Leczenie alkoholizmu wymaga od uzależnienionego determinacji i odwagi. Kiedy szukać pomocy? W jakiej sytuacji konieczne jest podjęcie leczenia?

 

Alkoholizm - wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Alkoholizm został uznany przez WHO za chorobę, która jest postępująca, a nieleczona może doprowadzić do śmierci uzależnionej osoby. Za rozwój choroby odpowiada podłoże psychologiczne, socjalne, środowiskowe oraz genetyczne. Choroba alkoholowa to uzależnienie od alkoholu etylowego, który spowalnia funkcje układu nerwowego, wywołując przy tym objawy fizyczne i psychiczne. W wyjściu z alkoholizmu często może pomóc jedynie wsparcie doświadczonego terapety i pobyt w ośrodku terapii uzależnień.

Terapia uzależnień alkoholowych - kiedy z niej skorzystać?

Objawy choroby alkoholowej mogą wydawać się niewinne, jednak w leczeniu alkoholizmu liczy się szybkość wyłapania pierwszych symptomów uzależnienia. Ważne jest zdiagnozowanie alkoholizmu, ponieważ wiele osób do końca zaprzecza chorobie. Podstawowe objawy to m.in. głód alkoholowy, czyli nieodparte pragnienie wypicia kolejnej dawki alkoholu. Brak kontroli nad piciem i pojawienie się zwiększonej tolerancji na alkohol, objawy zespołu abstynencyjnego i picie na klin - wystąpienie 3 z ww. objawów sugeruje nałogowe picie alkoholu. Pomoc można uzyskać na każdym etapie uzależnienia - wystarczy jedynie po nią sięgnąć.

Skutki choroby alkoholowej - dla chorego i jego otoczenia

Alkoholizm powoduje szereg skutków fizycznych i psychicznych u uzależnionego. U alkoholików często diagnozuje się choroby wątroby i nerek, wrzody żołądka, wady pracy serca i podwyższone ciśnienie krwi. Do tego dochodzi jeszcze negatywny wpływ uzależnienia od alkoholu na rodzinę chorego. Choroba alkoholowa prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu rodziny, kłopotów finansowych oraz przemocy domowej. Nieleczony alkoholizm wpływa negatywnie na całe otoczenie uzależnionej osoby.

Metody leczenia alkoholizmu

Po pierwsze chora osoba musi sama zdać sobie sprawę z uzależnienia. Dopiero wtedy można rozpocząć leczenie alkoholizmu. Terapia alkoholizmu w naszym ośrodku składa się z wielu etapów. Czasem konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego, kiedy indziej pomaga jedynie terapia grupowa i poznawczo-behawioralna. Treningi relaksacji, umiejętności społecznych i kontroli złości pomagają poradzić sobie po wyjściu z ośrodka. Często terapia połączona jest z odtruwaniem organizmu dzięki uzupełnieniu poziomu elektrolitów, soli mineralnych i witamin.

Szukaj pomocy na: https://www.terapia-befree.pl/leczenie-alkoholizmu,31.html.

Prywatny ośrodek terapii i leczenia uzależnień Be Free

 

Adres:

ul. Słoneczna 18, 62-561 Ślesin

Telefony:

+48 535 100 111, +48 536 100 111

Strona WWW:  

https://www.terapia-befree.pl/

Materiał partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj