muzeum na świecie, które skorzysta z tego nowatorskiego rozwiązania. Zapewnienie bezpieczeństwa jest szczególnie ważne w czasie, gdy cały świat turystyki zmaga się z pandemią – podkreśla dyrektor muzeum, dr Piotr Cywiński. 

Ta bramka różni się od podobnych urządzeń pracujących w szpitalach i placówkach medycznych przede wszystkim liczbą dysz, czasem odkażania oraz użytym środkiem dezynfekcyjnym. 

– Użytkowanie bramy przez osoby w ubraniach codziennych wymaga optymalnego, nieco krótszego, czasu przebywania w niej. Dzięki temu będzie skuteczna biobójczo, ale nie wpłynie niekorzystanie na dezynfekowane powierzchnie zewnętrzne. Zastosowanym środkiem dezynfekcyjnym jest tutaj nadtlenek wodoru, a nie preparat na bazie chloru, jak w placówkach służby zdrowia. Konstrukcję bramki dostosowano do potrzebnej wydajności urządzenia w muzeum, a także przystosowano dla osób z niepełnosprawnością ruchową – mówi dr Anna Wawrzyk, epidemiolog pracująca w Muzeum Auschwitz.

Brama jest w pełni automatyczna. Świetlne elementy informacyjne, umieszczone w jej wnętrzu, pokazują osobie korzystającej, jak ma się zachowywać, aby efektywnie przeprowadzić proces dezynfekcji. 

Muzeum opracowało już nowe zasady zwiedzania, przystosowane do zaostrzonych wymogów sanitarno-epidemicznych, np. zwiedzanie z edukatorem będzie odbywać się w mniejszych grupach. Zmniejszona zostanie także liczba osób łącznie przebywających na terenie muzeum, a odwiedzający będą musieli zachować bezpieczny dystans. W kilku miejscach umieszczono aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk.

(san)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj