Prawie milion wypożyczeń i udostępnień, blisko 2 400 spotkań i warsztatów, w których wzięło udział ponad 40 tys. osób – taki był jubileuszowy 2016 rok w MBP.


25 procent mieszkańców Gliwic w ubiegłym roku korzystało ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej. To bardzo dobry wynik. Warto przypomnieć, że w 70-letniej historii instytucji wcześniejszy najlepszy wskaźnik wyniósł 23 proc. (2004 rok). Najczęściej filie MBP odwiedzali młodzi czytelnicy w wieku od 13 do 15 lat, a wśród dorosłych gliwiczan – osoby w przedziale wiekowym od 25 do 44 lat.

W 2016 roku młodzież chętnie sięgała po „Kacpra” Micka Inkpena, „Dziennik Cwaniaczka” Jeffa Kinneya czy „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki. Dorośli czytali przede wszystkim literaturę sensacyjną, obyczajową i, tradycyjnie, kryminały. Najpopularniejszymi autorami byli m.in. Katarzyna Bonda, Tess Gerritsen, Camilla Läckberg i James Patterson. W sumie wypożyczono i udostępniono aż 927 975 książek, audiobooków, czasopism, e-booków, filmów i planszówek.

Ale biblioteki to nie tylko regały z drukowanymi tomami, lecz także filmy na DVD i gry. Do dyspozycji czytelników jest otwarte 7 dni w tygodniu Biblioforum, czytopunkt, wrzutnia książek i plenerowe biblioteczki.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj