Tegoroczny finał plebiscytu "Nowin Gliwickich" zdominowały kobiety – to pierwszy taki przypadek w jego historii.

Pandemia regularnie krzyżowała nam plany, ale stało się. 22 listopada w Arenie Gliwice finałowa gala plebiscytu. 
Od 24 lat „Nowiny Gliwickie” wyróżniają osoby, które działają. Ponadprzeciętnie. Tak, by z tych działań, często wieloletnich, wyłaniał się efekt. Laureaci spełniają się w różnych dziedzinach: od biznesu po kulturę i sport, zaś pokłosie tego spełnienia jest bardzo wymierne: zbudowanie liczącej się w świecie firmy, stworzenie i prowadzenie festiwali muzycznych, osiągnięcia sportowe czy udane akcje społeczne. 

Często wystarczy tylko uścisk dłoni   

Prowadzi gliwickie hospicjum od ponad 20 lat. Dziś największe w regionie i jedno z największych w południowej Polsce. Jego misją jest niesienie ulgi w cierpieniu osobom w terminalnej fazie choroby nowotworowej. Dodatkowo opieką otacza  także rodzinę chorego i osoby osierocone, w tym głównie dzieci doświadczające choroby w rodzinie.

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum w Gliwicach, bo o nim mowa,  otrzymało tytuł Człowieka Ziemi Gliwickiej 2020 w kategorii zbiorowej oraz Gliwicjusza internatów i internautek. Redakcja i kapituła uhonorowała je za zbudowanie znaczącego w skali kraju ośrodka opieki paliatywnej, empatię w podejściu do chorych i ich rodzin, pełen człowieczeństwa profesjonalizm oraz stworzenie wzorowego modelu opieki nad terminalnie chorymi, realizowanym w gliwickim Hospicjum Miłosierdzia Bożego. 

- Powinnam stać tu dziś z moimi współpracownikami, bo gdyby nie oni, mnie też by tu z Państwem nie było. To lekarze, pielęgniarki, pracownicy niemedyczni, rehabilitanci, wolontariusze oraz nasz kapelan. Traktujący naszych pacjentów, nie jako kolejny przypadek medyczny, ale jak człowieka. Który potrzebuje czasu, zatrzymania, rozmowy, czasami jedynie uścisku dłoni, a czasami po prostu milczenia. Jestem również pewna, że hospicjum to życie. Bardziej kruche i mające zupełnie inny wymiar. Ale uczące ogromnego szacunku do śmierci i pokory wobec niej. W dzisiejszych, trudnych i szalonych, czasach, kiedy gnamy przed siebie i nie mamy czasu spojrzeć za siebie, musimy o tej pokorze i kruchości pamiętać. Jesteśmy ludźmi z krwi i kości, staramy się wykonywać naszą pracę najlepiej jak potrafimy, ale takie nagrody dodają nam skrzydeł i motywują- mówiła Małgorzata Szymczyk, prezeska stowarzyszenia, odbierając statuetkę z rąk Aleksandry Wysockiej, zastępczyni prezydenta Gliwic. 
    
Nie stracić człowieka z oczu 

W karierze zawodowej zawsze skupiona na działalności prospołecznej, wieloletnia dyrektorka Domu Dziecka nr 2, gdzie organizowała wiele akcji charytatywnych, była radna rady miasta, obecnie prezeska Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów, gdzie podjęła kroki zmieniające strategię spółki, wprowadzając szerokie działania proekologiczne, jako jeden ze strategicznych celów.

Magdalena Budny otrzymała tytuł Człowieka Ziemi Gliwickiej 2020 w kategorii indywidualnej za doskonałe łączenie działalności biznesowej, samorządowej oraz zaangażowanie  społeczne, które w ostatnich latach zaowocowały licznymi projektami charytatywnymi oraz akcjami społeczno - edukacyjnymi na rzecz mieszkańców Gliwic i powiatu. Statuetkę oraz list gratulacyjny od senatora RP Zygmunta Frankiewicza wręczyła laureatce Aleksandra Wysocka.   

- Ponad 30 lat pracy zawodowej w różnych miejscach, 12 lat w radzie miasta i starostwie powiatowym, obecnie w miejskiej spółce. W każdym z tych miejsc przyświecała mi jedna idea - słowa Kena Blancharda, które do dzisiaj staram się realizować. Powiedział tak: wytyczaj sobie cele, niech będą ambitne, blisko i dalekosiężne, ale pamiętaj - nigdy nie wolno ci stracić z oczu człowieka. Bo to on jest podmiotem naszych działań.  I tak, w ciągu tych ponad 30 lat, niezależnie od tego, w którym miejscu byłam, zawodowo i rodzinnie, starałam się aby te słowa każdego dnia mi przyświecały. Do tego miałam szczęście spotkać  na swojej drodze wielu charyzmatycznych, mądrych ludzi. A nagroda to dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie - powiedziała Magdalena Budny.   

Obywatelsko, społecznie i menedżersko 

W ścisłym plebiscytowym finale znalazły się: Gliwickie Centrum Edukacyjno – Rehabilitacyjne, dr Małgorzata Tkacz - Janik i dr Beata Sadownik.        

Misją GCER jest budowanie i realizacja pełnego, zintegrowanego systemu rehabilitacyjno – edukacyjnego, dostępnego i przyjaznego niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzinom. A także wielospecjalistyczna pomoc dzieciom zagrożonym niepełnosprawnością i niepełnosprawnym. Redakcja „Nowin Gliwickich” oraz  kapituła nominowała ośrodek za wieloletnie zaangażowanie w budowę unikatowego systemu opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi i ich rodzinami, społeczną intuicję i wrażliwość oraz stworzenie miejsca profesjonalnego, a przede wszystkim przyjaznego, osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom.
 

Dr Małgorzata Tkacz-Janik to polityczka, działaczka obywatelska, społeczna, miejska aktywistka, edukatorka, feministka, nauczycielka akademicka, popularyzatorka historii kobiet. Niejednokrotnie starała się aktywizować gliwicką społeczność do walki o środowisko, o zabytki, o prawa kobiet, oraz prawa człowieka. Współtwórczyni grupy kobiecej Nic o Nas bez nas. Ruch Kobiecy Gliwice – Pyskowice. Nominację otrzymała za ogromne zaangażowanie w budowanie, na poziomie lokalnym, społeczeństwa obywatelek i obywateli, społeczną, herstoryczną, pracę u podstaw, za stworzenie i prowadzenie wielu projektów promujących kobiety w życiu publicznym, za odwagę i pójście pod prąd. 

Dr Beata Sadownik jest prezeską Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach, skutecznym menedżerem służby zdrowia, efektywnie zarządza szpitalem, który w ostatnich latach stał się nie tylko wiodącym ośrodkiem na Śląsku i w Polsce, ale też ważnym centrum edukacji prozdrowotnej. Uhonorowano ją za stworzenie wzorcowego modelu zarządzania Szpitalem Wielospecjalistycznym w Gliwicach, zbudowanie zespołu zaangażowanych specjalistów, za pasjonackie podejście do pracy lekarza oraz niezwykle uważne pochylanie się nad potrzebami pacjentek i pacjentów, szczególnie w dobie pandemii.

Plebiscytowa kuchnia, czyli jak głosowano 

W 24. edycji były cztery etapu wyboru laureatów i laureatek.  W pierwszym - 43 kandydatury zgłosili czytelnicy i czytelniczki, organizacje pozarządowe oraz firmy.
W drugim kapituła, złożona z laureatów poprzednich edycji i przedstawicieli redakcji, wybrała 20 laureatów. W trzecim etapie  - internetowe oraz analogowe głosownie wskazało piątkę ścisłych finalistów. I tu padł rekord , bo w tej edycji oddano łącznie aż  51 889 głosów. Ostatecznego wyboru laureatów, z piątki ścisłych finalistów, dokonała w czwartym etapie dziewięcioosobowa kapituła, w skład której od wielu lat wchodzą laureaci poprzednich edycji i przedstawiciele redakcji „Nowin Gliwickich”.       

Światła na scenę i minirecitale 

Nad przygotowaniem poniedziałkowej gali czuwały trzy ekipy: Areny Gliwice , redakcyjna oraz Shadok AV Group – odpowiedzialna za stronę techniczną oraz transmisję live.
Nie zabrakło dobrej muzyki w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach : Michała Cichockiego i Mateusza Franke (gitara), Radosława Grabca (wiolonczela) oraz Tobiasza Zalewskiego (akordeon ). 
 


Liczba  

850 – tyle osób znalazło się w ciągu 24 lat na plebiscytowych listach.    


Laureaci plebiscytu – 1997- 2020

1997 - Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic

1998 - prof. Jerzy Buzek, były premier, europoseł, były szef Parlamentu Europejskiego

1999 - Andrzej Karasiński, dziś sekretarz miasta Gliwice

2000 - śp. siostra Jolanta Świgost ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame

2001 - Jan Sznajder, prezes gliwickiego oddziału Towarzystwa Opieki im. św. Brata Alberta

2002 - dr Ludwika Gadomska, pomysłodawczyni i założycielka Gliwickiego Ośrodka Adaptacyjno-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

2003 - Tadeusz Mamok, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec, wieloletni samorządowiec

2004 - śp. Wacław Węgrowski, były prezes i redaktor naczelny „Nowin Gliwickich”

2005 - prof. Jan Ballarin, emerytowany wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach

2006 - Jacek Krzyżanowski, przedsiębiorca i filantrop, prezes firm grupy Dako

2007 - prof. Bogusław Maciejewski, były dyrektor gliwickiego centrum onkologii

2008 - prof. Krzysztof Nitsch, rzeźbiarz i medalier

2009 - Krystyna Jurczewska-Płońska, założycielka i prezeska Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gliwicach

2010 - dr Stanisław Kubit, jeden z najlepszych modelarzy lotniczych na świecie

2011 - dr Artur Pakosz, dyrektor gliwickiego Hospicjum Miłosierdzia Bożego i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum”

2012 - Marian Jabłoński, pasjonat historii Gliwic i Śląska

2013 - prof. Adam Maciejewski, onkolog, specjalista chirurgii rekonstrukcyjnej, zawodowo związany z gliwickim centrum onkologii

2014 – śp. prof. Mieczysław Chorąży, światowej sławy naukowiec, specjalizujący się w badaniach biologii nowotworów w gliwickim centrum onkologii

2015 - prof. Andrzej Karbownik, były rektor Politechniki Śląskiej

2016 – śp. Jerzy Wojewódzki, społecznik, działacz sportowy, prezes Gliwickiego Towarzystwa Sympatyków Piłki Nożnej Pięcioosobowej

2017 - Leszek Strzelecki, specjalista medycyny paliatywnej, kierownik zespołu opieki domowej oraz poradni medycyny paliatywnej w Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach

2018 - Towarzystwo Kulturalne Fuga, pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej

2019 - prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej  - nagroda indywidualna, Piast Gliwice  - nagroda zbiorowa

Partnerzy plebiscytu 

Dako
Radan
Politechnika Śląska
Kwiaciarnia Róża 
Cukiernia Magda


Patroni medialni:

Imperium TV

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj