"Ownt lid - Wieczorna pieśń". Koncert tradycyjnych i autorskich pieśni w języku jidysz, ladino i hebrajskim.

Repertuar zawiera pieśni o zróżnicowanej tematyce i nastroju, w trzech żydowskich językach; tradycyjne i autorskie piosenki w języku jidysz, pieśni w języku hebrajskim oraz utwory w języku ladino, charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów sefardyjskich, w których słychać wpływ muzyki hiszpańskiej, arabskiej i bałkańskiej. Projekt łączy żywiołowe i ekspresyjne brzmienia z nastrojowymi, melancholijnymi dźwiękami piosenek śpiewanych i tworzonych w polskich „sztetlach”, m. in. przez Mordechaja Gebirtiga i innych twórców ludowych;

Zespół:
Urszula Makosz - śpiew
Paweł Pierzchała - fortepian
Michał Półtorak - skrzypce, mandolina Oleg Dyyak - akordeon, klarnet, duduk, instrumenty perkusyjne

Urszula Makosz to pieśniarka, rodowita gliwiczanka. W jej zespole grają wybitni muzycy związani m.in. z Piwnicą pod Baranami i krakowskimi teatrami. W ostatnim czasie miała zaszczyt wystąpić w wielu istotnych wydarzeniach oraz stworzyć nowe, ciekawe projekty muzyczne. Przez ostatni rok wraz z zespołem koncertowała na wielu polskich festiwalach kultury żydowskiej i nie tylko; zaśpiewała z towarzyszeniem Jurajskiej Orkiestry Kameralnej oraz gościnnie w koncertach Piwnicy pod Baranami w Filharmonii Szczecińskiej oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
Na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi wystąpiła podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Jej głos towarzyszy wystawie „Żydzi Biecza – historia i zagłada”, zorganizowanej przez Bibliotekę w Bieczu.

25 czerwca, godz. 18.00, Teatr Muzyczny Wit - Wit; Gliwice, ul. Jana Pawła II 15
Bilety: 40 zł; do nabycia przed koncertem.
Rezerwacja: impresariat.urszula.makosz@gmail.com

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj