Mateusz Bugajak z Żernicy, Wiktor Kordala i Magda Zajęcka z Gliwic oraz Dorota Spyra i Filip Kciuk z Przyszowic, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Filomata w Gliwicach, wpadli na pomysł warsztatów mających pomóc młodzieży, która nie ma możliwości zdobycia wiedzy z programowania. Projekt nazwano „Poklikani”. Jest całkowicie darmowy. 
                                
Uczniowie realizują go od października 2018 r. Wcześniej, kilka miesięcy, planowali, opracowywali, pozyskiwali partnerów i sponsorów, którymi zostały lokalne przedsiębiorstwa. Wreszcie udało się zorganizować pierwsze warsztaty - odbyły się na przełomie stycznia i lutego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Gliwicach oraz gliwickiej świetlicy Czesio, prowadzonej przez Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży. Kolejne – po feriach zimowych. Projekt potrwa do końca marca. 

Młodzież z Filomaty opracowała dwa rodzaje kursów. Pierwszy przeznaczony  dla uczniów w wieku od 9 do 14 lat, a dotyczący programowania w programie Scratch. Jego zwieńczeniem jest zaprogramowanie robotów Lego WeDo. Na drugim kursie  (dla uczestników w wieku 14-18 lat) młodzi ludzie nauczą się podstaw języka C++.

- Zauważyliśmy, że młodzież z domów dziecka, świetlic środowiskowych oraz klas integracyjnych często jest zagrożona wykluczeniem cyfrowym. Nie posiada komputera, a to w obecnych czasach duże utrudnienie. Chcemy więc dać takim osobom szansę, prowadząc warsztaty technologiczne, podczas których uczymy jednego z kilku języków programowania – mówią pomysłodawcy.

Jednym z bardziej opłacalnych i poszukiwanych zawodów jest teraz zawód programisty. Młodzi z Filomaty wierzą, że dzięki swojemu projektowi choć w części wyeliminują wykluczenie cyfrowe oraz zapewnią innym narzędzia pomocne w funkcjonowaniu w dobie internetu. 

Dorota mówi, jak to działa: - Do placówek w okolicach Gliwic, takich jak klasy integracyjne, świetlice oraz domy dziecka, wysłaliśmy maile z propozycją przeprowadzenia u nich warsztatów. W przypadku wyrażenia chęci uczestnictwa w projekcie umawiamy się na spotkanie i ustalamy ilość oraz liczebność grup, liczbę spotkań, konkretne terminy. W każdej placówce planujemy przeprowadzenie około trzech, trwających godzinę, spotkań.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj