Tytułowy „widok z okna” to symbolicznie zielone miejsca Gliwic.
- To miejsca, do których mamy blisko, które cieszą nasze oczy na codziennych spacerach, do których udajemy się wypocząć i o które jesteśmy skłonni walczyć dla ich zachowania - mówi Jolanta Zygmunt - Więzik, kuratorka wystawy, której organizatorem jest Stowarzyszenie Zdrowe Miasto.    

Dzięki siedmiu autorom 25 fotografii: Wojciechowi Kostowskiemu, Jolancie Zygmunt-Więzik, Blance Czekalskiej, Gabrieli Szewiole, Piotrowi Czekalskiemu, Marcinowi Baranowskiemu i Przemysławowi Wiktorczykowi oraz malarce Elżbiecie Porańskiej będzie można w galerii Stacji Artystycznej Rynek (Gliwice, Rynek 4-5) przespacerować się po urokliwych, zielonych, często dziewiczych, terenach miasta, mniej lub bardziej znanych. m.in. Wilczych Dołach, Łabędach, Ligocie Zabrskiej. 

Będzie także możliwość zakupu prac fotograficznych prezentowanych na wystawie w formie płócien formatu 40x60 cm i 100x70 cm, na specjalnych internetowych aukcjach, a wpływy zasilą fundusze na ratowanie zielonych miejsc Gliwic. Malarka Elżbieta Porańska przekazała na aukcję swój najokazalszy i największy obraz z kolekcji.

Na wernisażu zaplanowano wykład Aleksandra Krajewskiego - architekta i aktywisty miejskiego, członka rady programowej Fundacji Napraw Sobie Miasto. 

 - Pozytywny i integracyjny charakter naszego wydarzenia podkreśli występ chóru Klaster oraz niesamowite wydarzenie jakim będzie budowanie na rynku gliwickim przez mieszkańców Wielkiego Serca z małych fotografii formatu 10x15 cm przedstawiających zielone miejsca Gliwic, które są zagrożone likwidacją, wycinką czy niebezpiecznym przekształceniem zagrażającym zdrowiu i dobrostanowi mieszkańców. Udostępnimy na rynku gliwickim duży stelaż na którym będzie można przypinać swoje fotografie zielonych Gliwic.

Otwarcie wystawy, wykład oraz występ chóru  - na płycie rynku gliwickiego tuż przed wejściem do galerii.

Natomiast 8 września o godz.17.00 w galerii SAR bezpłatne, trzygodzinne warsztaty malarskie „Mój widok z okna”. Poprowadzi je malarka Elżbieta Porańska. Głównym tematem jest widok z okna, a ściślej zielone elementy krajobrazu Gliwic (drzewa, kwiaty, trawy). Uczestnicy będą malować przy użyciu narzędzi tradycyjnych oraz różnych przedmiotów domowego użytku. Każdy otrzyma narzędzia, farby, dokładne instrukcje i pomoc przy tworzeniu swojego obrazu i może zabrać swoje dzieło do domu.

Będzie też możliwość zaprezentowania tych prac na finisażu wystawy 15.09.2021. 

Uczestnictwo w warsztatach wymaga wcześniejszego imiennego zgłoszenia w Stacji Artystycznej Rynek ponieważ ilość miejsc jest ograniczona (16 miejsc). 

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • Jan 2021-09-02 07:56:22
    Już niedługo .