W lipcu 2019 r., po dramatycznych zabiegach społeczników i zdecydowanej postawie wojewódzkiego konserwatora zabytków, udało się uratować zabytkowy zespół mieszkaniowy przy Kościuszki 44-46. Znalazł się kupiec na miejski obiekt -  gliwicka firma Mal Drew w konsorcjum z Wall Invest. Ta ostatnia ma na swoim koncie udane realizacje restaurowania budynków z rodowodem: przy Plebańskiej 3 (dawna piekarnia), Długosza (dawna harcówka) czy Stalmacha. 
Rafał Franz, współwłaściciel firmy Wall Invest, zapewniał wówczas: kamienic na pewno nie zburzy, bo są zbyt cenne historycznie. Po oszacowaniu ich stanu okazało się, że obie są w fatalnym stanie, a pierwsza grozi zawaleniem. 

To nie byle jaki zespół mieszkaniowy. Stoją za nim znaczące nazwiska, które zapisały się w historii miasta i Śląska. Mowa o Karlu Schabiku, radcy budowlanym Gliwic w latach 1919-1945, Hansie von Poellnitzu, wybitnym architekcie i projektancie pracującym dla koncernu Ballestremów oraz hrabim Mikołaju Ballestremie, dziedzicu rodzinnej fortuny, ale też skutecznym przemysłowcu. Losy trójki splotły się właśnie pod tym adresem. Schabik wymyślił taki rodzaj budownictwa mieszkaniowego, a von Poellnitz, na zamówienie Mikołaja Ballestrema, zaprojektował nowoczesne jak na tamte czasy przestrzenie. Kompleks powstał w 1922 roku, zaraz w początkach urzędowania Schabika. 

Wall Invest zajął się zespołem mieszkaniowym dopiero późną jesienią 2019 r. Założono siatki przy gzymsach, zdjęto oplatający większy budynek winobluszcz, pełniący w zasadzie rolę spoiwa przytrzymującego elewację. Firma, która się tego podjęła, chciała uporać się z zadaniem w dwa dni, zajęło jej to jednak cztery.   

Co już zrobiono? W budynku  nr 46  wyburzono wszystko, choć pozostało tego niewiele, podobnie jak w drugim, z numerem 44. Nie było czego ratować. Trwają także prace zabezpieczające. Na zewnątrz lada dzień pojawią się rusztowania. Wewnątrz wszystko zostanie wybudowane od nowa, ale w nowoczesnym stylu, z drewnianą, nie plastikową, stolarką,  materiałami wykończeniowymi wysokiej jakości (na przykład marmur). 

Przewidziano windę, podziemne parkingi i mnóstwo zieleni. Elewacja zostanie odtworzona zgodnie z oryginalnym kształtem elementów architektonicznych i być może nawet z zachowaniem kolorystyki. Projekt  przygotowała P. A. Nova.
Zmieni się funkcja obiektu: w części powstaną mieszkania, gabinety lekarskie czy kancelarie, parter to prawdopodobnie także miejsce na usługi gastronomiczne.     

Franz wie, że zespół mieszkaniowy z Kościuszki jest pod stałym nadzorem społecznych oczu, miejskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nie chce  gdybać, tylko solidnie podejść do zabytku. A inwestycja jest nie tylko trudna, ale też kosztowna. Nowe Kościuszki zobaczymy prawdopodobnie na przełomie 2021/2022.  

Galeria

wstecz

Komentarze (4) Skomentuj

 • ja 2020-03-06 23:01:14
  Droga redakcjo, nie przesadzałbym z tym przypisywaniem zasług społecznikom. W tym procesie znacznie większy udział miał przecież inwestor, a nawet urzędnicy. To, że w ekspertyzie wskazano na żałosny stan budynku, to nie sugestia do jego rozbiórki, tylko ocena kogoś, komu zlecono przeprowadzenie ekspertyzy. Miasto nie mogło przecież wystawić obiektu z zatajeniem poziomu jego dewastacji. Uważam, że i bez tak akcji kamienice trafiły w dobre ręce.
  • Jbl 2020-03-08 19:30:42
   Przepraszam bardzo, ale proszę się najpierw zapoznać z faktami, zanim będzie Pan wygłaszał takie pozbawione podstaw opinie. Jeden i budynków w ogłoszeniu o przetargu (a nie w ekspertyzie) nie został w ogóle wyceniony - wskazano, że jego wartość jest równa wartości materiałów pozyskanych z rozbiórki. Przetarg nie zawierał ŻADNYCH wymogów co do dalszego losy budynków. Jeśli to nie jest zaproszenie do rozbiórki, to nie wiem co nim jest. Budynki zostały - wyłącznie dzięki działaniom mieszkańców - wpisane do wojewódzkiej ewidencji zabytków, co jest jedynym realnym zabezpieczeniem przeciwko ich rozbiórce. Inwestor przystępując do przetargu musiał się z tym liczyć, i dlatego mógł wlalkulpwac sobie to w koszty. Oczywiście to, że znalazł się taki chętny, to wspaniałe o co chwała mu za to (choć bez przesady, bo cena była więcej niż atrakcyjna), ale raz jeszcze podkreślam, wyłącznie dzięki mieszkańcom te budynki są prawnie zabezpieczone przed rozbiórką. Osobny temat to zerowe konsekwencje po stronie miasta za doprowadzenie kamienic do tak opisanego stanu, że trzeba je było sprzedać z działka w centrum za bezcen.
 • Steve 2020-04-06 13:57:31
  Witam Panie i Panowie. Potrzebujesz pomocy finansowej? Wiele osób szuka pomocy finansowej, ale nie wie, jak to zrobić. Czy wiesz, że możesz ubiegać się o pożyczkę i uzyskać pożyczkę w mniej niż 24 godziny, aby rozwiązać swoją sytuację finansową? Niektórzy mogą myśleć, że uzyskanie pożyczki jest trudne, ale muszę wiedzieć, że uzyskanie pożyczki od mojej firmy jest bardzo łatwe, ponieważ staramy się, aby pożyczki były łatwe, wygodne i niedrogie. Oferujemy elastyczne i wielokrotne opcje pożyczek, w tym pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone dostosowane do twoich potrzeb. Nasza usługa jest bardzo szybka, godna zaufania i niezawodna. Możesz pożyczyć od 1 000 do 20 milionów EUR według subsydiowanych rocznych stóp procentowych w wysokości 3%. NoviCap jest właściwą firmą do skontaktowania się w razie pilnej potrzeby pożyczki. NoviCap zapewnia rozwiązania finansowe. Firma oferuje wszelkiego rodzaju usługi finansowe, w tym pożyczki biznesowe, pożyczki osobiste itp. Możesz złożyć wniosek w dowolnym miejscu i czasie, możesz złożyć wniosek online, telefonicznie lub za pomocą laptopa. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. Aby uzyskać więcej zapytań / pytań? - Skontaktuj się z nami za pośrednictwem E-mail: (novicapfinancialservices@gmail.com) LUB Napisz do nas na WhatsApp za pośrednictwem: +31642117819.