Podziemne przejście dla pieszych Bohaterów Getta Warszawskiego – Toszecka pozostanie nieczynne. Kolej w związku z łącznikiem zostawia rozgrzebany remont i niesmak.
                                              

Taki scenariusz to zaskoczenie. Jak udało nam się dowiedzieć, PKP PLK SA „w najbliższym czasie nie przewiduje” dokończenia remontu tunelu centrum – Szobiszowice. Znaczy to tyle, że prace mogą wrócić za rok, albo i nie wrócić wcale.

Modernizację przejścia zaplanowano w ramach przebudowy dworca Gliwice. Prace, rozpoczęte we wrześniu 2015, miały być gotowe kilka miesięcy później.  Stało się inaczej, bo zaskoczeniem dla inwestora – spółki PKP PLK SA – był fatalny stan obiektu.

Kolej przystępowała do remontu z myślą o poprawieniu wyglądu i bezpieczeństwa przejścia. Tunel straszył. Był miejscem brudnym, niedoświetlonym, naznaczonym zniszczeniami przez wandali. Tzw. estetyzacja miała usunąć te mankamenty. Przewidziano  zadaszenie wejść, uzupełnienie oświetlenia, wymianę okładzin bocznych, w połączeniu z osuszeniem ścian poprzez tzw. iniekcję krystaliczną.

Wydawałoby się – drobiazgi, a inwestor na zadaniu połamał sobie zęby. Po rozpoczęciu remontu wyszło na jaw, że łącznik to całkowita ruina. Do wymiany nadawało się wszystko – strop, posadzka, schody. Dodatkowa ekspertyza techniczna wykazała, że wejścia grożą zawaleniem i są zagrożeniem dla użytkowników.

Wobec spiętrzających się problemów wykonawca, spółka Aldesa, przerwała prace.  Kolej  nie protestowała, bo lifting tunelu stanowił tylko dodatek. Firma dość miała kłopotów z zadaniem głównym - renowacją dworca kolejowego. A wartość prac dodatkowych w związku z przejściem zdążyła już przekroczyć koszty przyjęte dla całego remontu.

Część prac zdążono jednak wykonać. Zbito okładziny i dokonano natrysków, dziurawiąc przy tym ściany niczym rzeszoto. To oraz roboty „odkrywkowe”, służące ocenie jakości schodów i podłoża, kompletnie zdemolowały łącznik. 1 czerwca rok temu, z chwilą otwarcia przejścia przez dworzec kolejowy do ulicy Tarnogórskiej, został zamknięty. Na wypadek nieproszonych gości nawet zamurowano wejścia. 

Decyzja stwarza niedogodność dla ruchu pieszych między centrum a Szobiszowicami. Przez dworzec nie jest im po drodze, a przejście przez wiadukt jest dłuższe niż tunelem. Mieszkańcy do tej pory pocieszali się, że to utrudnienie na chwilę. Wygląda na to, że sytuacja utrzyma się długo.  
Nie ma już mowy o tym, że przywrócenie połączenia tunelem to kwestia miesięcy, o czym jeszcze w grudniu ubiegłego roku zapewniał nas  przedstawiciel inwestora.  Można się domyślać, że na dokończenie remontu nie ma teraz pieniędzy.

- Zwiększenie zakresu prac spowodowało, że przebudowa tunelu będzie realizowana w ramach odrębnego zlecenia. Przetarg i wybór wykonawcy zaplanowano na I kwartał przyszłego roku, a termin oddania tunelu do użytku na drugą połowę 2017 roku – mówił na naszych łamach Jacek Karniewski z PKP PLK. Tymczasem, w związku z naszym zainteresowaniem sprawą, kolej poinformowała, że „tunel jest wyłączony z użytkowania i w najbliższym czasie nie przewidujemy jego remontu”.

Tunel służył gliwiczanom od lat.  Nie należał do najładniejszych, a i pod  względem bezpieczeństwa nie był wzorem. Ale i tak wyglądał o niebo lepiej niż po tym, jak kolej wzięła się za poprawianie jego estetyki. No i przede wszystkim – działał.

(pik)
wstecz

Komentarze (12) Skomentuj

 • Hans 2017-06-06 10:34:54
  Polnische Wirtschaft.... i tyle w temacie....
  • Grzegorz 2017-06-07 07:00:18
   DEPP!
 • Achim 2017-06-06 11:04:49
  Zasypać, rozebrać budę i udrożnić chodnik na Boh. Getta, a nie czekać nie wiadomo na co. Konstatacja jest jednak smutna: budowa, czy też remont takiego tuneliku przekracza możliwości miasta. Gdyby miastu zależało, potrafiło by wywrzeć presję na PKP i jej spółeczkach. Niestety, priorytety miasto ulokowało na terenie zalewowym za polibudą...
 • juhas 2017-06-06 16:59:11
  Nie no bez jaj... naprawdę tak to maja zamia zostawić ???
 • anulka 2017-06-06 17:07:52
  wierzyć się nie chce... jak można rozkopać coś, zacząć i nie skończyć, tylko zostawić taki burdel??? czy w tym kraju nie ma instytucji, która może karać takie działania firm, w tym przypadku PKP? to teraz każdy mógłby rozkopac swoja wlasność i tak zostawić. Miasta wyglądałyby jak po bombardowaniu.
  • bolek 2017-06-06 17:19:43
   Masz rację. Miasto powinno mieć możliwość wlepienia grzywny takiej instytucji, firmie, która działa na jego niekorzyść. Bo ze to działanie na niekorzyść to nie ma żadnych wątpliwości. Raz że brzydota, psuje obraz Gliwic, dwa to niedogodność dla gliwiczan któryz tamtedy maja skrót.
 • cwany lis 2017-06-06 17:08:26
  PKP nadaje się już chyba tylko na złom, dobrze robią złomiarze że rozkradają co tylko się da.
  • Hhjj 2017-06-06 22:49:06
   Ja I tak z niego nie korzystałem. Wolę chodzić górą przynajmniej jakieś widoki z góry a nie brudny tunel.
 • Gregor 2017-06-07 11:20:22
  Ciekawe co zrobi PKP jak tunel zacznie się zapadać??? Torowisko również... Odetniemy Gliwice od komunikacji kolejowej od zachodu. Możliwość dojazdu ze wschodu do stacji końcowej Gliwice. To po co był robiony remont dworca?
 • Asd 2017-06-07 17:26:13
  Na przyjazd Dudy do Gliwic zrobili wszystko. Kwiatki na pl. Krakowskim, przystrzyzone trawniki, przyciety żywopłot, wyczyszczone ulice wokół placu, odmalowany skatepark, wymyty plac... Wszystko się dało w 1 dzień dla 1 człowieka! A dla 185 tys. mieszkańców nie opłaca się wyremontować tunelu. Frankiewicz ma to gdzieś, bo gliwiczan traktuje jak g... Gdyby mu zależało, to wymusilby na PKP działanie. Uścisk ręki prezydenta jest dla niego ważniejszy niż potrzeby mieszkańców.
 • set 2017-06-07 19:23:46
  SUper Hero JArzebowski podczas rozmowy co miasto zamierza zrobic z tunelem lat temu dwa...stwierdzil najlepiej byłoby zamknac i zasypac...to jest skandal wpisujacy sie we alodarzy naszego maista ktorzy ludzi maja po prostu w d... swoje widzi-misie i wlasne chore wizja tak..dla miasta, dla dzielic juz nic w zamian...mieszkancy szobiszowic musza na okolo biec chocby na Poczte Polska urzednicy oczywiscie nie widza problemu bo mieszkaja gdzie indziej i 'kazdy' porusz sie autem. Kolejna kompromitacja miastecznikow...wszystko co wokol dworca...dopiero 'pwostanie' ..miasto oczywiscie nie wiedzialo ze remont kiedys sie skonczy i czas odkryje jak wyglada reprezentacyjny plac przed dworcem w kierunku zwyciestwa..jak wyglad wielkie pole w kierunku na Tarnogorska...czy o wyjsciu na lewo w kier. Tarnogorskiej wspominac nie bede..bo to inny swiat i to nie Grudzinskiego...zreszta mam nieodparte wrazenie ze nikt z miasta nad remontami nie panuje, a przyklepywanie tego co ktos zrobil jest codzinnoscia...popatrzmy - Rynek - remont oczywiscie wskazany..co jednak za duren przyklepal i nie widzial 'ale' w stosunku do zoltejj wystajacej kostki brukowej ? dalej - nowy remont deptakUFF w Gliwicach chocby al. Przyjazni...mamy jedno wielkie zolte g.. i nic wiecej...remont wskazany i dobrze ze go robia..tyle ze jak to wyglada..po remoncie...? jakby go nie bylo....oswietlenie dworca w kolorze fioletu..to juz chyba wizja super artysty...i mozna by mnozyc i dzielic...o fantastycznych 'plakatach' na elewacji aldika w srodku miast juz nie dodam..a tunel...zostawic..i poakzwywac jako szambo roku!
 • Zoltan 2017-06-17 22:20:54
  Za to mamy "Podium"! Nie ważne za ile, nie ważne, że na zadupiu miasta i nie ważne dla kogo. Ważne, że je MAMY!!! Sękju waszu mać, PT Włodarze Gliwic!