Czas świąteczny za nami, a to sygnał, by podjąć decyzję o dalszych losach choinek, które zdobią domy i mieszkania.

Barwne światełka, kolorowe bombki, czy długie łańcuchy po ponad miesięcznym zdobieniu mieszkań, znów trafią do pudła zaniesione na strych lub do piwnic. Jeśli zwolennicy drzewek sztucznych nie mają problemu z choinką, która odpowiednio zabezpieczona będzie czekała na kolejne święta wraz z ozdobami, tak sympatycy drzewek żywych muszą zastanowić się, na co mogą sobie pozwolić. Zainteresowaniem żywymi drzewkami na święta Bożego Narodzenia cieszy się Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, które przychodzi z pomocą, co zrobić z niechcianą choinką.

Żywe coraz popularniejsze

- Zauważamy tendencję rosnącą, jeśli chodzi o zainteresowanie żywym drzewkiem. To najbardziej ekologiczne rozwiązanie, w porównaniu do drzewek sztucznych, plastikowych. Nadleśnictwo w tym roku oferowało drzewka cięte – informuje Marcin Fischer, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. - Na samym początku drzewko obieramy z ozdób, a następnie przechodzimy do działań – dodaje.

Choinkę ciętą można usunąć z domu na kilka możliwości, jedyna kwestia, która ma znaczenie to czas, który mamy. Pierwsza możliwość to telefon do firmy, która odbiera od nas odpady i uzgodnienie kwestii, gdzie choinkę można odstawić lub odwieźć. Druga opcja to naturalna metoda zagospodarowania odpadów, czyli kompostowanie, wówczas należy choinkę rozdrobnić na igiełki, czy gałązki i kompostować, chociażby z resztkami kuchennymi. Kolejna metoda to spalenie drzewka, jednak jak podkreśla Fischer – Należy zrobić to w odpowiednich warunkach, zgodnych z rozporządzeniami dot. spalania drewna lub innych paliw. Zainteresowaniem choinkami cieszy się budowa tarlisk przez wędkarzy. Polski Związek Wędkarski w pewnych zamkniętych akwenach wodnych buduje takie tarliska. Można tam zapytać, czy nie są zainteresowani odbiorem takich choinek, lub czy można je dostarczyć.

Drugie życie 

Choinki żywe w doniczkach to szansa na drugie życie. Wystarczy drzewko zabezpieczyć w chłodniejszym miejscu w domu i regularnie podlewać. Na wiosnę drzewko należy posadzić, wówczas będzie cieszyć oko i zostanie z nami na długie lata, czy to w ogrodzie, czy na działce.

Patrycja Cieślok
 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj