Po pandemii miłośnicy nauki znów mogli się spotkać na żywo w kampusie Politechniki Śląskiej.

Były eksperymenty, rozmowy z naukowcami, eko-plotki, koncerty. - Noc Naukowców to wydarzenie, w czasie którego my – Politechnika Śląska – pokazujemy to, co mamy najlepsze. Nasi naukowcy chwalą się swoimi badaniami, zachęcając do wspólnego eksperymentowania i wspólnej zabawy. Ta interakcja naukowca z odbiorcą jest naszym podstawowym celem. Poprzez popularyzację nauki chcemy pokazać uczestnikom, jak nauka wpływa na ich codzienne życie i dlaczego jest ona tak ważna – mówiła podczas inauguracji Nocy dr Aleksandra Ziembiński - Buczyńska, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki.

Tegoroczne hasło to: „W rytmie eko”. Program był bardzo zróżnicowany i obejmował ponad 180 wydarzeń odbywających się w czterech miastach: Gliwicach, Katowicach, Zabrzu i Rybniku. Były wykłady, warsztaty, pokazy, eksperymenty, koncerty, wystawy.

Kto nie mógł przyjść osobiście, mógł obejrzeć transmisję. Niemal przez cały czas Nocy Naukowców trwał popularnonaukowy talk-show – nawiązujące do tegorocznego hasła eko-plotki, które prowadziła Iwona Flanczewska-Rogalska.

– Poplotkowaliśmy z naukowcami o wszystkim, co związane z ekologią, elektromobilnością, ekologicznym budownictwem, energią i jej magazynowaniem, odpowiedzialną produkcją i projektowaniem czy przyszłością procesów oczyszczania ścieków – powiedziała Ziembińska-Buczyńska.

Podczas otwarcia Nocy wręczono nagrody laureatom konkursów: Industrialna biżuteria; Opowiadanie kryminalne, którego akcja dzieje się w kampusie Politechniki Śląskiej; Co słychać w nauce – podcast naukowy; Wyjedź w przyszłość – zaprojektuj ekopojazd; Zostań ekobohaterem: spot promujący proekologiczne zachowania i postawy.
 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj