Metoda Lean Management ściśle wiąże się z zarządzaniem procesami biznesowymi. Jest to bowiem jedna z najbardziej znanych technik zarządzania przedsiębiorstwem. Jej nazwa po raz pierwszy została użyta już w roku 1991, kiedy to trzej autorzy: James P. Womack, Daniel T. Jones i Daniel Roos, wydali książkę pod tytułem "Maszyna, która zmieniła świat".
Jej treść skupiała się na opisie i zestawieniu funkcjonowania firm amerykańskich, europejskich i japońskich. Zdaniem badaczy to właśnie japońska firma Toyota miała być wzorem efektywnego systemu produkcji, który zyskał nazwę Lean Manufacturing.

5 zasad metody Lean Management

Opisując przebieg procesu w japońskim przedsiębiorstwie, autorzy wyróżnili 5 zasad, które są podstawą metody LM. Należy do nich: dokładne określenie co jest najważniejszą wartością (należy to uczynić z punktu widzenia klienta), mapowanie procesów już od zaopatrzenia w surowce aż do klienta końcowego, utworzenie ciągłego przepływu procesów, wytwarzanie produktów tylko i wyłącznie wówczas gdy zostaną zamówione (dotyczy to również ich ilości), ciągłe doskonalenie procesów. Niektóre z zasad na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezrozumiałe. Może zatem warto trochę bardziej je przybliżyć.
  • Określenie wartości - należy zastanowić się czy za daną operację klient zechce zapłacić. W przedsiębiorstwach często pojawiają się czynności, które generują straty. Zalicza się do nich: nadprodukcję, czekanie, magazynowanie, zbędny ruch, poprawki czy niepotrzebny transport.
  • Mapowanie procesów - rozrysowanie diagramu, na którym uwzględnione są wszystkie etapy procesu produkcji. Pozwala to pozyskać informacje na temat tego ile czasu trwają dane operacje, jaką mają wartość i czy nie wymagają poprawek. 
  • Stworzenie ciągłego przepływu procesów - produkcja powinna odbywać się bez żadnej przerwy. Przepływ materiałów ma zajmować minimum czasu i gwarantować maksimum zysków.
  • Produkcja w systemie pull - produkować należy tylko zamówione ilości przez klienta, nie można tworzyć nadprodukcji. Zbędne produkty zalegające na magazynie przynoszą duże straty. Może to okazać się skomplikowane, ponieważ trzeba dostarczać potrzebne materiały w określonym czasie.
  • Ciągłe doskonalenie procesów - przedsiębiorstwo, które dobrze funkcjonuje powinno jak najwięcej inwestować w rozwój, tylko wtedy możliwy jest stały wzrost zysków. Zgodnie z zasadą Lean Management każdą operację można wykonać lepiej i szybciej. Jesteśmy więc niejako zmuszeni do poszukiwania coraz to nowszych rozwiązań, które udoskonalą codzienną pracę i proces produkcji. Zaoszczędzenie nawet kilku sekund na jednej operacji może przełożyć się na widoczne oszczędności.

Inne sposoby udoskonalania funkcjonowania przedsiębiorstwa

Usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa może również elektroniczny obieg dokumentów. Dzięki temu zabiegowi przepływ dokumentów w firmie będzie o wiele sprawniejszy. Jeden z takich programów znaleźć można na stronie http://www.innbusiness.pl/obieg-dokumentow/. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które także przekłada się na zwiększone oszczędności, doskonale wpiszę się więc w filozofię zarządzania procesami biznesowymi.

Materiały prasowe partnera
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj