W czerwcu ukaże się najnowsza publikacja Muzeum w Gliwicach autorstwa Bożeny Kubit.  21 czerwca o godz. 18.00  w Dom Pamięci Żydów Górnośląskich spotkanie autorskie  wokół książki. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Najnowsza publikacja Muzeum w Gliwicach opowiada o ponad stuletniej historii dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego przy ul. Ks. Józefa Poniatowskiego 14. Neogotycki obiekt autorstwa Maksa Fleischera wybudowany został na początku XX w. przy tzw. nowym cmentarzu żydowskim w Gliwicach. Każdy mieszkaniec Gliwic zna ten spektakularny budynek z barwnymi witrażami, z nienaruszonej czasem klinkierowej cegły, pokryty zieloną dachówką. Okazały gmach wiedeński architekt wybudował, jak sam podkreślał „gminie (żydowskiej) na chwałę, a miastu na ozdobę”. Bezsprzecznie jest to jeden z najpiękniejszych zabytków w mieście, jeden z najlepiej zachowanych i najokazalszych żydowskich obiektów w regionie. Przez lata budynek spełniał swoją pierwotną funkcję – domu „oczyszczenia” dla Żydów z Gliwic i okolic.

Po II wojnie światowej stopniowo popadał w ruinę. Od 2013 r. obiekt  odzyskiwał swój dawny blask, aby od początku 2016 r., jako oddział Muzeum w Gliwicach, stać się jedną z najważniejszych instytucji upamiętniającą trudną i nieznaną historię Żydów z Górnego Śląska. Dom Pamięci Żydów Górnośląskich – to instytucja dedykowana pamięci, dziedzictwu i historii, to miejsce „żyjące” – dzięki swojej publiczności - za którego oknami rozpościera się widok na żydowski „ogród życia” - miejsce spoczynku dawnych mieszkańców miasta…

Książka jest konsekwencją wieloletniej pracy Bożeny Kubit nad historią dawnego domu przedpogrzebowego, a także próbą zebrania wszystkich informacji historycznych i bieżących uzupełnionych o bogatą dokumentację ikonograficzną.
Wydawca: Muzeum w Gliwicach
 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj