Różnie oceniana reforma oświaty w Gliwicach z pewnością wyjdzie na dobre… pacjentom. Za sprawą zmian w szkołach nową siedzibę zyska przychodnia na osiedlu Obrońców Pokoju. Nowy budynek w stanie surowym ma być gotowy do czerwca przyszłego roku.
Poradnia zajmuje obecnie budynek przy ulicy Paderewskiego 70, który współdzieli z przedszkolem nr 28 oraz, do niedawna, biblioteką. W związku z potrzebą przygotowania nowych miejsc w przedszkolu konieczne było zapewnienie dodatkowej powierzchni na ten cel. Swoją siedzibę zmieniła już biblioteka, a pomieszczenia, które wcześniej zajmowała, zostały – po dostosowaniu - przekazane na potrzeby dzieci. Podobnie ma się stać z lokalami przychodni.

Efekt domina uruchomiła reforma oświatowa. Likwidacja gimnazjów i przywrócenie 8-letniego nauczania podstawowego spowodowały wzrost zapotrzebowania na miejsce w Szkole Podstawowej nr 39, która mieści również trzy z 12 oddziałów przedszkola nr 28. W konsekwencji zaszła konieczność przeniesienia najmłodszych do macierzystej placówki. Jednocześnie trzeba znaleźć dodatkowe miejsca dla 3-latków. Od 1 września dzieci w tym wieku mają zagwarantowaną możliwość korzystania z opieki przedszkolnej.

Placówka potrzebuje także pomieszczeń zajmowanych aktualnie przez przychodnię, która zapewnia podstawową opiekę zdrowotną dla ok. 6 tys. pacjentów z rejonu osiedla Obrońców Pokoju oraz Żernik. Jak informuje magistrat, ponieważ miasto nie dysponuje odpowiednim wolnym lokalem, podjęto decyzję o postawieniu nowego budynku.

Pacjenci będą mieć do lekarza tyle samo drogi, co teraz. Nowa siedziba przychodni pojawi się w bezpośrednim sąsiedztwie obecnej. Na wolnym terenie między ulicami Paderewskiego i Strzelniczą powstanie parterowy, przestronny budynek o powierzchni 2,1 tys. m kwadratowych. 

Obiekt, który będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, pomieści 13 gabinetów, w tym pracownię stomatologiczną, gabinety diagnostyczne i zabiegowe oraz ciemnię. Młode mamy znajdą  specjalny pokój, w którym z dzieckiem, w miłych warunkach, będą poczekać na swoją kolej do przyjęcia. 

Poradnia Alma – Med jest placówką prywatną. Dlatego koszty inwestycji zostaną podzielone. Jak dowiedzieliśmy się w gliwickim urzędzie, na mocy podpisanego porozumienia miasto przekazuje działkę oraz wykonuje stan surowy, instalacje i urządzenia techniczne bez białego montażu oraz instalacje zewnętrzne. Przychodnia opracowuje dokumentację projektową i wykonuje stan wykończeniowy wewnętrzny i zewnętrzny oraz zagospodarowanie terenu. Szacunkowy koszt ze strony miasta to ok. 1 280 000 zł.

Rozpoczęcia prac można spodziewać się w najbliższych tygodniach. W trakcie jest już postępowanie na wykonawcę budowy. Z trzech firm startujących w przetargu największą szansę na wygraną ma przedsiębiorstwo A.S. Alojzy Polok, Michał Świderek z Gliwic. Spółka jako jedyna zaproponowała cenę mieszczącą się w oczekiwaniach zamawiającego. 

Oddanie nowego budynku w stanie surowym zaplanowano do 30 czerwca 2018 r. 

(pik)

Autorem wizualizacji jest DIPRA/DNAWORKS


Galeria

wstecz

Komentarze (6) Skomentuj

 • Nina 2017-12-06 16:28:39
  A myślałam, że to bunkier albo więzienie dla pierwszego sortu ale nie wykluczone, że może taką rolę pełnić w razie potrzeby.
 • asd 2017-12-06 20:02:58
  Przydałoby się trochę więcej zieleni, trochę więcej drzew na osiedlu. Zwłaszcza granicy z domkami jednorodzinnymi (Myśliwska, Strzelnicza, Ligocka), gdzie nadal pali się węglem. Zieleń niegdyś mocno przyciągała nowych mieszkańców osiedla, teraz coraz więcej terenów zielonych jest przerabianych na parkingi czy betonowe place.
 • Roman 2017-12-06 23:54:52
  Sorry, ale logo na froncie wyglada z daleka jak grafitti . Musiałem powiększyć fotę , żeby dojrzeć , co to jest.
 • fiki 2017-12-07 15:10:44
  .. obecna przychodnia jest ok.. ale o czym innym - realizacja do 6.2018 - zwłaszcza, że mamy 12.2017 -- tylko jakiś urzędnik bez wyobraźni mógł wymyślić taki termin. I teraz scenariusz będzie taki: faktyczny termin zakończenia to może 06.2019 r . a Wykonawca padnie przy tej realizacji .. już mu urząd naliczy kary za nieterminową z góry nierealna realizację ... halo panie i panowie w UM mamy zimę !! i robót w tym okresie się nie planuje
  • Nina 2017-12-07 20:17:23
   Takie klocki prefabrykaty to w mig przywiozą i postawią. Ludzie chcą kasy nawet w mróz i w bagnie będą pracować. Skrajności po polska dewiza.
  • marcin 2017-12-08 20:13:37
   Kary za nieterminową realizację? W Gliwicach? Nie żartuj. Hala Gliwice miała zostać wybudowana do 2015 roku. Czy wykonawca zapłacił karę za 2 letnie opóźnienie? Inne przykład - remont Kujawskiej, Akademickiej i Panewnickiej miał się zakończyć do października zeszłego roku, skończył się ostatecznie w lipcu tego roku. Wyciągnięto jakieś konsekwencje wobec wykonawcy za opóźnienia? Nie. Następny przykład - droga rowerowa w centrum miasta, która miała zostać otwarta w lipcu. Kilka miesięcy opóźnienia, oczywiście żadnej kary umownej... Gliwice to raj dla budowlańców - opóźnienia są tu na porządku dziennym i nikt się tym nie przejmuje w urzędzie.