10 października uczelnia po raz piętnasty organizuje największe wydarzenie popularyzujące naukę, w tym roku wirtualnie. Transmisje - na platformach YouTube PŚ oraz Zoom w godzinach od 15.00 do 22.00. 

- Mamy do pokazania nie tylko zagadnienia inżynierskie, chemiczne, matematyczne, fizyczne, ale również bardzo wiele tzw. „miękkich” tematów - organizacja i zarządzanie, inżynieria biomedyczna, aktywności językowe. To jest ogromny wysiłek popularnonaukowy całej społeczności uczelni. Bardzo nam zależy by pokazać, jak wiele ciekawych rzeczy realizujemy i w jak wielu dodatkowych aktywnościach można wziąć udział - mówi dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, które od trzech lat organizuje Noc Naukowców. 

Dr Mariola Saternus, kierownik Katedry Metalurgii i Recyklingu na Wydziale Inżynierii Materiałowej, udowodni podczas wydarzenia, że metale stanowią element na stałe wpisany w naszą codzienność. - Łyżka, spinacz, folia aluminiowa, którą opakowujemy kanapki, klamka u drzwi, miedziane elementy w zmywarce, samochód, którym dojeżdżamy do pracy. Sam smartfon składa się z ponad 20 metali, m.in. miedzi, kobaltu, żelaza, cyny, tantalu, srebra, złota, palladu, indu, aluminium, litu, metali ziem rzadkich. Metale są wokół nas już od wieków, jednak zakres ich zastosowania i wiedza o ich ewentualnym wpływie na organizm człowieka zmieniała się na przestrzeni lat - wyjaśnia badaczka. 

O właściwym postępowaniu z chemią, i nie tylko, dowiemy się podczas warsztatów dotyczących sortowania oraz własnoręcznego wytwarzania przedmiotów codziennego użytku. Prezentacja „GOZ na co dzień” da przepis na własny proszek do prania, a dzięki pokazowi sortera odpadów słuchacze uwierzą, że „sortowanie to łatwizna”. 
Do naukowych celów można również wykorzystać… ruch. W ramach Nocy Naukowców Paweł Smołka zaprezentuje „Rowerek stacjonarny jako generator energii elektrycznej”, a uczestnicy warsztatów dowiedzą się  ile czasu należy pedałować na rowerze, żeby naładować wybrane urządzenie. W ramach transmitowanych na YouTube materiałów nie zabraknie także przedstawicieli koła Polsl Racing, którzy przedstawią najnowsze pojazdy wyścigowe swojego zespołu i uświadomią, jak będzie wyglądać motoryzacja przyszłości.

Świat można „czytać” wzrokiem, ale również „węchem”, a wrażenia zmysłowe ulegają deformacji pod wpływem zmęczenia i różnych substancji. O tym w prezentacji „Jak nasz mózg widzi świat” prowadzonej przez dr. Pawła Kasprowskiego, podczas warsztatów „Czy masz dobry nos? Jakość powietrza w budynkach”  ( prowadzenie Karolina Żydek)  oraz  „Co czujesz, gdy Twój mózg się zmęczy? –  eksperymenty i zabawy poznawcze” przygotowanych przez Patrycję Kabiesz.

Każdy, kto zdecyduje się uczestniczyć w Nocy Naukowców, może ułożyć swój własny program. Wystarczy założyć konto i zarejestrować się na wybrane przez siebie wykłady, warsztaty oraz pokazy naukowe. W programie:  20 filmów na kanale YouTube PŚ, 53 aktywności na platformie ZOOM, a także 3 aktywności streamingowane na żywo. Udział bezpłatny. 

Szczegółowy plan dostępny na stronie www.nocnaukowcow.com.pl

Partnerem sobotniego wydarzenia są: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Miasto Gliwice. Noc Naukowców została dofinansowana z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 


Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj