Na razie to projekt uchwały. 31 stycznia poznają go radni z komisji oświaty, kultury i sportu. Trwają  też konsultacje z dyrektorami szkół. Uchwała stanie na sesji 9 lutego. Jeśli zostanie przyjęta - musi ją zaopiniować kuratorium oświaty i związki zawodowe, a ostateczną wersję nowej sieci poznamy w końcu marca 2017 r.  Miasto nie wyklucza też zwolnień nauczycieli.                


Najważniejsza zmiana: od 1 września 2017 gimnazja nie będą prowadziły naborów do pierwszych klas, natomiast ci, którzy już się w nich uczą, kontynuują naukę.       

28 gliwickich podstawówek przejdzie na system ośmioletni, ale powstaną też cztery nowe szkoły, więc i nowe obwody.

- W dzielnicach o stabilnej demografii np. na osiedlu Kopernika czy w Śródmieściu  oraz w dzielnicach północnych ( Szobiszowice, Zatorze i Żerniki) w związku z dużą liczbą dzieci, gimnazja przekształcą się w szkoły podstawowe, co jednocześnie wymusi zmianę rejonów dotychczasowych szkół podstawowych. W tej sytuacji może dojść do zmniejszenia liczby oddziałów w dotychczasowych szkołach podstawowych.  Jednocześnie należy zadbać o przygotowanie miejsc dla najmłodszych (oddziały przedszkolne, przedszkola) wykorzystując zwolnione powierzchnie - mówi Mariusz Kucharz, naczelnik wydziału edukacji gliwickiego urzędu.   

Dla uczniów szkół ze „starych” obwodów nic się nie zmieni. Ci, którzy ukończyli w swojej szkole szóstą klasę, dalej, w tym samym miejscu, uczą się w  siódmej i ósmej.

Powstaną cztery nowe podstawówki. Gimnazjum nr 3, przy ul. Jasnogórskiej stanie się SP nr 6 z dwujęzycznym systemem nauczania. We wrześniu  rozpocznie się tam nabór do pierwszej klasy szkoły podstawowej oraz do klasy 7 dla wszystkich chętnych z obwodu.
Miasto twierdzi, na podstawie analiz, że  w Śródmieściu jest coraz mniej dzieci w wieku szkolnym, dlatego rozpocznie wygaszenie Gimnazjum nr 1 przy ul. Księcia Ziemowita.  Gimnazjum nr 10 przy ul. Lipowej przekształci się SP nr 15, a przy ul. Orląt Śląskich, gdzie  znajduje się VII Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum nr 7 (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4) ma powstać SP nr 4.  


Na osiedlu Kopernika, w miejscu dotychczasowego Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Ekonomicznych przy ul. Syriusza, będzie SP nr 19.  -  Teraz jest tam Gimnazjum nr 11. Z uwagi na doskonałe zaplecze sportowe, w pobliżu znajduje się basen Olimpijczyk, a w sąsiedztwie dobiegają końca prace przy budowie areny lekkoatletycznej, są dobre warunki do prowadzenia klas sportowych. Aby w pełni wykorzystać zaplecze sportowe i dydaktyczne, a także kubaturę budynku, przeniesie się tu III Liceum Ogólnokształcące z ul. Gierymskiego (Szobiszowice). Dzięki temu uczniowie SP nr 19 będą mogli kontynuować naukę w szkole średniej, m.in. w klasach sportowych, w ramach jednego zespołu - tłumaczy naczelnik.    

To nie koniec połączeń: Gimnazjum Sportowe w  Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 na Sikorniku zostanie włączone do SP nr 23, Gimnazjum nr 6 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 przy ul. Przedwiośnie do SP  nr 14 a Gimnazjum nr 4 na Trynku do SP nr 5 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3.
(ml)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj