Projekt Mateusza Frankowskiego i Pawła Lipińskiego, studentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach, zwyciężył w 12. edycji prestiżowego konkursu amerykańskiego magazynu „eVolo” na wieżowiec najlepiej odpowiadający wyzwaniom XXI wieku. Budynek Mashambas, dedykowany Afryce Subsaharyjskiej, pokonał 443 inne projekty.
 
Zgodnie z charakterem konkursu, pomysł gliwickich studentów jest nieszablonowy, wizjonerski i zupełnie inny od obowiązujących trendów. Zgłaszane projekty miały uwzględniać kontekst społeczny, gospodarczy i kulturowy regionu, w którym miałby stanąć dany budynek.

Wieżowiec Mashambas - targ dla lokalnych kupców w państwach Afryki Subsaharyjskiej - składa się z modułów i wydrążonej w środku spirali. To ruchome centrum edukacyjne, które pojawia się w najuboższych regionach kontynentu. Zapewnia edukację, szkolenie w zakresie technik rolniczych, tanich nawozów i nowoczesnych narzędzi. Tworzy także lokalny obszar handlowy, który maksymalizuje zyski ze sprzedaży żniw. Rolnictwo wokół budynku rozwija się i wiedza rozprzestrzenia się w kierunku horyzontu. Struktura rośnie tak długo, jak długo wzrasta liczba uczestników. Kiedy społeczność lokalna staje się samowystarczalna, jest transportowana do innych miejsc.

Nagroda magazynu „eVolo” została ustanowiona w 2006 r. Czasopismo stara się doceniać najbardziej wizjonerskie pomysły, wykorzystujące nowatorskie użycie technologii, materiałów, o niebanalnej estetyce i organizacji przestrzeni, słowem – w jakimś stopniu kwestionujące współczesne rozumienie architektury.
wstecz

Komentarze (4) Skomentuj

 • Janusz Z. 2017-04-25 19:19:04
  Po raz kolejny studenci PolitechniKI ŚL. pokazali, jak dobra jest ta gliwicka uczelnia. Jestem dumny tym bardziej że sam wiele lat temu ją kończyłem.
 • anka 2017-04-25 20:21:47
  super, gratulacje!
 • UM Gliwice 2017-05-09 13:10:49
  Co za idiota / idiotka w takim razie projektowała UM ?
 • zorba 2017-05-13 19:00:14
  brawo ! duma Gliwic - politechnika