To już trzecia wakacyjna odsłona policyjnej mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Dzięki policyjnej stronie internetowej można na bieżąco monitorować sytuację. 
Policyjna mapa ma być nie tylko licznikiem zdarzeń drogowych, ale przede wszystkim ma uświadomić kierowców, że to tylko i wyłącznie od nich samych zależy życie drugiego człowieka. Codziennie w okresie wakacji na stronie policja.pl, ale również w mediach społecznościowych, czy na stronach administrowanych przez jednostki Policji prezentowana jest mapa Polski, na której można sprawdzić, jak wyglądają tegoroczne statystyki drogowe w całym kraju, tj. lokalizacja zdarzenia, ogólna informacja dot. liczby ofiar, rodzaju uczestnika ruchu drogowego oraz rodzaju zdarzenia. Na mapie w formie czarnych kropek zaznaczone są wypadki drogowe, natomiast kolor brązowy oznacza wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Zaobserwować można również czerwono - żółte duże kropki, które zmieniają kolor, oznaczają wypadki drogowe, które zdarzył się w przeciągu ostatnich 24 godzin. Niestety z każdym dniem nowych symboli w kształcie kropek przybywa, a to oznacza tylko jedno - rośnie liczba poszkodowanych lub osób, które na drodze straciły życie. Jak informuje mł.asp. Krzysztof Pochwatka z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach – Na chwilę obecną w powiecie gliwickim nie odnotowano w te wakacje ani jednego zdarzenia. Miejmy nadzieję, że taki stan rzeczy utrzyma się do pierwszego września, bowiem w kraju aktualnie odnotowano 206 wypadków, w tym aż 31 ze skutkiem śmiertelnym, w którym zgon nastąpił w ciągu 30 dni od zdarzenia. W ciągu ostatniej doby w Polsce doszło do 4 incydentów na drogach w całym kraju.   

Statystyki z ubiegłych lat 

To już trzecia edycja projektu na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego - Krajowa mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym przynosi bardzo dobre rezultaty, osoby, które zwracają uwagę na ilość zdarzeń drogowych - przykładają się do jazdy i nie popełniają wykroczeń, dzięki czemu nie dochodzi do zdarzeń – dodaje Pochwatka.
Choć ten rok pod względem zdarzeń drogowych na ten moment jest wzorowy, to w latach ubiegłych statystyki wyglądały nieco inaczej. W 2019 roku na terenie powiatu gliwickiego odnotowano 39 wypadków, w wyniku czego 37 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć. Do najczęstszych przyczyn wypadków należało nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, zarówno podczas włączania się do ruchu, czy podczas skrętu. Natomiast drugą z najczęściej odnotowywanych przyczyn było niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, poprzez najechanie na pojazd poprzedzający, czy podczas manewru wyprzedzania. 

Sytuacja w 2020 roku przedstawiała się następująco - 29 wypadków, gdzie rannych zostało- 36 osób, w tym 11 osób poniosło śmierć. Najtragiczniejszy wypadek miał miejsce 22 sierpnia 2020 roku na drodze krajowej nr 88 tuż przed zjazdem na autostradę A4, w pobliżu węzła w Kleszczowie. W wyniku nieprawidłowego manewru wyprzedzania busa osobowego, który wiózł 9 osób – doszło do zderzenia z autobusem jadącym w przeciwnym kierunku. 9 osób poniosło śmierć na miejscu, natomiast 5 pasażerów autobusu zostało rannych.

Mapa, jako przestroga

Mapa jest codziennie aktualizowana o nowe zdarzenia drogowe i ma na celu uzmysłowienie użytkownikom skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach. Najczęstsze grzechy kierowców w powiecie gliwickim to przede wszystkim brawura, ale również nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość, zbyt pewne poruszanie się po drodze, a przez to wymuszanie pierwszeństw, niezachowanie odległości między pojazdami, a także alkohol. 

- Mamy półmetek wakacji, a zdarzeń drogowych w naszym powiecie nie odnotowano, zauważamy znaczny spadek. Mamy nadzieję, że to poprzez publikowanie mapy wypadków drogowych w okresie letnim, wpływa na to, że społeczeństwo się edukuje i nie dochodzi do zdarzeń na drogach – informuje Pochwatka.

Warto pamiętać, że za każdym naniesionym punktem na mapie kryje się ludzka tragedia.

Patrycja Cieślok

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj