Na skwerze wokół radiostacji powstało laboratorium dźwięku z elementami wirtualnej rzeczywistości. Są ksylofon, organy rurowe, armata powietrzna i inne urządzenia akustyczne.
Nowość pojawiła się na zielonym terenie u zbiegu ulic Tarnogórskiej i Lublinieckiej. To tzw. park doświadczeń, rodzaj miejsca rekreacji, który nabiera coraz większej popularności. Ten, który powstał przy radiostacji, obejmuje zespół urządzeń do testowania zjawisk fizycznych, przede wszystkim fali dźwiękowej. W tej roli występują m.in. gongi, szumiące rury, anteny paraboliczne i innego rodzaju membrany, ekrany i przeszkody, które odbijają, pochłaniają lub rozpraszają dźwięk.

Na ok. 2500 m kw. powierzchni znajdziemy nie tylko analogowe atrakcje. Park to również gratka dla miłośników technologicznych nowinek. Na tych czekają obiekty wykorzystujące technologię rozszerzonej rzeczywistości, które ożywają na ekranie smartfona po zeskanowaniu specjalnego kodu.

- Na sześciu klockach wykonanych z architektonicznego betonu znajdują się kody, po zeskanowaniu których na smartfonie uruchamia się aplikacja poświęcona tematyce dźwięku. Dzięki aplikacji będzie można m.in. obejrzeć, jak załamuje się fala dźwiękowa, będą też interaktywne zadania  - opisuje  Kopeć.

Można się również spodziewać, że z zainteresowaniem spotka się  symulator operatora kamery. Aparat, umieszczony na wysokości ok. 50 metrów na maszcie  radiostacji, obejmuje obszar między stadionem przy ul. Okrzei i kościołem św. Bartłomieja. Gliwice z lotu ptaka będzie można podziwiać, nie ruszając się z ziemi – pulpit sterowania kamery umieszczono na terenie parku.  Za sprawą nowego obiektu wokół wieży przybyło zieleni i światła. Alejki między urządzeniami przykryto trawą z rolki, a miejsce dodatkowo zyskało za sprawą nowych latarni.

Na tym zmiany wokół radiostacji się nie skończą. W planach miasta budowa ścieżki edukacyjnej stanowi wstęp do realizacji Gliwickiego Centrum Umiejętności - wzorowanego na podobnych miejscach w Polsce i na świecie.- Tego typu ośrodki popularyzacji nauki i nowinek technicznych łączą rolę instytutu naukowego, ekspozycji muzealnej oraz laboratorium doświadczalnego na potrzeby dużych i małych widzów. Czasowe perspektywy przedsięwzięcia nie są jednak jeszcze znane – podkreśla Kopeć, rzecznik Śląskiej Sieci Metropolitalnej, której miasto przekazało prowadzenie inwestycji.
Park sensoryczny za cenę niecałego miliona złotych wykonała firma Fulco Technologie Budowlane Sp. z o.o. z Gliwic. Budowa nowego miejsca wypoczynku dla gliwiczan rozpoczęła się w czerwcu tego roku i zakończyła w minionym tygodniu. Wydarzenie towarzyszące otwarciu parku zaplanowano na sobotę 21 października. Warto się tego dnia wybrać pod radiostację. Znany już w przybliżeniu program otwarcie wygląda ciekawie – centralnym punktem będzie widowisko typu światło i dźwięk.

Park sensoryczny zostaje oddany z rocznym poślizgiem. Pierwotnie miał powstać już jesienią ubiegłego roku. Na zwłokę wpłynęły problemy ze znalezieniem wykonawcy, którego udało się wyłonić dopiero za trzecim razem.

Adam Pikul

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj