Jest nowy operator Gliwickiego Roweru Miejskiego.  
Miasto rozstrzygnęło przetarg na organizację zarządzanie i eksploatację systemu miejskich wypożyczalni rowerów. Wygrało go konsorcjum warszawskich firm Orange Polska S.A.i Roovee S.A. I jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie umowa zostanie podpisana 6 kwietnia.
Konsorcjum złożyło najkorzystniejszą ofertę na obsługę GRM – 954, 1 tys. zł. Przypomnijmy, że dotąd operatorem była firma Nexbike Polska. Miasto w tym roku przeznaczyło na miejskie rowery także 800 tys. zł z budżetu obywatelskiego. 

300 rowerów i 30 stacji 

W tym sezonie po Gliwicach będzie jeździło 300 rowerów miejskich, które można wypożyczyć w 30 stacjach przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Każdą  wyposażono w panel informacyjny, średnio 15 stojaków rowerowych oraz średnio 10 rowerów.

Funkcjonowanie systemu uzupełni strona internetowa. Tam można się zarejestrować, sprawdzić dostępność rowerów i miejsc postojowych na poszczególnych stacjach. Po Gliwicach będą jeździły głównie standardowe rowery miejskie wyposażone w koszyki, ale również typu tandem i cargo familijny. Sezon rowerowy zakończy się 30 listopada. 

Rower metropolitalny – największą wypożyczalnią w Europie   

Ale to nie wszystko: trwają przygotowania do ogłoszenia postępowania na wybór wykonawcy Roweru Metropolitalnego, zarekomendowany został wariant przebiegu pierwszej metropolitalnej velostrady, a podczas  lutowej sesji zgromadzenia przyjęto program dalszej budowy spójnej sieci tras. 

W założeniu Rower Metropolitalny ma być jedną z większych wypożyczalni w Europie. Działający przez cały rok, z wypożyczalniami zlokalizowanymi co kilkaset metrów oraz z możliwością wynajęcia na dłużej roweru ze wspomaganiem elektrycznym. To kilka z podstawowych założeń systemu, który powstanie w miastach i gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

Po przeprowadzeniu uzgodnień z gminami, rekomendowano wariant, zakładający, że w wypożyczalniach udostępnione będą rowery standardowe IV generacji (tzw. smart bike), a rowery elektryczne przeznaczono do wynajmu długoterminowego. 

W optymistycznym scenariuszu uruchomienie systemu byłoby możliwe w połowie 2022 roku. Jednak w zależności od tego, jak długo będą trwały konieczne uzgodnienia z gminami, przeprowadzenie zamówienia publicznego i konsultacje społeczne, system może zostać uruchomiony na początku 2023 roku. 

Rower Metropolitalny ma być dla mieszkańców GZM przede wszystkim środkiem transportu, który ułatwi podróżowanie po miastach i gminach, zwłaszcza na krótkich odcinkach. Dlatego najważniejszym założeniem projektowanego systemu jest to, aby działał cały rok, a nie tylko przez sezon wiosenno-jesienny, od marca do listopada. 

Dzięki temu wypożyczalnia będzie cały czas dostępna dla mieszkańców, co pozwoli zachęcić do zmiany nawyków, aby korzystać z rowerów jako środka transportu. 

Velostrada połączy miasta Śląska i Zagłębia

Velostrada, czyli szybka trasa dla rowerów, która w pierwszym etapie połączy Katowice z miastami Zagłębia Dąbrowskiego, to obecnie najważniejsza inwestycja w infrastrukturę rowerową Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 
Warianty przebiegu szybkiej drogi rowerowej, a także jej charakterystyka, zostały ujęte w opracowaniu firmy LPW z Katowic.  Na podstawie otrzymanej analizy Metropolia rekomenduje realizację prac przygotowawczych na dwóch odcinkach.

Pierwszy to Katowice (Bulwary Rawy) – Sosnowiec (ul. Hallera, S86). Długość tego odcinka wynosi 5,4 km, a szacunkowa wartość – 8,1 mln zł. Przebieg drugiego odcinka to Sosnowiec (ul. Hallera, S86) – Będzin/Czeladź (DK 86). Jego długość wynosi 2,9 km, a szacunkowa wartość – 5 mln zł.

Trasa łącząca Katowice z miastami Zagłębia Dąbrowskiego to pierwszy etap planowanej inwestycji. Wykonawca koncepcji przebiegu velostrady zaproponował także kolejne jej warianty. Pierwszy z nich zakłada połączenie Bytomia i Piekar Śląskich z Chorzowem, Siemianowicami Śląskimi i Katowicami. Drugi projekt łączy Katowice z Tychami. Trzecia propozycja wyznacza przebieg trasy przez Gliwice, Zabrze, Rudę Śląską. 
Małgorzata Lichecka

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj