Aż 16 medali wywalczyli zawodnicy UKS Kometa Gliwice w mistrzostwach Polski w narciarskich biegach na orientację. Zawody rozegrano na początku marca w miejscowości Nova Ves w Czechach. Rewelacyjna forma naszych zawodników zagwarantowała im pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. To najlepszy wynik w historii klubu. Cieszy tym bardziej, że to właśnie narciarskie biegi na orientację są ze wszystkich dyscyplin orientacji sportowej najbliżej debiutu olimpijskiego.

Na ten wspaniały sukces złożyło się dziewięć złotych medali, cztery srebrne oraz trzy brązowe. Dodatkowo trzech zawodników Komety wywalczyło czwarte miejsca i tylu samo piąte.

W pierwszym dniu zawodnicy rywalizowali na dystansie klasycznym i zmagali się z bardzo trudnymi warunkami. Areną zawodów był teren leśny z dużymi przewyższeniami. Organizatorzy w tym samym czasie umożliwili rozegranie zawodów mistrzowskich dla Czech i Polski, co jest bardzo częstą praktyką w dyscyplinach zimowych.

Rywalizacja rozpoczęła się dla Komety sensacyjnie. W kategorii K-17 wszystkie miejsca na podium zajęły nasze zawodniczki. Wygrała debiutantka Karolina Żmij, druga była ubiegłoroczna mistrzyni Julia Nyga, a trzecia Kinga Pogoda. W M-17 ubiegłoroczny tytuł obronił Łukasz Kołodziejczyk, w M-20 zwyciężył Jan Byrczek (mistrz Polski 2018). W bardzo szybkim tempie swoją trasę pokonała najbardziej doświadczona w narciarstwie biegowym zawodniczka Komety Maria Marszałek, która w kategorii K-35 zdobyła dla Gliwic kolejny złoty medal.

W drugim dniu rozegrano mistrzostwa Polski na dystansie sprinterskim. Zawodnicy Komety ponownie zaprezentowali bardzo dobrą formę sportową. W kategorii K-17 drugie miejsce wywalczyła Karolina Żmij (do pierwszego zabrakło jej niespełna 72 sekundy), na trzeciej pozycji zameldowała się Natalia Sobel, dla której był to pierwszy medal w jej karierze sportowej. W kategorii K-20 wszystkie miejsca na podium zajęły zawodniczki Komety. Wygrała Julia Nyga, wyprzedzając Kingę Pogodę oraz Aleksandrę Polewkę. Pasjonujący pojedynek stoczyli ich klubowi koledzy w kategorii M-17. Złoto przypadło Łukaszowi Kołodziejczykowi - o ponad 6 minut wyprzedził Filipa Buławę, dla którego był to pierwszy medal w karierze sportowej. Ponownie bardzo szybkie tempo biegu zaprezentowała Maria Marszałek, zdobywając pierwsze miejsce w kategorii K-35. Oklaski zebrali w kategorii M-20 Jan Byrczek oraz w M-55 Stanisław Skorupa. Obaj zdobyli złote krążki.

W tym samym czasie w Novej Vsi rozegrano imprezę pn. Puchar Najmłodszych w narciarskich biegach na orientację. Kometa z racji ograniczonych możliwości finansowych wystawiła mało liczną reprezentację. Nie przeszkodziło jej to wygrać klasyfikację drużynową.

Największą gwiazdą okazała się Julianna Polewka, która wywalczyła dwa złote medale w kategorii K-14 na dystansie klasycznym oraz sprinterskim. Tym samym dołączyła do grona 12 zawodników Komety, którzy zostali w historii mistrzami Polski dzieci w narciarskich biegach na orientację. Kolejne pucharowe medale wywalczyli w Czechach debiutująca Justyna Dziuba (dwukrotnie srebro w K-14) oraz Patryk Marszałek (dwa razy brąz w M-14).

Warto wspomnieć, że od 2012 r. zawodnicy UKS Kometa Gliwice wywalczyli w sumie 41 medali w Pucharze Najmłodszych.