18 maja od 17.00 do północy we wszystkich oddziałach Muzeum w Gliwicach mnóstwo wydarzeń. Warto w ten dzień wybrać się na Noc Muzeów.   
Przy wtórze pieśni i śpiewanek, przy dźwiękach liry korbowej i śpiewu tradycyjnego wyruszymy na Kresy. Posłuchamy opowieści o Huculszczyźnie, wykonamy lwowskie wycinaki i biżuterię łemkowską. Będzie kresowe gotowanie – przygotujemy marchwiowo-zmiemniaczane olatki, śledzie w sosie tatarskim, fuczki z kiszoną kapustą i śledzie wileńskie w korzennej marynacie. 

Ozdobimy tradycyjnymi  huculskimi symbolami gliniane krążki. Weźmiemy udział w warsztatach śpiewu białego, posłuchamy występów orkiestry św. Mikołaja i zatańczymy taniec o nazwie reszeto. 

Specjalnie na Noc Muzeów przygotowany został śpiewnik z tekstami utworów ludowych, opracowanych przez muzyków orkiestry. Podczas warsztatów będziemy tworzyć tradycyjną huculską biżuterię koralikową i łemkowskie kwiaty z bibuły. Oprócz spotkania z kresowymi tradycjami czeka zwiedzanie wystawy „Kresy w malarstwie polskim…”, gdzie na płótnach wybitnych polskich artystów – Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca czy najsilniej związanego z Kresami Jana Stanisławskiego - odnajdziemy widoki kresowego świata. 

To wszystko i o wiele więcej w Willi Caro i pozostałych oddziałach Muzeum w Gliwicach w sobotę, 18 maja od godz. 17.00 do północy. 


Kwesta „Kresowe bodiaki” na rzecz Sobotniej Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Złoczowie na Ukrainie. 

W Noc Muzeów i do końca trwania wystawy „Kresy w malarstwie polskim…”, a więc do 23 czerwca, muzeum prowadzi zbiórkę funduszy na wykonanie placu zabaw dla dzieci uczących się w Sobotniej Szkole Polskiej Mniejszości Narodowej w Złoczowie na Ukrainie. Plac zabaw miałby powstać na terenie należącym do Domu Polskiego, w którym mieści się szkoła. Gliwickie muzeum  przekaże całość zebranych funduszy Helenie Stojanowskiej, prezes złoczowskiego Oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. 
Wszyscy, którzy ofiarują datek, otrzymają pamiątkową naklejkę – „Kresowe bodiaki”.

Kwoty, w dowolnej wysokości, można wrzucać do puszek, które od Nocy Muzeów do 23 czerwca znajdą się w Willi Caro – na wystawie „Kresy w malarstwie polskim…”, a także wpłacać za pośrednictwem przelewów internetowych na specjalnie założone konto: 
ING BANK ŚLĄSKI  87 1050 1285 1000 0023 0426 3672

Szczegółowy program Nocy tu: 


wstecz

Komentarze (0) Skomentuj