20 maja od 17.00 do północy muzeum otworzy przed nami drzwi do świata ziół. Będzie mnóstwo warsztatów, pokazów i koncertów o tematyce związanej z bliskimi nam od wieków roślinami. Upleciemy wianki, skosztujemy ziołowych naparów, weźmiemy udział w pokazie przygotowywania naturalnych leczniczych kosmetyków.


Pracownia Rzemiosł Dawnych zapozna nas z tajnikami obróbki lnu i konopi. Organizatorzy zaproszą na wyprawę mało znanymi szlakami roślin muzycznych od bliskich, ale wcale nie tak dobrze znanych, obszarów Karpat na Słowacji, gdzie królują instrumenty wykonywane z bzu czarnego, poprzez Skandynawię, aż po południową półkulę.

Stworzymy ziołowe witraże, zabawki z siana i kwiaty z osiki. Do muzycznego świata pełnego ziół zabierze nas Kapela Jetelinka z Beskidu Śląskiego. Czeka nas także otwarcie wystawy „Wszystko ziele” poświęconej ziołom w ludowej obrzędowości dorocznej i rodzinnej. Wieczór w ogrodzie Willi Caro zaczarują tradycyjne pieśni ludowe z Bałkanów, Słowacji, Ukrainy i różnych regionów Polski w wykonaniu grupy wokalnej Zora. Przygotowaliśmy również kiermasz produktów zielarskich i loterię z tematycznymi nagrodami.

Z kolei w Zamku Piastowskim – otwarcie wystawy „Pławniowice – archeologiczna przeszłość” przybliżającej odkrycia dokonane na terenie podgliwickiej osady, której przeszłość sięga czasów prehistorycznych. Zobaczymy między innymi srebrny denar cesarzowej rzymskiej Faustyny I z II wieku n.e., który może świadczyć o udziale miejscowej ludności w handlu z Cesarstwem Rzymskim oraz wyposażenie grobu wojownika z okresu II/III wieku n.e., odkryte przed niespełna dekadą. O prowadzonych w Pławniowicach badaniach opowie archeolog – Radosław Zdaniewicz.

W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego - zgodnie z motywem przewodnim Nocy – tematyczne zwiedzanie wystawy stałej: "Żeliwne herbarium" - świat przyrody w odlewach artystycznych. Przewodnikiem będzie Jolanta Wnuk. W czasie otwartych warsztatów ozdobimy gipsowe repliki biżuterii ze zbiorów muzeum, tym razem roślinnymi ornamentami. Na najmłodszych czekać będą także wielkoformatowe układanki przedstawiające Królewską Odlewnię Żelaza.     

W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich – w dawnej sali ceremonialnej (modlitewnej) instalacja świetlno-dźwiękowa "Ja ostał się sam". To opowieść o życiu prostego człowieka opowiedziana jego własnymi słowami. Człowieka, który przetrwał Zagładę utraciwszy żonę i syna. Muzyka pełni w tej opowieści rolę służebną: uwypukla emocje, które niosą jego wspomnienia. Całość dopełnia forma wizualna przedstawienia – nawiązująca do symboliki światła. Celem dzieła jest upamiętnienie Abrahama Ladnera. Warstwa dźwiękowa instalacji składa się z czterech związanych ze sobą kompozycji, w których słychać głos narratora – błogosławionej pamięci Abrahama Ladnera (1905-1993), ostatniego żydowskiego mieszkańca Tarnowa. Większość materiałów dźwiękowych została przygotowana wcześniej, jednak ich przebieg czasowy i brzmienie kreowane będą na żywo w kontakcie z odbiorcami.

W Radiostacji – projekcje filmu „Uwaga! Tu Gliwice!”, tradycyjne spojrzenie w niebo razem z astronomami z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, a także spotkanie z Duchem Historii…

Program

WILLA CARO
ul. Dolnych Wałów 8a


OTWARTE WARSZTATY W OGRODZIE WILLI CARO

- godz. 17.00 – 21.00 -  „Ziołowe Przedszkole” (warsztaty plastyczne i zabawy dla dzieci od lat 3 wraz z opiekunami).

- godz. 17.00 – 22.00 -
plecenie wianków (dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla dorosłych). Prowadzenie: Janina Cempa.
Każdy uczestnik będzie miał możliwość poznać tajniki sztuki wyplatania wianków z tradycyjnych roślin i własnoręcznie wykonać tę oryginalną ozdobę. Do wykonania efektownych i wytrzymałych wianków posłużą różnorodne kolory i gatunki roślin. Janina Cempa jest twórczynią związaną ze Szlakiem Rzemiosła Małopolski. Haftowanie i szydełkowanie to jej pasja. Na co dzień kieruje Kołem Gospodyń Wiejskich.

 - godz. 17.00 - 22.00 - tworzenie kwiatów z osikowego łyka (dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla dorosłych). Prowadzenie: Maria Chaładus.
Technika tworzenia z osikowego łyka to polska tradycja, która powstała na początku XIX w na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na warsztatach ten całkowicie naturalny, delikatny surowiec z drewna osikowego posłuży do wykonania pięknych, barwnych kwiatów.
Maria Chaładus jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od ponad 30 lat wraz z mężem Mieczysławem wykonuje ozdoby z wiór drewna osikowego. Koziegłowy, z których pochodzi pani Maria słynęły w całej Polsce z wyrobów z wiór drewna osikowego.

- godz. 17.00 - 22.00 - tworzenie zabawek z siana (dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla dorosłych). Prowadzenie: Danuta Gałuszka.
Idealna propozycja dla najmłodszych. Zabawki wykonane z materiałów naturalnych – ekologicznych są wytrzymałe i będę spełniać rolę dekoracyjną przez długie lata. Uczestnicy udekorują je różnymi ziarnami m.in. kukurydzą, kawą, fasolą. Na warsztatach postaną sylwetki ludzi i zwierząt, w tym ptaków w naturalnej, jak i w miniaturowej wielkości.  Danuta Gałuszka należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych i jest związana ze Szlakiem Rzemiosła Małopolski. Tworzeniem zabawek z siana i słomy zajmuje się wraz z mężem Marianem.

- godz. 18.00 - warsztaty taneczne z Kapelą Fedaków (dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla dorosłych).
Uczestnicy warsztatów tradycyjnych polskich tańców ludowych poznają tańce ze Śląska i sąsiednich regionów, w których występują motywy ziół i tradycyjnie hodowanych dawniej roślin, takie jak: lipka, ogrodnik, czy wyka. Nauczą się także piosenek śpiewanych przy wykonywaniu konkretnych tańców, w których występują motywy roślinne i dowiedzą się, jaką rolę pełniły dawniej występujące w tych piosenkach rośliny. Iga Fedak jest etnologiem, etnomuzykologiem i instruktorką tańca ludowego. W zespole śpiewa, gra na bębenku i barabanie oraz uczy tańca. Karolina Fedak jest skrzypaczką i początkującą lutniczką. 

WARSZTATY NA ZAPISY

Zajęcia i warsztaty odbywać się będą w salach edukacyjnych II piętro Willi Caro,  Czytelni Sztuki i ogrodzie Willi Caro – ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

- godz. 17.00, 17.30 - tworzenie ziołowych witraży (dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla dorosłych, liczba miejsc ograniczona - zapisy telefoniczne  783 560 006).
Miejsce: sala edukacyjna – II piętro Willi Caro
Prowadzenie: Zbigniew Janiga
Na warsztatach dowiemy się, jak stworzyć ziołowe ozdoby z suszonych roślin i fizeliny. Przy okazji poznamy kilka użytecznych ziół.

- godz. 17.00, 18.30, 20.00  - tworzenie mydełek glicerynowych (dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla dorosłych, liczba miejsc ograniczona -  zapisy telefoniczne 783 560 006)
Miejsce: sala edukacyjna – II piętro Willi Caro
Prowadzenie: Agis Wojciechowska
Na warsztatach stworzymy naturalne, zapachowe mydła tylko na bazie składników roślinnych.  Agis Wojciechowska na co dzień zajmuje się szeroko pojętą ekologią. Prowadzi warsztaty naturalnej kuchni wegańskiej i tworzenia Natu – kosmetyków.

- godz. 18.00 - „Zioła dla urody – jak dbać o skórę naturalnymi metodami. Kosmetyki z łąki, lasu i ogrodu” (dla młodzieży od 14 roku życia wraz z opiekunami i dla dorosłych, liczba miejsc ograniczona - zapisy telefoniczne   783 560 006).
miejsce: sala edukacyjna – II piętro Willi Caro
Prowadzenie: Ewa Kuchowicz

- godz. 18.30, 20.00 „Dzika Kuchnia”- prezentacja dzikich roślin jadalnych połączona z warsztatem kulinarnym (warsztaty dla młodzieży od 14 roku życia wraz z opiekunami i dla dorosłych, liczba miejsc ograniczona - zapisy telefoniczne 783560 006).
Miejsce: ogród Willi Caro
Prowadzenie: Zbigniew Janiga

Jak przygotować pesto z babki i pokrzywy, do czego można dodać popularne łąkowe mniszki i jakie dzikie przyprawy spotykamy na trawniku pod domem?  Na warsztatach dowiemy się, jak wykorzystać zapomniane już dzisiaj, dzikie rośliny jadalne. Usłyszymy jak, gdzie i kiedy najlepiej zbierać kulinarne dary naszych łąk oraz w jaki sposób możemy ich użyć do przygotowania prostych potraw. Zbigniew Janiga - biolog, specjalista ochrony środowiska, grotołaz. Pasjonat fotografii analogowej. Współtwórca Etnobotanicznych spacerów po Gliwicach, Gliwickiej Zielarni i Ziołowego przedszkola.


- godz. 21.00 - ekotorby z motywem ziół (warsztaty dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla dorosłych, liczba miejsc ograniczona - zapisy telefoniczne   783 560 006).
miejsce: sala edukacyjna  - II piętro Willi Caro

- godz. 21.30, 22.00, 22.30 -  „Portret rośliny” - warsztaty luksografii (dla dzieci od lat 7 wraz z opiekunami i dla dorosłych, ilość miejsc ograniczona - zapisy telefoniczne 783 560 006).
miejsce: Czytelnia Sztuki w Willi Caro
Prowadzenie: Zbigniew Janiga

Luksografia to stara technika fotograficzna, w której przedmiot tworzy obraz bezpośrednio na papierze fotograficznym bez użycia kamery. Na krótkim warsztacie w ciemni fotograficznej uczestnicy zapoznają się z tym ciekawym sposobem tworzenia świetlnych obrazów. Będzie to również okazja do wykonania własnej pracy z motywem roślinnym przy użyciu okazów zielnikowych roślin leczniczych, magicznych i ozdobnych.

- godz. 21.00- polskie pieśni ludowe – warsztaty muzyczne z grupą wokalną Zora (dla dzieci od lat 7 wraz z opiekunami i dla dorosłych, ilość miejsc ograniczona - (zapisy telefoniczne 783 560 006).
miejsce: ogród Willi Caro
Grupa Wokalna Zora poprowadzi warsztaty polskich pieśni ludowych, w których występują motywy roślinne oraz krótko opowie o roli poszczególnych ziół czy innych roślin w wybranych obrzędach.

PRELEKCJE I POKAZY

- godz. 18.00, 21.00  - „Rośliny muzyczne – od bzu czarnego do eukaliptusa”  -  spotkanie z etnobotanikiem Markiem Styczyńskim i wytwórcą tradycyjnych instrumentów z drewna bzu czarnego – Bogdanem Kiwakiem (dla młodzieży od 14 roku życia wraz z opiekunami i dla dorosłych, ilość miejsc ograniczona),
miejsce: sala konferencyjna Willi Caro.
Marek Styczyński i Bogdan Kiwak zapraszają do wyprawy mało znanymi szlakami roślin muzycznych od bliskich, ale wcale nie tak dobrze znanych obszarów Karpat na Słowacji, gdzie królują instrumenty wykonywane z bzu czarnego, poprzez Skandynawię, gdzie Samowie za kręgiem polarnym wykonują najstarsze instrumenty z brzozy, świerka i arcydzięgla oraz skór reniferów, aż po gorące rejony Australii, które wydały na świat najstarszą znaną trąbę yidaki zwaną także didjeridu. Wszystkie te instrumenty łączy to, że bezpośrednio pochodzą od specjalnych, magicznych, użytkowych i leczniczych roślin. Odbędzie się również prezentacja instrumentów, podczas której będzie można dotknąć i wypróbować tradycyjne świdry, a także wiele innych.  

- godz. 19.00 -otwarte spotkanie z Jacentym Ignatowiczem – pokaz gry na instrumentach roślinnych.
Miejsce: ogród Willi Caro

- od godz. 17.30 - 21.30  -Pracownia Rzemiosł Dawnych – pokazy dawnych metod obróbki roślin włóknistych – len, konopie - od zasiewu, pielęgnacji i obróbki, przez ich przędzenie, aż po szycie.  
Miejsce: ogród Willi Caro.
Podczas pokazu i warsztatów poznamy cały cykl życia lnu włóknistego i konopi włóknistych. Od zaprezentowanego na obrazach lnu włóknistego i konopi w fazie zielonej, oraz w fazie roszenia lnu na trawie, poprzez stanowiska do poszczególnych etapów pracy z roślinami włóknistymi, aż do warsztatu tkackiego.

KONCERTY – ogród Willi Caro


- godz. 20.00  -Poleju, poleju, cozes taki bujny – koncert Kapeli Jetelinka - tradycyjne pieśni Beskidu Śląskiego o ziołach.

- godz. 22.00  -koncert grupy wokalnej Zora - podróż dookoła Słowiańszczyzny – tradycyjne pieśni ludowe z Bałkanów, Słowacji, Ukrainy i różnych regionów Polski.

INNE ATRAKCJE

- godz. 17.00 – 23.00 - Gliwicka Zielarnia -  degustacja herbatek ziołowych.

- godz. 17.00 – 23.00  kiermasz Wokół ziół:
Ekonatura z Dąbrowy Górniczej - kram z ziołami;
Githagoart z Rybnika - biżuteria z motywami roślinnymi;
Kozie Frykasy z Krakowa – ziołowe sery;
Mydlarnia u Franciszka z Gliwic;
Pasieka Natura z Wojkowic;
Zielarnia Primum non nocere z Gliwic.

LOTERIA
- od godz. 17.00 – przy wejściu do Willi Caro – wydawanie losów Ziołowej loterii.
- godz. 21.50 losowanie nagród Ziołowej loterii.
 
OPROWADZANIE po wystawach w Willi Caro:
godz. 18.15, 20.15, 22.15 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nieznane arcydzieła, nieznani mistrzowie. Malarstwo barokowe na Śląsku na nowo odkryte ”. Oprowadzanie: Anna Kwiecień, historyk sztuki, starszy kustosz Muzeum w Gliwicach;
godz. 18.00, 20.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wszystko ziele. Zioła w obrzędowości i zdobnictwie ludowym”. Oprowadzanie: Dobrawa Skonieczna-Gawlik, etnolog;
godz. 17.30, 19.30, 21.30 - zwiedzanie zabytkowych wnętrz Willi Caro. Oprowadzanie:  dr Dagmara Wójcik, historyk sztuki, kustosz Muzeum w Gliwicach;
godz. 17.00 – 24.00 - zwiedzanie indywidualne (ostatnie wejście o godz. 23.00).

ZAMEK PIASTOWSKI 18.00- 24.00
ul. Pod Murami 2
- godz. 18.30, 21.30 -oprowadzanie po wystawach stałych i wystawie:  „Pławniowice – archeologiczna przeszłość”;   
- godz. 19.30 i 20.30 – prelekcja: „Pławniowice – archeologiczna przeszłość” – Radosław Zdaniewicz, archeolog Muzeum w Gliwicach;
- godz. 18.00 – 24.00 zwiedzanie indywidualne (ostatnie wejście o godz. 23.00).

ODDZIAŁ ODLEWNICTWA ARTYSTYCZNEGO 18.00 – 22.00
ul. Bojkowska 37

- godz. 18.00 – 21.00 „Tajemnicza Odlewnia” – układanki dla dzieci;
- godz. 18.00 – 21.00 – otwarte warsztaty z gipsowymi replikami zabytków z kolekcji Muzeum – tym razem z motywami roślinnymi;
- godz. 18.00, 19.00, 20.00  – "Żeliwne herbarium" - świat przyrody w odlewach artystycznych -  tematyczne zwiedzanie wystawy „Słusznie słyną dziś Gliwice…”;
- godz. 18.00 – 22.00 zwiedzanie indywidualne (ostatnie wejście o godz. 21.30).

DOM PAMIĘCI ŻYDÓW GÓRNOŚLĄSKICH 18.00 -24.00
ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14

Instalacja świetlno-dźwiękowa „Ja ostał się sam” – opowieść  o życiu prostego człowieka jego własnymi słowami. Człowieka, który przetrwał Zagładę utraciwszy żonę i syna. Celem dzieła jest upamiętnienie Abrahama Ladnera.

21.00 – pierwszy pokaz instalacji
21.45 – drugi pokaz instalacji
22.30 – trzeci pokaz instalacji
23.15 – czwarty pokaz instalacji

- godz. 18.00 – 24.00 - zwiedzanie indywidualne (ostatnie wejście o godz. 23.00)

RADIOSTACJA GLIWICE 18.00 – 24.00
ul. Tarnogórska 129
- między 18.00 a 23.00 - o pełnych godzinach projekcja filmu „Uwaga! Tu Gliwice”
- między 18.00 - 24.00 - zwiedzanie indywidualne (ostatnie wejście 23.30)
Przed Radiostacją Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii udostępni teleskopy do obserwacji nocnego nieba.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

W razie niesprzyjających warunków pogodowych organizator zastrzega sobie możliwość zmian w harmonogramie wydarzeń.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj