Wiek to zaledwie liczba, a studiować można w każdym wieku, co udowadniają żacy 60 + z powiatu gliwickiego, którzy uczęszczają na zajęcia do Knurowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na dniach rozpocznie się kolejny rok akademicki.

Na dobry początek świeżo upieczeni żacy otrzymują biret oraz indeks, który uczęszczając na zajęcia – skrupulatnie wypełniają. Kierunek studiów wybierają sobie sami, a do dyspozycji mają 20 sekcji zainteresowań podzielonych na kilka działów. Pierwszy to dział edukacyjny: cztery języki obce do wyboru, psychologia, informatyka, szkoła babć, czyli kształcenie babć i dziadków pod kątem opieki psychologicznej, zdrowotnej oraz wychowawczej nad wnuczętami oraz akademia piękna, czyli kosmetyka w szerokim tego słowa znaczeniu. Drugi to dział kulturalny, gdzie do wyboru jest: chór, teatr, taniec liniowy, czy grupa śpiewacza. Trzecia kategoria to grupa sportowo – rekreacyjna, w której znajdują się: nordic walking, fitness, gimnastyka zdrowotna, turystyka, a także gry i zabawy. Czwarta i zarazem ostatnia kategoria to grupa wolontariatu, gdzie studenci angażują się w różnego rodzaju wydarzenia wolontariacie. Wybór jest więc duży, a i chętnych nie brakuje. KUTW mieści się w budynku Polskiego Czerwonego Krzyża w Knurowie.

Studenci rosną w siłę  

Choć uczelnia liczy sobie blisko 200 studentów seniorów, to aż 80 procent z nich to kobiety, jednak coraz więcej mężczyzn decyduje się wybrać na Uniwersytet Trzeciego Wieku. Seniorzy – studenci pochodzą zarówno z Knurowa, jak i ościennych gmin w powiecie gliwickim. Uniwersytet wprawdzie istnieje już od kilkunastu lat, jednak od niespełna dwóch lat nosi miano stowarzyszenia, a to za sprawą rozwiązania się Towarzystwa Miłośników Knurowa, które było opiekunem uczelni. - Uniwersytet też uległby rozwiązaniu, gdyby nie grupa entuzjastów, którzy na to nie pozwolili i utworzyli stowarzyszenie, które w grudniu 2020 roku zostało zarejestrowane. Choć przez pół roku byliśmy wyłączeni z działania z powodu pandemii, to teraz ten czas nadrabiamy dzięki seniorskiej aktywności. Dołączyć do nas może praktycznie każdy. Zamiast przesiadywać w domu, warto poszukać nowego zajęcia dla siebie i wybrać się do Knurowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który uczy, bawi, ukulturalnia i uszczęśliwia – zauważa prezes - „rektor” uczelni, Tomasz Reginek.
Przyjść może każdy, bowiem najstarsi żacy są po 80–tce, a najmłodsi są przed 50. rokiem życia.

Wieczni studenci

Wśród zajęć, które najchętniej są wybierane przez seniorów, znalazły się języki obce oraz kierunki sportowo rekreacyjne. Zajęcia pomagają seniorom, chociażby w tym, jak zrobić przelew przez Internet. Studentki – seniorki panie Ilona i Brygida na Knurowski Uniwersytet Trzeciego Wieku uczęszczają od samego początku, czyli blisko 16 lat i nie wyobrażają sobie, by mogło być inaczej, a każda z pań jest po 70-tce.
- Jestem wieczną studentką i nie wyobrażam sobie, by nie studiować. Są tak ciekawe kierunki, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dopóki jest zdrowie, to chciałabym jak najdłużej i jak najwięcej uczestniczyć w zajęciach – mówi pani Brygida, studentka Knurowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- Jestem na uczelni od samego początku, czyli od 2007 roku. Mając 55 lat rozpoczynałam swoją przygodę ze studiami. Od samego początku interesowała mnie aktywizacja, czyli wszystkie zajęcia ruchowe, jak basen, gimnastyka rehabilitacyjna, czy jazda na rowerze, ponieważ to dla mnie jest najbardziej potrzebne. Samej nie jest zbyt miło chodzić na zajęcia, a tutaj odbywają się zajęcia w grupie. Chciałam coś więcej, a nie tylko kawa i plotki. Wspólnie z mężem chodzimy na studia oraz jeździmy na organizowane wycieczki – podkreśla studentka Ilona.

Nowy rok akademicki 

Blisko 200 studentów seniorów już za tydzień (12 października) rozpocznie nowy rok akademicki na Knurowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 – Knurowskiego UTW rozpocznie się o godz.17.00 w sali „Kino, Scena, Kultura” w Knurowie.  

Patrycja Cieślok-Sorowka

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj