Młodzież z Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie odniosła w ostatnim czasie kilka znaczących sukcesów w dziedzinie fizyki. Uczennica Syntia Paliszewska została finalistką  ogólnopolskiego konkursu, a jej kolega z tej samej klasy, Bartek Cichy -  laureatem międzynarodowych zawodów w tej dziedzinie.
Syntia Paliszewska doszła do finałów XXIII Ogólnopolskiego Konkursu „Fizyka a ekologia”, organizowanego przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Nagrodę przyniosła jej rozprawka „Energetyka rozproszona czy scentralizowana?” oraz praca na praktyczną część konkursu. Makieta działającej baterii  solarnej – światło zamieniane w energię elektryczną otwiera drzwi garaży, włącza oświetlenie osiedla, porusza modelami samochodów – nie mogła pozostawić jury obojętnym. Model powstał przy współpracy kolegi Syntii, Bartka Widmana. Pokaz pracy był też jedną z atrakcji uroczystego finału.  

Z kolei Bartek Cichy, z tej samej klasy 1c, zdobył laury w międzynarodowym konkursie wiedzy z fizyki Lwiątko, wzorowanym na popularnym matematycznym Kangurze. Podobnie jak tam, test składa się z 30 zadań zawierających jedną prawidłową odpowiedź z pięciu zaproponowanych. Wyzwaniem jest utrzymanie tempa rozwiązywania – na pokonanie zadań uczestnicy mają tylko 75 minut.

Do konkursu przystąpiło około 26 tys. uczestników z ponad 1,5 tys. szkół. Sukces Bartka jest tym większy, że jest dopiero uczniem pierwszej klasy LO. Oczywiście zamierza kontynuować naukę fizyki na poziomie rozszerzonym. 

„Paderek” znany jest z popularyzacji fizyki. Co roku, począwszy od 2010, wśród gimnazjalistów organizuje konkurs „Od Newtona do Einsteina”. W tym roku finał zaplanowano na 23 maja, w czasie Dni Otwartych Paderka. 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj