Nazwa tytułowego turnieju nawiązuje do średniowiecznych zamków znajdujących się w Gliwicach, Toszku i Raciborzu. 
Organizowany corocznie cykl zawodów zaliczany jest do Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) w klasie Modeli Szybowców Sterowanych Automatycznie F1E. Są to modele swobodnie latające przystosowane do lotów na zboczach. Od momentu jego wypuszczenia, zawodnik nie ma wpływu na jego lot. Odpowiednie dostosowanie przed startem to niezwykle złożony proces. Zadaniem zawodnika jest wykonanie (w każdej z pięciu godzinnych kolejek lotów) jednego oficjalnego, w którym model osiągnie właściwy dla kolejki czas maksymalny (od 2 do 5 minut). Osiągnięty rezultat przelicza się na punkty procentowe. Wygrywa ten, kto uzyskał największą ich liczbę. 

W niezwykle wymagających zawodach zaliczanych do Pucharu Świata rozegranych na wzgórzach w okolicach Toszka, uczestniczyło 29 zawodników z Czech, Francji i Polski. Wśród nich znaleźli się mistrzowie i wicemistrzowie świata oraz Europy.

Tegoroczny Turniej „Trzech Zamków F1E” zainaugurował „Governor’s Cup” organizowany przez Konrada Żurowskiego. Zwyciężył reprezentant Polski juniorów Jakub Wiśniewski, drugi był  Wiesław Moj, a trzeci Konrad Żurowski.

Zawody „Toszek Cup” organizowane przez Cypriana Błaszczyka, rozegrane zostały nieopodal toszeckiego zamku. Zwyciężył w nich Jean-Luc Drapeau z Francji, a kolejne miejsca na podium zajęli aktualni reprezentanci Polski – Franciszek Kańczok i Stanisław Kubit.

Ostatnia część turnieju to „Friendship Cup of Ukraine – Memorial of Valeriy Gorynin” organizowany również przez Konrada Żurowskiego. Trzeci Puchar Świata, według kodeksu FAI na polskim terytorium, możliwy jest dzięki współpracy GSML z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą. Najlepszym zawodnikiem był 19-letni Jakub Wiśniewski, zaś drugie i trzecie miejsce zajęli Francuzi - kolejno Sabine Trachez oraz Jean-Luc Drapeau. 

Ceremonia zakończenia turnieju na dziedzińcu toszeckiego zamku miała niezwykle uroczysty przebieg, a sportowe trofea wręczali przedstawiciele patrona strategicznego - Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o. w Gliwicach, a także reprezentanci patronów honorowych imprezy. Medialnie przedsięwzięcie wspierały „Nowiny Gliwickie”.

Główną nagrodę, czyli statuetkę Victoria F1E (powstałą z inicjatywy prezesa GAPR Bogdana Traczyka), zdobył Polak - Franciszek Kańczok. Drugie i trzecie miejsce w generalnej klasyfikacji Turnieju zajęli Francuzi - Sabine i Andre Trachez.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj