Nietuzinkowe postaci i ich oryginalna twórczość widziana z różnej perspektywy. Sylwetki ludzi goszczących na pierwszych stronach gazet, ale też tych, których istnienie ocalono od zapomnienia. Miejsca będące świadkami epokowych wydarzeń, których historia staje się kluczem do zrozumienia naszej tożsamości. Literacka jesień w Gliwicach zbliża się wielkimi krokami. 

Od września do listopada Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, której organizatorem jest Miasto Gliwice, realizować będzie kolejną, piątą już odsłonę festiwalu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”. Po kryminale, reportażu, literaturze fantastycznej i podróżniczej przyszła pora na biografie.

Wraz z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy nie tylko o życiorysach wybitnych postaci, które zapisały się w annałach, ale również biografiach miejsc – przestrzeni, miast, krajów, za którymi kryją się, często nieznane szerszej publiczności, fakty. Ponadto postawimy na podkreślenie lokalnej historii. Mobilna gra miejska w aplikacji ActionTrack, spacery po mieście z Ewą Pokorską-Ożóg, miejskim konserwatorem zabytków i spotkanie z Bogusławem Traczem, historykiem badającym dzieje Gliwic pozwoli mieszkańcom na lepsze poznanie „małej ojczyzny”, a dla dzieci i młodzieży będzie szansą na udział w nietypowej lekcji historii.

Na „Biografie (nie)oczywiste” złożą się jednak przede wszystkim spotkania autorskie. W progach biblioteki, podobnie jak w poprzednich edycjach, gościć będziemy znamienite przedstawicielki i przedstawicieli polskiej literatury.

20 września zapraszamy na spotkanie z Anną Bikont, dziennikarką i reporterką, autorką kilkunastu książek, m.in. biografii Ireny Sendlerowej i Jacka Kuronia. 27 września Gliwice odwiedzi Ludwika Włodek, znana czytelnikom autorka autobiograficznej książki „Pra. Iwaszkiewiczowie”. 10 października gościć będziemy Magdalenę Grzebałkowską, autorkę wielokrotnie nagradzanych biografii ks. Jana Twardowskiego, Zdzisława i Tomasza Beksińskich czy Krzysztofa Komedy. 18 października wspomnimy Wandę Rutkiewicz w rozmowie z Anną Kamińską. Spotkanie połączone będzie z pokazem filmu dokumentalnego „W cieniu Everestu”. 15 listopada Filip Springer opowie m. in. o projekcie „Miasto Archipelag”. Najmłodsi czytelnicy będą mieli okazję do poznania Barbary Gawryluk i Łukasza Dębskiego. Spotkania wokół literatury wzbogacone zostaną o panel dyskusyjny „Jak opisać życie i czytać o miejscach?”, podczas którego Marcel Woźniak, biograf Leopolda Tyrmanda, porozmawia z Karoliną Sulej („Wszyscy jesteśmy dziwni”, „Rzeczy osobiste”) i Moniką Śliwińską („Wyspiański”, „Panny z Wesela”) o warsztacie biografa i reportera. 

Podobnie jak w poprzednich edycjach temat przewodni umiejscowimy w szerokim kontekście nie tylko literackim, ale też artystycznym. Przez dwa miesiące trwania festiwalu w sali wystawowej Biblioteki Centralnej prezentować będziemy prace cenionych fotografów - Jeremiego Astaszowa i Filipa Springera. Jak co roku zaprosimy gliwiczan na szereg interesujących warsztatów. Wśród nich znajdą się warsztaty z animacji poklatkowej dla dzieci w wieku 10-12 lat, karykatury, pisania dzienników i wspomnień oraz tworzenia fabuł gier na podstawie biografii historycznych.

Projekt „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach stara się, aby z roku na rok gliwicki festiwal „Haczyk” w ambitny sposób promował kulturę i docierał do szerszego grona odbiorców, niezależnie od ich wieku.

Warto bliżej przyjrzeć się tegorocznej odsłonie wydarzenia. Różnorodność przygotowanej oferty pozwoli, by każdy znalazł dla siebie coś atrakcyjnego. 
Szczegółowe informacje o wydarzeniach znajdują się na stronie www.biblioteka.gliwice.pl/projekty/haczyk-gliwickie-spotkania-literackie-edycja-2022/

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj