Teatr Miejski w Gliwicach: „Białoruś obrażona” z nominacjami.
Na tegorocznej liście nominowanych do nagrody teatralnej Złote Maski za rok 2020 znaleźli się artyści Teatru Miejskiego w Gliwicach -  Aleksandra Maj i Andrei Kureichik.

Maj otrzymała ją za rolę Nauczycielki w spektaklu internetowym „Białoruś obrażona” Andrieia Kureichika w reżyserii i inscenizacji Jerzego Jana Połońskiego oraz Andrei Kureichik, w kategorii nagroda specjalna. 

W tym roku  gliwicki teatr  postanowił wycofać z konkursu wszystkie nieinternetowe spektakle zrealizowane w ubiegłym sezonie, postulując ustanowienie nowej kategorii konkursowej – „spektakl internetowy”. Uznano, że należy dostrzec nowe i wyjątkowe teatralne zjawisko, spowodowane nadzwyczajną sytuacją, która wymusiła na nas zawieszenie fizycznego kontaktu pomiędzy aktorem a widzem. 

Ostatni rok, jak żaden inny pokazał, że teatry zaczęły w udany sposób testować inną formę – online – relacji z widzami . W sieci pojawiło się wiele ciekawych projektów, spektakli, mini-seriali teatralnych, warsztatów, zrealizowanych wyłącznie z myślą o platformie internetowej, ze świadomością użycia środków filmowych, które daje kamera oraz szeroko rozumiane uteatralizowanie narracji filmowej. 

Dlatego wyjątkowa, pandemiczna, edycja „Złotych Masek” powinna zwrócić uwagę na to nowe, a już powszechne zjawisko i docenić najbardziej udane realizacje powstałe w internetowym nurcie prezentacji teatralnych. Realizacji, które wymagały kreatywności, elastyczności, podejmowania nowych, technicznych wyzwań, inwestycji, wiele wysiłku oraz pracy od wszystkich członków zespołów teatralnych.

 - Nasz postulat ustanowienia nowej kategorii konkursowej – spektaklu internetowego –  nie spotkał się ze zrozumieniem.  No cóż, nie pierwszy to już raz komisja Złotych Masek nie dostrzega słonia w składzie teatralnej porcelany, podobnie jak onegdaj nie zauważyła naszego spektaklu „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach”. Nie mam o to pretensji, ale nie wypadało bym się choć odrobinę nie zdziwił. Dziwię się więc, gdyż spektakle internetowe to przecież fakt, a być może nasza nowa normalność, lub co najmniej jeden z jej istotnych składników. Cieszymy się jednak z nominacji, lecz przede wszystkim z radości Oli i Andreia, gdyż to oni użyczają swym talentem blasku Złotym Maskom, a nie odwrotnie. Cały nasz zespół jest na wagę złota. Szczerego. A zatem kwitując te nominacje napiszę, trawestując wielkiego króla Jagiełłę – „masek ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Widz przez wasze ręce szanowna Komisjo zsyła” –  mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.


Do tegorocznej edycji konkursu Złota Maska Teatr Miejski w Gliwicach zgłosił:
„UFO” – Iwana Wyrypajewa (spektakl zrealizowany częściowo przez samych aktorów podczas pierwszego lockdownu w ich domach), pod opieką reżyserską Jerzego Jana Połońskiego (premiera 26 czerwca 2020 r.)
„Białoruś obrażona”- Andreia Kureichika w reżyserii Jerzego Jan Połońskiego (premiera 10 grudnia 2020 r.). Nominacja dla Oli Maj i Andreia Kureichika.
„Feu” – Kornela Sadowskiego przygotowany przez Annę Marię Moś oraz Antoninę Federowicz. (premiera 29 grudnia 2020 r.)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj