Każdy weekend to kolejne wyzwanie dla młodych kolarzy Grupy Kolarskiej Gliwice. Wyścigowa karawana przemieszcza się z miasta do miasta, a przed zawodnikami nowe zadania. Dwa tygodnie temu krajowa czołówka juniorów młodszych i młodzików rywalizowała w Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim Szlakami Jury, a w minioną niedzielę w Kryterium Ulicznym w Wieluniu.

Wyścig Szlakami Jury to obecnie najtrudniejsza impreza w kraju dla najmłodszych kategorii wiekowych. Trasa podzielona na kilka etapów i wcale niełatwe podjazdy robią wrażenie i różnicę dla młodych kolarzy. Dodatkowym utrudnieniem w tegorocznej edycji wyścigu był fakt, że w kategoriach juniorskich w peletonie było więcej zawodników z państw ościennych niż Polaków. W tym doborowym towarzystwie całkiem dobrze poradzili sobie zawodnicy z Gliwic. W rywalizacji juniorów młodszych na trzecim miejscu wśród Polaków, a siódmym ogólnie, ukończył wyścig Antoni Olszar (na zdjęciu). Kacper Wawrzacz był trzydziesty szósty.

W etapówce młodzików świetnie spisali się Adam Suliga - 4. w generalce, Michał Waloszek - 17., Mikołaj Skrzydło – 46., Wojciech Kusiakiewicz – 57., Bartosz Marut – 62. i Joanna Bączkowska - 63. W trzydniowej rywalizacji uczestniczyło ponad trzysta zawodniczek i zawodników z siedmiu krajów.

W Wieluniu rywalizacja odbywała się w krajowym wydaniu, ale poziom zawodów i charakterystyka trasy były wymagające. Kolejny raz dowód swych niemałych możliwości dał Adam Suliga, który był 3. Michał Waloszek uplasował się na 11. miejscu. Niewiele jednak brakowało, by obaj wygrali. W pewnym momencie odskoczyli peletonowi, długi czas prowadzili, ale w końcu, tuż przed metą, rywale ich dogonili.

W rywalizacji młodziczek Asia Bączkowska była 13., a wśród juniorów młodszych Olszar i Wawrzacz finiszowali odpowiednio na 13. i 14. miejscu. W kategorii „żak” Łukasz Wawrzacz był 11., a w wyścigu szkółek kolarskich Emil Sokoliński 5.

Kolarskiej młodzieży patronuje i wspiera ją Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach.