Podsumowaliśmy minione dwanaście miesięcy w wykonaniu Piasta. Po analizie meczów uzyskaliśmy kilka interesujących liczb. Jedne są doskonale znane, inne nieco mniej. Pod lupę wzięliśmy zawodników, mecze, bramki, asysty oraz kartki Niebiesko-Czerwonych w Lotto Ekstraklasie i Pucharze Polski.


#29
W 2018 roku na polskich boiskach w barwach Piasta wystąpiło 29 zawodników, czyli o czterech mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach. W tym roku w pierwszym zespole Niebiesko-Czerwonych zadebiutowało aż dwunastu piłkarzy. Swoje debiutanckie spotkania rozegrali: Jakub Czerwiński, Tom Hateley, Tomasz Jodłowiec, Mikkel Kirkeskov, Jorge Felix, Piotr Parzyszek, Frantisek Plach, Patryk Sokołowski, Karsten Ayong, Damian Byrtek, Karol Stanek oraz Mateusz Szczepaniak.

W ostatnich dwunastu miesiącach gliwiczanie rozegrali łącznie 38 meczów, z czego 16 miało miejsce jeszcze w poprzednim sezonie. Najczęściej na murawie można było obserwować Jakuba Czerwińskiego (35), który opuścił jedynie trzy spotkania. W dwóch był zawieszony za żółte kartki, z kolei w pucharowym starciu z GKS-em Jastrzębie trener Waldemar Fornalik dał mu odpocząć. Środkowy obrońca jest również liderem, jeżeli pod uwagę weźmiemy liczbę minut, które zawodnicy Piasta spędzili na boisku (3170). 27-latek rozegrał wszystkie spotkania "od dechy do dechy", ale trzeba zaznaczyć, że do statystyk wlicza się 80 minut z przerwanego starcia z Górnikiem Zabrze. Gdyby ten mecz został dokończony, bardzo możliwe, że bilans Czerwińskiego byłby jeszcze okazalszy.

Dwa spotkania mniej na swoim koncie zapisali Martin Konczkowski oraz Michal Papadopulos (33). Dłużej na murawie przebywał ten pierwszy i większość meczów rozgrywał w pełnym wymiarze. Natomiast Czech zazwyczaj był zmieniany lub wchodził na boisko z ławki rezerwowych.

Na kolejnych miejscach pod względem liczby występów zapisali się Tom Hateley (32), Joel Valencia (30), Tomasz Jodłowiec (29), Gerard Badia (27), Mikkel Kirkeskov (26), Jakub Szmatuła (26), Marcin Pietrowski (25), Patryk Dziczek (24) oraz Aleksandar Sedlar (22). Co ciekawe, Serb wszystkie swoje spotkania rozegrał od pierwszej do ostatniej minuty. Warto również przypomnieć, że obrońca Piasta w 2017 roku był zawodnikiem grającym najwięcej.

Z kolei zawodnikiem, który najczęściej pojawiał się na boisku, wchodząc z ławki rezerwowych, był Michal Papadopulos. Napastnik Niebiesko-Czerwonych aż 13 razy zmieniał klubowych kolegów. Drugi wynik w tej kategorii uzyskali ex aequo Piotr Parzyszek (12) i Gerard Badia (12).

W tym roku najczęściej zmienianym piłkarzem Piasta okazał się Jorge Felix. Hiszpan 19 razy rozpoczynał mecz w podstawowym składzie, ale aż piętnastokrotnie schodził z murawy jeszcze przed zakończeniem spotkania. Trzynaście razy zmieniany był Michal Papadopulos, a dziesięć Joel Valencia.

Trzeba również dodać, że blisko debiutu w pierwszym zespole Piasta Gliwice byli Remigiusz Borkała i Karol Dybowski, ale ostatecznie zasiedli tylko na ławce rezerwowych i nie pojawili się w tym roku na boisku.

Liczba meczów w Piaście Gliwice w 2018 roku:
35: Jakub Czerwiński, 33: Martin Konczkowski, Michal Papadopulos, 32: Tom Hateley, 30: Joel Valencia, 29: Tomasz Jodłowiec, 27: Gerard Badia, 26: Jakub Szmatuła, Mikkel Kirkeskov, 25: Marcin Pietrowski, 24: Patryk Dziczek, 22: Aleksandar Sedlar, 20:  Uros Korun, Jorge Felix, 18:  Aleksander Jagiełło, 17: Piotr Parzyszek, 16: Mateusz Mak, Karol Angielski, 14: Sasa Zivec,  Mateusz Szczepaniak, 12: Frantisek Plach, 9: Denis Gojko, 8: Konstantin Vassiljev, Patryk Sokołowski, 7: Martin Bukata, 3: Tomasz Mokwa, Karsten Ayong, 1: Damian Byrtek, Karol Stanek.

Liczba rozegranych minut w Piaście Gliwice w 2018 roku:
3179 - Jakub Czerwiński
2668 - Martin Konczkowski
2529 - Tom Hateley
2422 - Tomasz Jodłowiec
2330 - Jakub Szmatuła
2263 - Mikkel Kirkeskov
1998 - Marcin Pietrowski
1980 - Aleksandar Sedlar
1941 - Joel Valencia
1902 - Michal Papadopulos
1799 - Patryk Dziczek
1775 - Uros Korun
1511 - Jorge Felix
1427 - Gerard Badia
1161 - Sasa Zivec
1110 - Frantisek Plach
1057 - Mateusz Szczepaniak
934 - Mateusz Mak
790 - Karol Angielski
774 - Aleksander Jagiełło
625 - Piotr Parzyszek
341 - Martin Bukata
323 - Denis Gojko
287 - Konstantin Vassiljev
263 - Tomasz Mokwa
188 - Patryk Sokołowski
136 - Karsten Ayong
90 - Damian Byrtek
1 - Karol Stanek 

#49
W 2018 roku piłkarze Piasta Gliwice zdobyli łącznie 49 bramek, czyli tyle, ile w 2017. Przez dwanaście miesięcy na listę strzelców w koszulce Niebiesko-Czerwonych wpisało się łącznie dziewiętnastu zawodników. Do całego dorobku należy również doliczyć bramkę samobójczą, strzeloną przez Artura Pikka z Miedzi Legnica.

Pierwszym golem w mijającym roku popisał się Mateusz Szczepaniak, który wpisał się na listę strzelców w 65. minucie wyjazdowego spotkania z Lechią Gdańsk. Strzelanie zakończył Tom Hateley, pokonując 21 grudnia bramkarza Jagiellonii Białystok pięknym uderzeniem z rzutu wolnego.

Drugi rok z rzędu najlepszym strzelcem Piasta został Michal Papadopulos. Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy czeski napastnik zdobył sześć bramek, czyli o trzy mniej niż w 2017. 

Jedno trafienie mniej na swoim koncie zapisali Tom Hateley oraz Sasa Zivec. Anglik popisuje się skutecznością w obecnych rozgrywkach, z kolei Słoweniec miał fantastyczną końcówkę poprzedniego sezonu. To również dzięki jego bramkom gliwiczanie utrzymali się w Lotto Ekstraklasie. 

Cztery gole uzbierał Tomasz Jodłowiec, a po trzy trafienia zanotowali Aleksandar Sedlar, Jakub Czerwiński, Joel Valencia oraz Mateusz Szczepaniak. Dwukrotnie na listę strzelców wpisywali się Piotr Parzyszek, Patryk Dziczek, Mateusz Mak, Gerard Badia oraz Patryk Sokołowski. Ponadto do siatki rywali trafiali również Jorge Felix, Martin Konczkowski, Karol Angielski, Martin Bukata, Denis Gojko i Karsten Ayong.

Przy klasyfikacji strzelców należy także wspomnieć o zawodnikach, którzy w 2018 zanotowali najwięcej asyst. Najlepsi w tej klasyfikacji okazali się Gerard Badia i Tomasz Jodłowiec - zaliczyli sześć ostatnich podań. Po cztery na swoim koncie zapisali Michal Papadopulos, Joel Valencia oraz Tom Hateley. 

Trzema asystami popisał się Martin Konczkowski, z kolei dwiema Mikkel Kirkeskov, Sasa Zivec i Mateusz Mak. Jedno ostatnie dogranie zaliczyli natomiast Aleksander Jagiełło, Jorge Felix, Marcin Pietrowski, Karol Angielski, Mateusz Szczepaniak i Patryk Dziczek.

Strzelcy Piasta Gliwice w 2018 roku:
6: Michal Papadopulos, 5: Sasa Zivec, Tom Hateley, 4: Tomasz Jodłowiec, 3: Aleksandar Sedlar, Jakub Czerwiński, Joel Valencia, Mateusz Szczepaniak, 2: Piotr Parzyszek, Patryk Dziczek, Mateusz Mak, Gerard Badia, Patryk Sokołowski, 1: Jorge Felix, Denis Gojko. Karsten Ayong. Karol Angielski, Martin Konczkowski, Martin Bukata, 1 samobójcza: Artur Pikk (Miedź Legnica).

Asysty w 2018 roku:
6: Gerard Badia, Tomasz Jodłowiec, 4: Michal Papadopulos, Joel Valencia,Tom Hateley,3: Martin Konczkowski, 2: Mikkel Kirkeskov, Mateusz Mak, Sasa Zivec, 1: Aleksander Jagiełło, Jorge Felix,  Marcin Pietrowski, Karol Angielski, Mateusz Szczepaniak, Patryk Dziczek. 

#65
Spośród 29 piłkarzy, którzy w 2018 r. reprezentowali Niebiesko-Czerwonych, żółtą lub czerwoną kartką ukarano siedemnastu. Indywidualnej kary ustrzegło się dwunastu zawodników, a wśród nich znaleźli się Frantisek Plach, Jakub Szmatuła, Tomasz Mokwa, Piotr Parzyszek, Jorge Felix, Karsten Ayong, Damian Byrtek, Patryk Sokołowski, Karol Stanek, Konstantin Vassiljev, Sasa Zivec oraz Martin Bukata.

W ostatnich dwunastu miesiącach sędziowie pokazali zawodnikom Piasta 65 kartek (64 żółte i jedną czerwoną). Najczęściej karanym przez arbitrów piłkarzem gliwickiego zespołu okazał się Jakub Czerwiński, który zobaczył dziewięć żółtych kartoników. W tamtym sezonie obrońca Niebiesko-Czerwonych trafiał do notesu sędziego pięć, z kolei w obecnych rozgrywkach cztery razy.

Jedno "żółtko" mniej otrzymał Michal Papadopulos, co, jak na napastnika, jest sporym wynikiem. Zawodnikiem, który na swoim koncie zapisał trzecią największą liczbę kartek, był natomiast Mikkel Kirkeskov. 

Po pięć kartoników zanotowali Patryk Dziczek, Joel Valencia, Uros Korun i Aleksandar Sedlar. W przypadku Serba widać poprawę, ponieważ w 2017 roku zobaczył on łącznie trzynaście żółtych kartek, z czego dwie w konsekwencji sprawiły, że musiał przedwcześnie opuścić boisko. 

Nieco mniej razy w notesach arbitrów lądowali Martin Konczkowski, Tom Hateley i Tomasz Jodłowiec. Cała trójka została napominana trzykrotnie. Po dwie żółte kartki otrzymali z kolei Gerard Badia i Karol Angielski.

Ponadto do protokołów meczowych trafili także: Aleksander Jagiełło, Mateusz Mak, Marcin Pietrowski, Denis Gojko i Mateusz Szczepaniak.

Jedynym zawodnikiem Piasta, który w 2018 otrzymał czerwoną kartkę, był Marcin Pietrowski. Obrońca Niebiesko-Czerwonych został ukarany w spotkaniu 4. kolejki obecnego sezonu Lotto Ekstraklasy, w którym rywalem podopiecznych Waldemara Fornalika była Legia Warszawa. W 45. minucie, przy jednobramkowym prowadzeniu Wojskowych, 30-latek zatrzymał wychodzącego na wolną pozycję rywala i musiał przedwcześnie opuścić plac gry. Gliwiczanie zdołali wyrównać po bramce Michala Papadopulosa, ale ostateczni drużyna ze stolicy Polski przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść i wygrała 3:1.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj