Mimo wielu przeciwności losu, zawieruch wojennych, 45 lat komunizmu, grabieży, podpaleń, przenosin i zwykłej ludzkiej niedbałości kościoły drewniane wciąż są obecne w polskim krajobrazie.
Bogate opracowanie 74 drewnianych świątyń, znajdujących się na terenie dzisiejszego województwa śląskiego, wraz z dokumentacją rysunkową i zdjęciową (ponad 400 barwnych fotografii) znajdziemy w wydanej właśnie publikacji Jacka Kubika „Kościoły drewniane na Śląsku”.

- Napisałem tę książkę, aby ocalić pamięć o architekturze, która w chaosie i bałaganie, jaki nas otacza, jeszcze trwa jako świadectwo tego, że możliwe jest wznoszenie budowli funkcjonalnych, zharmonizowanych z przyrodą i po prostu pięknych – mówi Kubik. Książkę można kupić w Willi Caro i Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy kinie Amok, a spotkanie z Jackiem Kubikiem i promocja publikacji w Willi Caro w piątek, 13 kwietnia, o godz. 17.00.

„Kościoły drewniane na Śląsku” to pierwsza tak obszerna praca na temat śląskich kościołów drewnianych, próbująca systematyzować dotychczasową wiedzę na ich temat, poszerzając ją jednocześnie o wyniki badań z ostatnich lat, takich jak dendrochronologiczne (czyli w pełni wiarygodne datowanie kościołów) czy też rozwiązania konstrukcyjne więźb dachowych.

Spośród 74 opracowanych w książce świątyń 72 to kościoły katolickie, jeden protestancki i jedna duża kaplica znajdująca się w dyspozycji prezydenta Rzeczpospolitej, wielkością dorównująca wielu kościołom drewnianym. Najstarszym polskim kościołem drewnianym jest ten w Sierotach, którego nazwa pochodzi z 1457 roku, najmłodszy znajduje się zaś w Istebnej Stecówce, pochodzi  z 2016.

Publikacja podzielona jest na dwie części. Pierwsza ma charakter opisowy i dotyczy takich zagadnień jak: datowanie, otoczenie, architektura, konstrukcja, wyposażenie wnętrz, zagrożenia oraz ochrona budowli sakralnych, wykonanych z drewna. Część druga to katalog kościołów drewnianych zlokalizowanych na terenie dzisiejszego województwa śląskiego. Każda z kart tego katalogu zawiera krótki opis indywidualnych cech lub dziejów danego kościoła, tabelaryczny, ułatwiający korzystanie opis jego otoczenia, konstrukcji, wyposażenia wnętrza i historii, a ponadto rysunki jego rzutu i konstrukcji więźby dachowej. Część fotograficzna pokazuje elewacje kościoła, które były możliwe do sfotografowania, wnętrze oraz ciekawsze szczegóły wyposażenia.                                                                                                                                   

Jacek Kublik jest absolwentem wydziału budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 1981-1986 był pracownikiem naukowym Instytutu Konstrukcji Żelbetowych na tymże wydziale. Na początku lat 90. był współwłaścicielem Pracowni Konserwacji Zabytków „Akant”. Od tego czasu jego zainteresowania oraz doświadczenie zawodowe są blisko związane z tematyką sakralnego budownictwa drewnianego.
Wstęp na spotkanie wolny, liczba miejsc ograniczona.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj