Kilkuletnia walka o zwiększenie bezpieczeństwa przy Raciborskiej w Sośnicowicach spędza sen z powiek sośnicowiczan z radną powiatową Teresą Szymońską na czele. Apele nie przynoszą wymiernych rezultatów. Szansą miała być wizja lokalna starosty gliwickiego, który obiecał pomoc... 
Po dłuższej przerwie sprawdzamy, czy w temacie fotoradaru, który miałby stanąć przy ulicy Raciborskiej w Sośnicowicach, wiadomo coś więcej. Choć gmina może pochwalić się już jedną żółtą skrzynką w Łanach Wielkich, to kwestia fotoradaru na Raciborskiej jest o wiele trudniejsza, bowiem jest to droga wojewódzka. Zaledwie trzy tygodnie temu w Starostwie Powiatowym w Gliwicach odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli m.in. starosta gliwicki Waldemar Dombek oraz radna Rady Powiatu Gliwickiego - Teresa Szymońska. Przebieg obrad rzuca nowe światło na sprawę dotyczącą bezpieczeństwa mieszkańców, a która wydaje się być rozwiązaniem obecnej sytuacji.

Biurokracja 

7 maja br. miała miejsce wizja lokalna, w której osobiście uczestniczył Waldemar Dombek na zaproszenie radnej Szymońskiej. Już wtedy starosta obiecał zająć się ową sprawą - Trzeba zrobić wszystko, by zwiększyć bezpieczeństwo na Raciborskiej. Co prawda jest to droga wojewódzka, a nie powiatowa, więc nasze możliwości są ograniczone, ale dołożę wszelkich starań, by pomóc mieszkańcom.
Na początku lipca starosta gliwicki wystosował odpowiednie pismo, które dotyczyło poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na drodze wojewódzkiej nr 919 do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Delegatury Śląskiej. Już wcześniej, bo 22 października ubiegłego roku w tej sprawie interweniowała radna Szymońska. Jak można przeczytać w odpowiedzi, którą otrzymał starosta – Delegatura Śląska, powołując się na analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego przeprowadzone we własnym zakresie oraz przez Instytut Transportu Samochodowego poinformowała, że przedmiotowy odcinek drogi nie został wykazany jako lokalizacja, w której z uwagi na realne zagrożenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego niezbędne jest w pierwszej kolejności zainstalowanie stacjonarnego urządzenia rejestrującego prędkość.

Waldemar Dombek postanowił zwrócić się w tej sprawie o pomoc do komendanta głównego policji – gen. insp. Jarosława Szymczyka, a także do prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego oraz do wojewody śląskiego - Jarosława Wieczorka. Pisma zostały przekazane i powierzone osobom odpowiedzialnym za ich realizację. Na chwilę obecną starosta oczekuje na odpowiedzi.

Deklaracja

Połączenie sił w walce o fotoradar nabiera coraz większego rozpędu. Kolejne planowane spotkanie ma odbyć się w poszerzonym gronie – dołączy burmistrz Sośnicowic, który jest włodarzem gminy. Jeśli sprawy bezpieczeństwa nie ruszą do przodu, to starosta gliwicki znajdzie inne rozwiązanie.
- Starostwo powiatowe jest w stanie pomóc i jeśli zajdzie taka potrzeba, to może zdecydujemy się współfinansować fotoradar, który stanie przy ul. Raciborskiej – mówi Waldemar Dombek, starosta gliwicki.
(pc)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj