Sięgnęły po najwyższy tytuł w kraju.

Choć trenują wspólnie od sześciu lat, to dopiero w zeszłym roku po raz pierwszy pojawiły się na zawodach, gdzie zdobyły wicemistrzostwo Polski. Rok 2023 przejdzie do historii, bowiem Mażoretki „Scarlet” z Knurowa sięgnęły po tytuł Mistrza Polski.   
Apetyt na kolejne mistrzostwo ciągle rośnie, tym bardziej na skalę międzynarodową, bowiem dziewczyny z końcem czerwca ruszają do Słowenii na Mistrzostwa Europy Mażoretek, by reprezentować Polskę. Dzięki swoim dopracowanym występom, determinacji i walce - osiągnęły sukces, który zwie je mażoretkowymi mistrzyniami Polski.  

Mażoretkowy zawrót głowy 

Choć jeszcze do niedawna mało kto o nich wiedział, to z czasem wiele się zmieniło. Mażoretki to dziewczyny, które są ubrane w paradne stroje, zawierające elementy umundurowania galowego różnych służb, czy formacji. W akcji zobaczyć je można podczas parad ulicznych, czy pokazów estradowych, kiedy to prezentują choreograficzne układy taneczno-marszowe. Tanecznym rekwizytem są pompony lub baton, czyli pałeczka mażoretkowa. Układ taneczny, rekwizyty, a do tego piękne stroje tworzą wyjątkowe widowisko. Historia mażoretek wywodzi się z Francji i liczy sobie ponad dwieście lat.

Tak niedawno temu

Historia mażoretek „Scarlet”z Knurowa zaczęła się w 2017 roku, kiedy Marta Jabłońska, która sama nieraz występowała przed publicznością, jako mażoretka, odnosząc tym samym sukcesy - rozpoczęła swoją przygodę, tym razem jako trenerka.  Choć początki nieraz bywały trudne, to zawiązała się grupa seniorska, a więc dziewczyny od 15 roku życia wzwyż, która liczyła pierwotnie 11 osób, natomiast grupa kadetek to było 15 dziewczyn w przedziale wiekowym od 7 do 11 lat. Młody zespół rozpoczął swoje treningi pod nieprzypadkową nazwą „Scarlet”, która według trenerki miała swoje przesłanie - Scarlet – to był taki mój pomysł, sama nazwa jest bardzo wdzięczna i urodziwa, jak same mażoretki, dlatego lepiej nie mogłam sobie tego wymarzyć – zauważa Jabłońska.

Dzieje się 

Z każdym rokiem coraz więcej dziewczyn chce dołączyć do mażoretek. Choć obecnie „Scarlet” liczy dwie grupy - 27 kadetek oraz 21 seniorek, to wraz z nowym sezonem szykują się zmiany, bowiem zostanie otwarta kolejna grupa, tym razem dla mniejszych dziewczynek, a mowa o młodszych kadetkach, za sprawą dużych różnic wiekowych. – Rozwijamy się i jest nas coraz więcej, obecnie mamy grupę połączoną wiekowo, gdzie są dziewczynki od 12 do właściwie 21 roku życia. Jest to wspaniałe, że podopieczne potrafią razem w grupie funkcjonować, potrafią się wspierać, a gdyby tego było mało, zawizują się długotrwałe przyjaźnie. Zamiast zazdrości, jedna drugiej pomaga – podsumowuje trenerka.  
Tak zgrana grupa, chcąc pokazywać się jak największej publiczności rozpoczęła swoją przygodę - występując na turniejach. W zeszłym roku po raz pierwszy wzięły udział w Mistrzostwach Polski, gdzie zajęły tytuł wicemistrzów. Drobne sukcesy motywowały, a zarazem dodawały skrzydeł, tak też było na Mistrzostwach Okręgu Mażoretek, które odbyły się w kwietniu w Piekarach Śląskich, gdzie „Scarlet” zajęła pierwsze miejsce z pomponami i trzecią lokatę z defilady batonowej klasycznej z akademii policyjnej. To właśnie był bilet  na Mistrzostwa Polski, gdzie knurowskie mażoretki zmierzyłyśmy się z dziewczynami z całego kraju. W Dąbrowie Górniczej od 4 do 7 maja br. odbyły się zawody, w których walczyło 61 najlepszych zespołów z całej Polski, w kilku dyscyplinach.

Treningi, pot i sukces  

Mażoretki trenują dwa razy w tygodniu po dwie godziny. Ranga zawodów, w których wzięły udział na początku maja, a przede wszystkim dobre przygotowanie wymogły dodatkowe treningi i poświęcenie jeszcze więcej  czasu na dopracowanie choreografii do perfekcji. Na Mistrzostwach Polski występowała grupa najstarsza, czyli juniorsko – seniorska, która rywalizowała w kategorii juniorek z pomponami, natomiast w kategorii seniorek - z batonami. - Choreografia cancana, gdzie występowały dziewczyny, nie była planowana, wyszła bardzo spontanicznie podczas treningów, poprzez fajną zabawę, a później dopracowanie odpowiednich kroków, obowiązkowych elementów, weszło w bardzo zaawansowany poziom i to właśnie ta choreografia stanęła na najwyższym podium Mistrzostw Polski, z czego jesteśmy bardzo dumne. Jednak najbardziej jesteśmy dumne ze startu, który zdobył czwarte miejsce na MP, to był klasyczny baton, a więc defilada. Dziewczęta wówczas zmierzyły się pierwszy raz w kategorii seniorek. Podopieczne można by powiedzieć wrzuciłam do morza z rekinami, z uwagi na to, że rywalizowały z zespołami, które mają dużo dłuższe doświadczenie na arenie konkursowej, jednak to my z nimi wygrałyśmy i to jest nasz ogromny sukces, a to wróży bardzo dobrze na przyszłość – cieszy się trenerka Mistrzyń Polski.

Teraz Słowenia

Knurowskie mażoretki dzięki zwycięstwu zapewniły sobie strat na Mistrzostwach Europy Mażoretek, które odbędą się pod koniec czerwca w Słowenii. Czy sukces na skalę krajową zamieni się także na międzynarodową dowiemy się już niedługo.. - Myślę, że najlepsze jeszcze przed nami – podsumowuje Jabłońska. Pozostaje trzymać kciuki! 

Patrycja Cieślok - Sorowka

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj