W poniedziałek doszło w naszym rejonie do dwóch zatrzymań obywatelskich nietrzeźwych kierujących. Jeden z ujętych miał w organizmie dawkę niebezpieczną dla życia, bo aż 4 promile alkoholu. Drugi miał 2,2 promila. W obu przypadkach świadków zaintrygował sposób jazdy - „wężykiem”. A wczoraj po godzinie 14.00 na ul. Oświęcimskiej w Łabędach 29-letni gliwiczanin uniemożliwił dalszą jazdę pijanemu kierowcy skody octavii.

W poniedziałek przed południem na ul. Zygmunta Starego w Gliwicach 62-letni mieszkaniec miasta zainteresował się podejrzanie zachowującym się mężczyzną kierującym samochodem marki Skoda. Interweniującemu pomógł 45-latek i razem zatrzymali 38-latka. Świadkowie zadzwonili pod numer alarmowy, wezwali policję, po czym przekazali zatrzymanego. Badanie stanu trzeźwości kierowcy, przeprowadzone już po przewiezieniu go do komendy miejskiej, wykazało, że był on kompletnie pijany. „Wydmuchał” ok. 4,4 promila alkoholu. To dawka niebezpieczna dla życia. Mężczyzna trafił do izby wytrzeźwień.
Kilka godzin później, na ul. Toszeckiej, doszło do kolejnego, podobnego zdarzenia. Tym razem wśród interweniujących mężczyzn była też kobieta. Kierowcy, widząc podejrzany tor jazdy poprzedzającego ich samochodu, skorzystali z momentu, gdy ten zatrzymał się na światłach i uniemożliwili mieszkańcowi powiatu gliwickiego dalszą jazdę. W czasie oczekiwania na przyjazd patrolu dzielni świadkowie musieli pilnować 43-latka, który próbował oddalić się. Badania wykazały u niego ponad 2,2 promila.
Powyższe przykłady pokazują, że w naszym społeczeństwie nie ma tolerancji dla pijanych kierujących, więcej - ludzie podejmują się akcji zatrzymywania osób stwarzających zagrożenie.
Warto dodać, że oprócz wymienionych kierowców policjanci zatrzymali jeszcze dwóch na tzw. podwójnym gazie. Do zatrzymań doszło na terenie powiatu, byli to 32-latek z Pyskowic i 22-latek z Zabrza.

Przypomnijmy: ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243. Kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można zatrzymać na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać stróżom prawa.
Policjanci apelują, aby reagować na niebezpieczne zachowania innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo, dzwoniąc pod numer 112, może powiadomić najbliższą jednostkę policji o niepokojącym zdarzeniu. Mundurowi sprawdzą wszystkie sygnały.Wczoraj po godzinie 14.00 na ul. Oświęcimskiej w Łabędach 29-letni gliwiczanin spostrzegł jadący zygzakiem i odbijający się od krawężników samochód. Dzielny człowiek wiedział, że musi zrobić wszystko, by uniemożliwić dalszą jazdę pijanemu kierowcy skody octavii.
Powiadomiony o zdarzeniu patrol policji z IV komisariatu przybył na miejsce zatrzymania obywatelskiego i zastał bohaterskiego kierowcę, który, wraz ze swoimi pasażerami, zatrzymał i zabrał kluczyki podróżującym skodą czterem mężczyznom.
Gliwiczanin, widząc odbijający się od krawężników, jadący przed nim samochód, wykonał manewr zablokowania drogi. Gdy otworzył drzwi skody, uderzył go odór alkoholu. Nie zastanawiając się, mężczyzna wyszarpnął kluczyki ze stacyjki i uniemożliwił ucieczkę zatrzymanej ekipie.
Policjanci przejęli ujętych i rozpoczęli badania. Okazało się, że 52-letni kierowca miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu, a jego trzej kompani niewiele mniej. Jeden z nich, 35-latek, okazał się też być poszukiwanym do odbycia kary 8 miesięcy pozbawienia wolności.


Świadkowie zdarzeń wykazali się wzorową obywatelską postawą. Tego się już nie dowiemy, ale, być może, dzięki ich czujności i poświęceniu skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie kierowców nie zakończyło się czyjąś tragedią.

źródło KMP Gliwice


Galeria

wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • Forsberg 2021-06-23 18:08:39
    Chciałbym wiedzieć gdzie była i co robiła nasza dzielna policja? Pałowała demonstrantki? Czy obywatele muszą wyręczać upolitycznioną policję w nawet takich sytuacjach?
  • Kris 2021-07-29 07:09:08
    Nasza policja pilnowała w tym czasie dom Prezesa :)