15 i 16 kwietnia pierwsza międzynarodowa konferencja „Priorytetowe Obszary Badawcze Politechniki Śląskiej – osiągnięcia i wyzwania”.  
Gliwicka uczelnia należy do prestiżowego grona dziesięciu polskich uczelni, które posiadają status uczelni badawczych. W regionie jest jedyną uczelnią posiadającą ten status. 

Intensywnie wspierając rozwiązaniami technologicznymi walkę medyków z pandemią, udowodniła także że jest w stanie podjąć nawet najtrudniejsze i najpilniejsze problemy otoczenia społeczno-gospodarczego. Podczas otwartego spotkania online zaprezentuje kierunki badań w sześciu priorytetowych obszarach, w których się specjalizuje i które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego i poprawy jakości naszego życia. Są to: onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna, sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych, materiały przyszłości, inteligentne miasta i mobilność przyszłości, automatyzacja procesów i Przemysł 4.0 oraz ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka.  

Wśród zaproszonych gości są zarówno pracownicy naukowi Politechniki Śląskiej, autorytety branżowe, a także wybitni specjaliści i badacze z uczelni z zagranicy.


Badania i rozwój sześciu Priorytetowych Obszarów Politechniki wynikają bezpośrednio ze statusu Uczelni Badawczej, uzyskanego przez Politechnikę Śląską w 2019 r. Taki potencjał naukowy, silna i stabilna pozycja naszej nauki, przenosząca się także na jakość kształcenia, to jeden z kluczowych czynników budowania mocnej pozycji regionu górnośląsko-zagłębiowskiego w Polsce i za granicą. To także możliwość rozwijania nowych technologii we współpracy z krajowymi oraz zagranicznymi partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego. Otwartość Politechniki Śląskiej w zakresie możliwości tej współpracy zostanie zaprezentowana podczas konferencji online. 

 -Wszystkich zainteresowanych najnowszymi osiągnięciami nauki o dużym znaczeniu dla społeczeństwa i gospodarki, uzyskanymi w ostatnich latach na Politechnice Śląskiej, oraz prowadzonymi obecnie badaniach mam przyjemność zaprosić na  tę  konferencję - 15 i 16 kwietnia, od 12.00 do 17.00, z wykorzystaniem platformy Zoom. Udział jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji poprzez stronę internetową uczelni: www.polsl.pl. W pierwszym dniu konferencji, zatytułowanym „Badania naukowe Politechniki Śląskiej w służbie społeczeństwu i gospodarce”, dowiemy się, jakie prace badawcze są prowadzone oraz jaką konkretną ofertą i technologią dysponujemy w bardzo szerokim zakresie działalności, w tym: onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna; sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych; materiały przyszłości; inteligentne miasta i mobilność przyszłości; automatyzacja procesów i Przemysł 4.0; ochrona klimatu i środowiska i nowoczesna energetyka. Przedstawiona wyżej tematyka potwierdza, że pomimo iż jesteśmy uczelnią techniczną, to jako uczelnia badawcza prowadzimy prace interdyscyplinarne, wspierające medycynę, a także zwiększające komfort życia, człowieka i dbające o środowisko naturalne. Drugi dzień konferencji, pod tytułem „Aktualne wyzwania nauki”, odbędzie się w formule 6 sesji panelowych prowadzonych w języku angielskim, podczas których wybitni eksperci z kraju i z zagranicy będą dyskutować o najbardziej aktualnych tematach, stawiać hipotezy, wymieniać poglądy, mówić o przyszłości nauki. Konferencja jest adresowana do każdego. - – mówi prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, prorektor Politechniki Śląskiej ds. nauki i rozwoju.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj