Cykl wykładów Sławomira Pastuszki i Małgorzaty Płoszaj w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. 
Przez pierwsze sześć miesięcy Pastuszka i Płoszaj wystąpią we wspólnym cyklu, prezentując swoje najnowsze, fascynujące, historyczne znaleziska.   
Mistrz i Małgorzata poprowadzą wykłady ze swoich domów, dlatego będzie i kuchnia, i koty, i goście specjalni. Ale też o takim o życiu „od kuchni” posłuchamy w opowieściach o górnośląskich Żydach. 
14 stycznia o godz. 18.00 Sławomir Pastuszka wyjaśni skąd górnośląscy Żydzi wzięli swoje nazwiska? Tak zwany edykt emancypacyjny z 11 marca 1812 roku umożliwił im w Prusach przyjęcie stałych i dziedzicznych nazwisk. Ich dobór nie był jednak przypadkowy, a wiele z nich sugeruje zawód, rodowód lub miejsce pochodzenia przodków. W trakcie wykładu przyjrzymy się większości nazwisk Żydów górnośląskich, a także stwierdzimy, czy noszące je dzisiaj osoby mogą mieć swoich przodków na Górnym Śląsku.

Sławomir Pastuszka to historyk-judaista, społecznik, genealog i popularyzator wiedzy o górnośląskich Żydach, doktorant w Instytucie Judaistyki UJ, autor dziewięciu książek i licznych artykułów historycznych, wieloletni opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, za swoją działalność w 2016 roku nominowany do Nagrody POLIN.

By uczestniczyć w muzealnych spotkaniach na platformie ZOOM nie trzeba zakładać konta: wystarczy na komputer pc/smartfon/iPhone/tablet pobrać aplikację ZOOM. By to zrobić, wystarczy kliknąć na link, jaki organizatorzy wyślą na adres email,  który podacie podczas zapisywania się na warsztaty. Uczestnictwo w warsztatach muzealnych na platformie ZOOM jest bezpłatne.  

Zapisy mailowe: dompamieci@muzeum.gliwice.pl 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj