Gliwickie „UFO” powstało na podstawie tekstu Iwana Wyrypajewa, a wyreżyserowali je Jerzy Jan Połoński i Dawid Kozłowski, odpowiedzialny za stronę wizualną spektaklu dopełnionego muzyką Michała Kowalczyka, skrzypka NOSPR w Katowicach i kompozytora muzyki teatralnej.
„Kilka lat temu postanowiłem nakręcić film o ludziach, którzy mieli kontakt z UFO. Zacząłem szukać takich ludzi przez internet i okazało się, że jest ich dość dużo. Tak naprawdę jest ich bardzo dużo. (…) Wśród ogromnej ilości różnych czystych bredni udało mi się odnaleźć czternaście osób, które wydały mi się całkiem przytomne. (…) Bohaterowie mieszkali na całkowicie różnych krańcach świata – od Australii do USA. Mimo to udało mi się spotkać ze wszystkimi i zarejestrować nasze rozmowy na kamerze. (…) Z czternastu osób czwórka była jednak nie całkiem normalna. Chociaż kto z nas jest normalny? To też pozostaje pytaniem”. 

Powyższy fragment listu Iwana Wyrypajewa do realizatorów sztuki „UFO” odkrywa tylko część prawdy zawartej w tej przewrotnej naukowo-artystycznej wizji. 
Poszukiwanie kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami fascynuje nas od dawna. Właśnie im przypisuje się Piramidy w Gizie, Kamienne Kręgi w Stonehenge, incydent z Przełęczy Diatłowa, kręgi wypalone w zbożach i wiele, wiele innych.  

- Każdy przejaw życia, którego nie potrafimy racjonalnie wytłumaczyć, naprowadza nas na drogę nieznanego, wyższego i tajemniczego. A zarazem każda osoba twierdząca, że miała kontakt z UFO, z miejsca staje się „wariatem”, „szaleńcem”. Zatem „kto z nas jest normalny”? Gdzie jest granica? A może UFO jest właśnie w każdym z nas? Bo czyż nie jesteśmy częścią większej całości, a kosmos nie jest naszym domem? Spotkaj się z nami i sprawdź, czy jesteś normalny – mówi Jerzy Jan Połoński, reżyser spektaklu. 

„UFO” zrealizowano za pomocą kamer internetowych i prób online. To sztuka  powstała w pandemicznych wymogach i ramach, a składa się z kilku monologów aktorskich, opowiadających historie z życia ludzi, którzy doświadczyli kontaktu z UFO. W spektaklu użyto również materiałów video, samodzielnie nagrywanych  przez występujących aktorów oraz ich krewnych i znajomych uczestniczących w domowych próbach spektaklu. 

Gliwickie „UFO” powstało na podstawie tekstu Iwana Wyrypajewa, a  wyreżyserowali je Jerzy Jan Połoński i Dawid Kozłowski, odpowiedzialny za stronę wizualną spektaklu dopełnionego muzyką Michała Kowalczyka, skrzypka NOSPR w Katowicach i kompozytora muzyki teatralnej. Będzie to ostatnia propozycja teatralna gliwickiej sceny w tym sezonie.  
Występują aktorzy Teatru Miejskiego w Gliwicach: Karolina Olga Burek, Aleksandra Maj, Mariusz Galilejczyk, Łukasz Kucharzewski, Maciej Piasny, Krzysztof Prałat, Michał Wolny i Błażej Wójcik oraz gościnnie Daria Polasik – Bułka, Mariusz Ostrowski. Głosu udziela Mateusz Damięcki. 


PREMIERA INTERNETOWA (kanał YOUTUBE: TEATR MIEJSKI W GLIWICACH http://www.youtube.com/teatrmiejskiwgliwicach/
24, 25, 26 czerwca (środa – piątek) godz. 21.00

SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD LAT 16
Pokazy bezpłatne, ogólnodostępne, bez potrzeby rejestracji i logowania.

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • Ala 2020-06-23 19:32:59
    Dlaczego tak późno. Czy będzie powtórka?