W ubiegłym tygodniu cała sportowa Polska fascynowała się największym sportowym wydarzeniem roku w naszym kraju - 78 UCI World Tour Wyścigiem Dookoła Polski. Wspaniała impreza z gwiazdami światowego kolarstwa gromadziła przy szosach i telewizorach setki tysięcy kibiców. Ofiarowała też najmłodszym kolarzom przygodę życia Tour de Pologne Junior.
Najmłodsi kolarze swoje wyścigi rozgrywali w miastach etapowych, przed przyjazdem elity.  Pierwszy odbył się w Rzeszowie. W debiucie najlepiej z naszych młodzików spisał się Wiktor Paczuła, który finiszował na 8. miejscu. Nikodem Gwóźdź był 10., Władysław Mańka 28., Paweł Groyecki 57. i Adrian Pysik 59. Nasze dziewczynki swoje wyścigi ukończyły na pozycjach: Amelia Szczotka 16. w żaczkach i Julia Baron 22. w młodziczkach.

Kolejne miasto, w którym rywalizowała młodzież to Bielsko. Na trudnej górskiej trasie świetnie pojechali gliwiczanie. Gwóźdź wygrał, Paczuła był 7., Mańka 15., Groyecki 50. i Pysik 61., Baron 22, a Szczotka 10. W Katowicach najlepiej pojechał czwarty na mecie Gwóźdź, Paczuła był 28., Mańka 29., Groyecki 43., Pysik 58., Baron 25. i coraz lepiej spisująca się Szczotka 8. Ostatnim etapem był Kraków. Znów oglądaliśmy gliwiczan w czołówce. Na trzecim stopniu podium stanął Gwóźdź, Paczuła finiszował 8., Mańka 22., Groyecki 24., Baron 23. i Szczotka po kraksie 49.

Podobnie do dorosłych kolarzy młodzież miała klasyfikację generalną wyścigu, w której nasi uplasowali się na miejscach: Gwóźdź 4., Paczuła 6., Mańka 23., Groyecki 44., Pysik 65., Baron 22. i Szczotka 13. Drużynowo  młodzicy zajęli drugie miejsce. Ponadto prowadzono klasyfikacje aktywnych (zawodnicy punktowali na lotnych finiszach) - Gwóźdź był 4 i punktową (punkty przyznawane dla pierwszych 10 zawodników na mecie) - Szczotka 9., Gwóźdź 5., Paczuła 7.

To najlepszy występ naszej młodzieży od lat, gratulacje dla zawodników i szkoleniowców. Na dobre wyniki kolarzy duży wpływ ma opieka miasta i sponsorów. Do zwycięstw naszych zawodników niosą opony CST, odpowiednie do wszystkich rodzajów ścigania i nawierzchni.