15-letni gliwiczanin Jakub Muszyński zdobył srebrny medal podczas Mistrzostw Europy w pływaniu osób z zespołem Downa. Wywalczył tytuł wicemistrzowski na dystansie 100 metrów stylem klasycznym w kategorii juniorów.

Zawody rozpoczęły się we włoskiej Olbii w minioną niedzielę i potrwają do 22 września. Bierze w nich udział 123 zawodników z 17 krajów, w tym sześciu z Polski, którzy rywalizują na dystansach 50, 100 i 200 m we wszystkich stylach: dowolnym, klasycznym, grzbietowym, motylkowym i zmiennym. Polacy wezmą też udział w sztafetach mężczyzn 4x50 m w stylach dowolnym i zmiennym.

- Po raz pierwszy na mistrzostwa Europy osób z zespołem Downa jedzie tak liczna reprezentacja z Polski - mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł, założycielka Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI), reprezentującej organizatora mistrzostw.  - Nasi zawodnicy spełnili ostre wymagania kwalifikacyjne, potwierdzając wysoki poziom wytrenowania, porównywalny z czołówką europejską. Pływanie to dyscyplina o najdłuższej historii w organizacji Sports Union for Athletes with Downa Syndrome, zajmującej się globalnie sportem osób z zespołem Downa. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 2002 roku. Ponieważ każde kolejne przyciągały większą liczbę uczestników, organizator wprowadził minima, by dopuścić tylko najlepszych. Dziś jest to już sport kwalifikowany.

Skład polskiej reprezentacji tworzą zawodnicy wieku od 15 do 31 lat. Wszyscy trenują w różnych klubach, a minima kwalifikacyjne uzyskali, startując w zawodach krajowych, organizowanych przez olimpiady specjalne i Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni Razem. 

Szóstka najszybszych w Polsce pływaków z zespołem Downa jest jednocześnie najmłodszą z ekip rywalizujących w Olbii. Każdy z naszych reprezentantów posiada dorobek medalowy w pływaniu oraz osiągnięcia w innych dziedzinach.

Zawodnicy z Polski: 

Zofia Dzięcioł (ur. 2004 r.) - pływaczka, lekkoatletka i narciarka alpejska, multimedalistka i zdobywczyni tytułów mistrzowskich (w tym europejskiego) we wszystkich trenowanych dyscyplinach.

Paweł Krupiński (ur. 1987 r.) - doświadczony zawodnik z najdłuższym stażem, wielokrotny złoty medalista mityngów ogólnopolskich olimpiad specjalnych oraz mistrzostw masters, w których rywalizuje i wygrywa z zawodnikami pełnosprawnymi. 

Bartosz Matusiewicz (ur. 1998) - tegoroczny wicemistrz Polski na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Trenuje też narciarstwo. W 2019 r. zdobył tytuł mistrza Polski w slalomie na zawodach Sprawni Razem w Zakopanem. 

Michał Mroziński (ur. 1997) - tegoroczny mistrz Polski na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Członek kadry narodowej i reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Taekwondo 2018. 

Jakub Muszyński (ur. 2003 r.) - pływak, narciarz. Wielokrotny złoty medalista mityngów pływackich olimpiad specjalnych. Utalentowany aktor teatralny i filmowy. 

Szymon Szymiczek (ur. 2004 r.) - najmłodszy w ekipie pływak, wyróżniający się najszybszymi czasami na zawodach krajowych Olimpiad Specjalnych.

Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów, a w szczególności za Kubę, który ma jeszcze w tych mistrzostwach szanse na medale,


Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj