Jedna szkoła w Gliwicach i trzy w powiecie otrzymają łącznie ponad 180 tys. złotych na utworzenie pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych. Środki przyznane zostały w efekcie konkursu Zielona Pracownia, organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

To była już 9 edycja konkursu, w ramach którego w szkołach województwa śląskiego powstało jak dotąd 539 pracowni, za kwotę ponad 22 mln zł.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 155 szkół, spośród których wybrane zostało 100 projektów. W Gliwicach 48 tys. złotych otrzyma Technikum nr 1 w ZSTI, które zaproponowało myśl przewodnią pracowni opartą na bioróżnorodności, jako największym skarbie naszej planety. W Pyskowicach, również kwotą 48 tys. dofinansowana zostanie Pracownia z klimatem, która powstanie w SP 6 z Oddziałami Integracyjnymi. W Knurowie natomiast powstaną aż dwie Zielone Pracownie – W ZSZ nr 2 będzie to pracownia Zielono mi (dofinansowanie ponad 38 tys. zł), a w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich – Pracownia odkrywców (dofinansowanie – 48 tys. zł).

Jakie innowacyjne rozwiązania znajdą się w Zielonych Pracowniach?

W Gliwicach dotację otrzymała tylko jedna szkoła – Technikum nr 1 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych. Pracownia pod hasłem Bioróżnorodność jako skarb naszej planety, służąca przede wszystkim do nauki takich przedmiotów, jak biologia i geografia, zyska m.in. sprzęt audio-wideo, monitor interaktywny, wideoskop, nowoczesne mikroskopy a także nowe meble. Remont sali częściowo przeprowadzony zostanie ze środków własnych szkoły. Największa pula pieniędzy pochodzących z dotacji przeznaczona zostanie na zakup pomocy dydaktycznych.

Szkoła Podstawowa nr 6 w Pyskowicach wybuduje pracownię za 60 000 zł. Do puli pozyskanej z WFOŚiGW gmina dołoży 12 000. Warto, bo planowany efekt jest zachwycający. Sala zyska grafiki o tematyce ekologicznej, zakupione zostaną także nowe meble.

- Na wyposażeniu znajdzie się monitor interaktywny na jezdnej podstawie oraz stacja pogodowa zasilana bateriami słonecznymi – wyjaśnia dyrektor szkoły, Beata Obłąk. - Powstanie również 8 stanowisk do obserwacji mikroskopowej. W ramach pomocy zakupione zostaną pomoce dydaktyczne do biologii i geografii, mikroskopy, plansze dydaktyczne i programy edukacyjne.

Realizacja Zielonej pracowni pod nazwą Pracownia z klimatem przewidziana jest na sierpień 2023. Z realizacją projektu Zielona pracownia wiąże się także realizacja programu edukacyjnego Śladami przyrody oraz szereg działań edukacyjnych o charakterze proekologicznym dla społeczności szkoły i zaprzyjaźnionych przedszkoli: dni otwarte, lekcje pokazowe, pokazy doświadczeń i konkursy ekologiczne.

W Miejskiej Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Knurowie powstanie Pracownia eko odkrywców dzieci i młodzież będą mogli dowiedzieć się, skąd się bierze deszcz i dlaczego rzeka płynie, a także skąd się biorę zanieczyszczenia pyłowe dzięki innowacyjnym narzędziom edukacyjnym, jakimi są modułowe pracownie przyrodnicze. Pracownia wyposażona zostanie także w multimedialny atlas dla szkół podstawowych, zawierających 32 interaktywne mapy ogólnogeograficzne i tematyczne. Interaktywny będzie także przewodnik multimedialny Odpady i recykling. 

Ciekawym doświadczeniem będzie możliwość dokonywania pomiarów za pomocą laserowego czujnika smogu. A że najlepiej uczyć się przez zabawę – w pracowni znajdzie się także gra memory Flagi Świata oraz Globus interaktywny Parlamondo, który zabierze dziecko w niezapomnianą podróż po całym świecie.

Eko odkrywcy otrzymają także do dyspozycji Stację Pogody, zestaw do filtrowania wody oraz walizkę ekobadacza.

 

 

 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj