Szkoła Podstawowa nr 1 w Toszku to jedna z prawie 200 placówek w Polsce, która w tym roku bezpłatnie skorzystała z lekcji online w ramach programu "Nauka dla Ciebie”. E-Laboratoria to zajęcia, dzięki którym uczniowie mogą eksperymentować nie tylko w szkole, ale także w swoim domu.

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik już po raz czwarty organizują bezpłatne zajęcia dla szkół w ramach programu "Nauka dla Ciebie”. Program finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki. Z laboratoriów Centrum Nauki Kopernik prowadzone są zajęcia chemiczne, fizyczne czy geograficzne. Lekcje na ten moment odbywają się jedynie online,  jednak gdy tylko sytuacja na to pozwoli, wyjadą Naukobusy, które odwiedzą ponad 200 placówek, w tym szkołę w powiecie gliwickim. Program "Nauka dla Ciebie” adresowany jest do dzieci i młodzieży z małych miejscowości, a placówki, które chcą skorzystać z zajęć mogą zarejestrować się na stronie www.naukadlaciebie.gov.pl .

Toszek online

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku w piątek 19 lutego br. mieli niecodzienną okazję, by wziąć udział w wyjątkowych e-Laboratoriach. Zaplanowano i zrealizowano cztery spotkania online. Jedynie uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach w szkole, natomiast starsze dzieci będąc w swoich domach przed komputerem, połączyły się na żywo z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i skorzystały z przygotowanej dla nich oferty doświadczeń. Tematyka zajęć dla najmłodszych z klasy III to sztuka kamuflażu, klasy IV i V zajęły się wodą i stanami skupienia. W klasie VII uczniowie badali kwasy, a w VIII klasie zastanawiali się nad pochodzeniem barw.

- Zajęcia trwały jedną godzinę lekcyjną. Uczniowie wcześniej otrzymali listę materiałów, w które należało się zaopatrzyć, aby móc aktywnie eksperymentować. Następnie młodzież pod kierunkiem edukatorów z Centrum Nauki Kopernik przeprowadziła doświadczenia, najmłodsi w szkole, pod okiem nauczyciela, a starsi uczniowie w swoich domach- mówi Kornelia Rzepka, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku. 

Coś nowego 

Uczniowie, za wyjątkiem klas I-III od kilku miesięcy uczą się zdalnie, co skutkuje spadkiem zaangażowania i motywacji wśród młodzieży. Program "Nauka dla Ciebie” to pewnego rodzaju misja organizatorów, która ma na celu wsparcie placówki w procesie nauczania, tym samym zwiększenie kompetencji badawczych uczestników. Główną zaletą organizowanych e-Laboratoriów jest to, że uczniowie  angażują się w zajęcia, a dzięki zabawie i eksperymentom, mogą się wiele nauczyć.

- Pojawiła się możliwość, by wziąć udział w programie "Nauka dla Ciebie”.  Dzięki zakwalifikowaniu się naszej szkoły do modułu e-Laboratoria 65 uczniów wzięło czynny udział w zajęciach online. Do tych niecodziennych lekcji bardzo entuzjastycznie podchodziły zarówno młodsze dzieci, które żywo reagowały na propozycje doświadczeń, jak i siódmo- czy ósmoklasiści- dodaje Rzepka.

Zajęcia wprawdzie nie są cykliczne, jednak -jak podkreśla nauczycielka- gdy tylko nadarzy się okazja, to po raz kolejny szkoła weźmie udział w programie, by uatrakcyjnić ofertę edukacyjną dla swoich uczniów.

Patrycja Cieślok

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj