Symboliczny hiacynt w pierwszym dniu wiosny i na otwarcie nowego sezonu Centrum Kultury Victoria.  

Zespół powołanej w grudniu 2021 roku nowej miejskiej instytucji kultury na konferencji prasowej przedstawił program na najbliższe miesiące.  - Victoria nie zamyka się w teatralnych murach, salach kinowych czy urzędniczych gabinetach, zaś w poszukiwaniu miejsc przyjaznych kulturze nie ograniczy się do jednej sceny i jednego scenariusza – naszym zadaniem jest wypełnienie miejskiej przestrzeni wieloma inicjatywami, chcemy stworzyć bogaty i różnorodny kalendarz wydarzeń – mówił podczas śniadania prasowego Paweł Ciepliński, dyrektor Centrum Kultury Victoria.
 

Ludzie Victorii 

Victorię wzmocniła bardzo konkretna grupa osób z dużym doświadczeniem, dotąd pracujących w innych gliwickich instytucjach kultury - Teatrze Miejskim, bibliotece, MDK -u, także w urzędzie miejskim. Jak podkreśla Ciepliński są zaangażowani, kreatywni otwarci na dialog. - Nasz zespół to specjaliści z ogromnym doświadczeniem w organizacji koncertów, wydarzeń kulturalnych, zajęć  edukacyjnych czy promocji projektów – dodał dyrektor CKV. To  dziś dwanaście osób, między innymi Łukasz Kwaśniewski, zastępca dyrektora, Marta Szczepaniak, kierownik Biura Kultury. Od maja do ekipy dołączy Marzena Sosonowska, dziś rzeczniczka MZUK. W Victorii będzie się zajmować promocją i marketingiem.   
 

Kulturalia i inne 

Łukasz Kwaśniewski przedstawił główne punkty nowego programu Victorii. Po pierwsze, chcą, żeby kultura w Gliwicach nie kojarzyła się tylko z jedną instytucją.  Miejska przestrzeń stwarza nieograniczone możliwości prezentacji, wystarczy tylko autorski pomysł,  którym Victoria ma zamiar podzielić  się z mieszkańcami.  - Dlatego usłyszycie i zobaczycie nas w wielu miejscach. Nie mamy gotowych scenariuszy imprez. Czerpiąc z wiedzy i doświadczeń innych jesteśmy pewni, że do sukcesu można dojść eksperymentując oraz będąc otwartym na nowości i lokalną społeczność – dodał Kwaśniewski.  Marta Szczepaniak zaprosiła widzów na Gliwicki Festiwal  Kultury „Kulturalia”, który potrwa od maja do listopada. Będą to zarówno imprezy dobrze znane, ale przede wszystkim nowe wydarzenia. Na początek  festiwalu silent disco w intrygująco podświetlonych Ruinach.   
 

Kultura blisko Ciebie 

To hasło promujące nową instytucję.  Będzie się ono co roku zmieniać. W 2022 słowem kluczem jest „blisko”. - Po dwóch latach pandemii, kiedy żyliśmy w dystansie, pragnęliśmy bliskości, także tej związanej z kulturą, stąd Kultura blisko ciebie - tłumaczyła Szczepanik.  
 

Scena Bojków  

Centrum Kultury Victoria ma pomysł na Scenę Bojków, czyli wyremontowany niedawno budynek przy ulicy Parkowej 5. 
- Jak nazwa wskazuje to miejsce ma być kolejną SCENĄ dla wydarzeń w naszym mieście. Chcemy w pełni wykorzystać możliwości tej lokalizacji – dla edukacji, rozrywki, kultury, działań lokalnej społeczności. Jesteśmy otwarci także na komercyjne wykorzystanie Sceny Bojków, bo przypomnę, że dysponujemy tam m.in. salą konferencyjną – mówi dyrektor Centrum Kultury Victoria. 
W ostatnich latach obiekt został kompleksowo zmodernizowany. Najważniejszą zmianę przeszła sala widowiskowa. Wyburzono starą i postawiono nową scenę, zainwestowano w profesjonalny sprzęt nagłaśniający, oświetlenie i sufit akustyczny. To otworzyło przed Sceną Bojków nowe możliwości – w tym organizację koncertów, występów z udziałem orkiestry i zespołów tanecznych. Sala dysponuje widownią na 230 miejsc. Inwestycja kosztowała 4,33 mln zł z budżetu miasta Gliwice. 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj