Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno- Informatycznych w Gliwicach w kwietniu tego roku mieli wyjątkową okazję wzięcia udziału w stażu Erasmus+ w ramach projektu „Najlepsi na start” w pięknym mieście Faro na południowym krańcu Portugalii.
Ten program, finansowany przez Unię Europejską oraz współorganizowany przez Miasto Gliwice, umożliwia zdobycie cennych doświadczeń edukacyjnych i kulturowych poprzez mobilność międzynarodową młodzieży.
Staż Erasmus+ jest częścią inicjatywy mającej na celu promowanie współpracy między szkołami, instytucjami i przedsiębiorcami z różnych krajów, umożliwiając uczniom naukę i rozwój w środowiskach zagranicznych.
Dla uczniów ZSTI wyjazd do Faro był nie tylko okazją do pogłębienia ich umiejętności zawodowych w dziedzinie informatyki, programowania oraz w sektorze kolejowym, ale również do poznania nowej kultury, zwyczajów i tradycji Półwyspu Iberyjskiego.
W ramach programu Erasmus+, dwudziestu siedmiu uczniów miało możliwość odbycia stażu w różnych firmach i instytucjach w Faro, zgodnie z wybranymi przez nich kierunkami nauki. Dla uczniów kształcących się w dziedzinie technologii informatycznych była to okazja do zdobycia praktycznych umiejętności i doświadczeń w międzynarodowym środowisku biznesowym. Pozostałym stworzona została możliwość nauki w zakresie programowania, inżynierii kolejnictwa i elektroenergetyki.
Nie tylko aspekty zawodowe i możliwość praktycznego nabywania wiedzy, zwieńczona uzyskaniem certyfikatów, były istotne podczas tego stażu. Również walory kulturowe, historyczne i społeczne wzbogaciły jego znaczenie. Uczniowie mieli możliwość spotkania się z rówieśnikami z różnych krajów i wymiany doświadczeń . Wizyty stażowe w szeregu firm zajmujących się technologiami informacyjnymi oraz kolejnictwem pozwoliły stażystom poznać odmienne warunki pracy w międzynarodowym środowisku i przekonać się jak ich przyszłe obowiązki zawodowe mogą wyglądać w innych krajach europejskich. Poznanie portugalskiej kultury, tradycji oraz rozwijanie kompetencji językowych niewątpliwie wzbogaciło uczniów i otworzyło im nowe horyzonty.
Ważnym elementem programu Erasmus+ jest również wsparcie i opieka zapewniana przez szkołę oraz instytucje partnerskie w Portugalii. Nauczyciele, którzy towarzyszyli uczniom i pomagali w organizacji stażu, monitorowali postępy swoich podopiecznych udzielając im wsparcia. Dzięki temu uczniowie czuli się pewnie i komfortowo, mając zapewnione odpowiednie warunki do nauki i rozwoju.
Staż Erasmus+ w Faro był nie tylko wyjątkowym doświadczeniem dla uczniów ZSTI, ale także dla samej szkoły. Uczestnictwo w międzynarodowych programach mobilności przyczynia się bowiem do podnoszenia jakości nauczania, otwiera nowe perspektywy, inspiruje uczniów i nauczycieli do upowszechniania zdobytej wiedzy i umiejętności na terenie macierzystej szkoły oraz poza nią, a także do współtworzenia nowych projektów.
Program Erasmus+ jest niezwykle wartościowym narzędziem, które umożliwia młodym ludziom poszerzanie horyzontów, poznawanie innych kultur i inspiruje wielowymiarowy rozwój osobowości. Dzięki temu wyjazdowi uczestnicy nie tylko nabyli praktyczne umiejętności w swoim zawodzie, ale również mieli okazję zwiedzić jeden z najpiękniejszych zakątków Europy. Z pewnością za przykład posłużyć może wizyta w hiszpańskiej Sewilli, która dostarczyła zwiedzającym niezapomnianych wrażeń w czasie przygody z Erasmusem.
Staż w portugalskim Faro był kolejnym kamieniem milowym w rozwoju tak młodych osobowości i pokazał, jak cenne jest otwarcie się na świat i zdobywanie nowych kompetencji. Tego rodzaju zagraniczne wyjazdy edukacyjne są nie tylko okazją do zdobycia nowych doświadczeń i rozwijania umiejętności, ale również służą promowaniu tolerancji, otwartości na inne kultury i akceptacji różnorodności.
Dzięki programowi Erasmus+ i stażowi w Faro, uczniowie ZSTI mają teraz w sobie ziarno międzynarodowego doświadczenia, które będzie wpływać na ich przyszłe decyzje edukacyjne i zawodowe. To niezapomniane doświadczenie zostanie z nimi na zawsze i będzie miało pozytywny wpływ na ich życie.
Agnieszka Chroszcz
Koordynator Programu Erasmus+ w ZSTI
Materiał partnera
Komentarze (0) Skomentuj