„Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” to akcja informacyjno-edukacyjna skierowana do szkół, a prowadzona przez policję. 

Ogólnopolska akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” jest elementem szerszej kampanii, jaką Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji realizuje wraz z Komendą Główną Policji. Jej hasło to „Kręci mnie bezpieczeństwo”, zaś poszczególne elementy dotyczą bezpieczeństwa m.in. nad wodą, w górach, podczas wakacji czy w szkole. MSWiA zaprojektowało nawet specjalny kalendarz, w którym zaznaczono daty związane z konkretnym obszarem bezpieczeństwa. 

I tak na początku roku szkolnego uczono udzielania pierwszej pomocy (lekcja związana z 9 września, na który przypada Światowy Dzień Pierwszej Pomocy), zaś 2 października, w związku z Międzynarodowym Dniem Bez Przemocy, dyskutowano z dziećmi na temat tego problemu wśród rówieśników – czym jest i jak z nim walczyć. Listopad z kolei poświęcony zostanie prawom najmłodszych– zgodnie z kalendarzem, w którym 19. dzień tego miesiąca to Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, zaś 20. – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W grudniu, w związku z feriami świątecznymi, planowane są prelekcje na temat bezpieczeństwa podczas świąt oraz zabaw sylwestrowych. W planach na nowy rok między innymi pogadanki o ochronie danych osobowych, numerze alarmowym 112, bezpieczeństwie w internecie czy trzeźwości. 

Kampania rozpoczęła się w kwietniu tego roku. W naszym mieście od razu ruszyła pełną parą, a zaangażowały się w nią policjantki z wydziału prewencji – Katarzyna Wosik i Aneta Sokalla. W ramach projektu, przed wakacjami, uczyły dzieci, jak być bezpiecznym w miejscach wypoczynku. Od kilku miesięcy prowadzą też spotkania nie tylko w szkołach – najmłodszych uczniów zapraszają do jedynego w Polsce minikomisariatu, mieszczącego się w Gliwicach przy ul. Pszczyńskiej. Dzieci wychodzą z niego z wiedzą na temat sposobu wzywania pomocy, reakcji na zaczepki obcych, przechodzenia przez jezdnię, a nawet ataku terrorystów na szkołę. 

- Minikomisariat został stworzony z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dla uczniów starszych, podczas prelekcji w szkołach, dobieramy tematy związane z zagrożeniami czy problemami, które mogą ich osobiście dotknąć – tłumaczy aspirant sztabowa Aneta Sokalla z KMP Gliwice. - W klasach siódmych dyskutujemy o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich, w szóstych o cyberprzemocy, w piątych organizujemy warsztaty, których tematem przewodnim jest przemoc w rodzinie – policjantki spotykają się także z uczniami szkół średnich. Z nimi dyskutują o odpowiedzialności prawnej i karnej, a także terroryzmie.

Jak się okazuje, młodzi ludzie są na zajęciach bardzo aktywni, zwłaszcza jeśli chodzi o temat przemocy w rodzinie (uczniowie opowiadają o przypadkach tego problemu w domach ich kolegów). Mają też dużą wiedzę oraz sporo pytań, więc spotkania z funkcjonariuszami cieszą się popularnością. 

Prócz policji w kampanię włączają się przedstawiciele gliwickiego sanepidu i poradni uzależnień – na najbliższej konferencji będą mówić o niebezpieczeństwie, jakie niosą ze sobą dopalacze. 

A w październiku w auli KMP z policjantami spotkali się dyrektorzy i pedagodzy. Konferencja służyła omówieniu procedur postępowania w sytuacjach kryzysowych. 

- Chcemy, by dyrekcja i nauczyciele wiedzieli, co zrobić, gdy uczeń zjawi się w szkole pod wpływem alkoholu, przyniesie ze sobą substancje psychotropowe lub popełni jakieś przestępstwo. Kiedy należy wezwać policję i co my w takich przypadkach robimy – mówi asp. szt. Sokalla. 

Środowe spotkanie zazębiło się z przypadającym na 18 października Europejskim Dniem Przeciwko Handlowi Ludźmi, więc do tego problemu również nawiązano. Prócz funkcjonariuszek swoim doświadczeniem dzielili się kuratorzy zawodowi z Sądu Rejonowego w Gliwicach.   

Głównym celem projektu jest kształtowanie pozytywnych postaw młodych ludzi w zakresie bezpieczeństwa, poprzez systematyczne prowadzenie działań profilaktycznych i edukacyjnych. Integralną częścią przedsięwzięcia jest zaś strona internetowa dedykowana nauczycielom, pedagogom oraz policjantom prowadzącym zajęcia w szkołach. Akcja została objęta patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji.

(sława)





wstecz

Komentarze (0) Skomentuj