Prace trwają od kilku tygodni i przyniosły interesujące odkrycia: odsłonięto kolejną część murów, wykopano także artefakty z XIX wieku, m.in. srebrną zastawę.  
Miejskie mury obronne są jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu na Górnym Śląsku.
Pierwotnie obwód murów wynosił 1125 m, ich wysokość sięgała 9 m, a grubość miejscami dochodziła nawet do 1,2 m. Zastosowanie do ich budowy odmiennych materiałów budowlanych w postaci kamienia i cegły sugeruje, że powstawały one w kilku etapach. W obrębie fortyfikacji znajdowało się 29 baszt oraz dwie pozwalające dostać się do miasta bramy: Biała, zwana również Bytomską oraz Czarna, zwana  Raciborską.

Do dziś zachowały się jedynie fragmenty średniowiecznych umocnień, wśród nich: resztki bramy zwanej Czarną, odsłonięte przy pl. Rzeźniczym, elementy murów przy ul. Grodowej 1a i 5 oraz przy ul. Basztowej 3, a także jeden większy fragment kurtyny z basztą, który wykorzystano przy wznoszeniu zamku  - siedziby muzeum.

Galeria

wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • Gips 2017-07-12 18:25:46
    Szkoda, że te mury są praktycznie tak ukryte, że jakby chcieć je znaleźć to się nie da. Żadnych tablic informacyjnych z opisem.
  • Przemko z Gliwic 2017-07-12 18:31:32
    Szkoda tylko, że większość zachowanych murów miejskich jest skrzętnie poukrywanych. Brakuje formy wyeksponowania tego świadectwa przeszłości Gliwic. Władze miasta w latach 70-tych nie widziały problemu i duża część murów po prostu rozebrano.