Dzięki dotacji miast Knurów i Czerwionka-Leszczyny oraz gmin Gierałtowice, Pilchowice, Sośnicowice knurowski szpital zakupił nowoczesny zestaw endoskopowy. Do darowizny dołożyła się także była już Fundacja Rozwoju Lokalnego. 
– To wysokiej klasy, nowoczesny sprzęt endoskopowy firmy Olimpus, który trafi na oddział chirurgii. Dodam, że na takiej aparaturze pracują najlepsi specjaliści w najlepszych klinikach na całym świecie – powiedział 9 czerwca, podczas prezentacji zestawu, Michał Ekkert, prezes Szpitala w Knurowie Sp. z o.o. Dodał, że w knurowskiej placówce zatrudnieni są świetni fachowcy, lekarze-endoskopiści i to im, podczas diagnozowania oraz operacji, posłuży nowy sprzęt. – Na pewno pomoże wielu ludziom, ratując ich zdrowie i życie – zakończył prezes.

A diagnostyka endoskopowa jest istotna w przypadku chorób nowotworowych układu pokarmowego. Dzięki niej można wykryć już bardzo wczesne zmiany. 

Co ważne, endoskop, jaki właśnie trafił do Knurowa, pozwala na dokładne przebadanie ludzi starszych oraz pacjentów ze skomplikowanymi schorzeniami czy tych przyjmujących specyficzne leki. 

To jeszcze nie wszystko: pozwala wykryć nawet niewielkie krwawienie wewnętrzne i w ten sposób szybko je zatamować. 

Podczas spotkania 9 czerwca prezes Ekkert podziękował fundatorom (wymienionym wyżej), a do podziękowań dołączył starosta gliwicki Waldemar Dombek. Przedstawiciele miast i gmin wzięli zresztą udział w prezentacji sprzętu, jakiej dokonali doktorzy Grzegorz Nocoń, ordynator oddziału chirurgii oraz Maciej Żymła, chirurg-endoskopista.

– Współpraca i pomoc samorządów są niezwykle cenne. Dzięki nim poziom leczenia w knurowskiej placówce jeszcze bardziej się podnosi – powiedział starosta powiatu gliwickiego. 

Zestaw endoskopowy, o jaki wzbogacił się szpital, jest niewielki, za to mobilny i ergonomiczny. Można nim swobodnie wjechać do sali operacyjnej i ustawić przy pacjencie, by wykonać badanie czy zabieg. Posiada świetnej jakości obraz, a światło kamery widoczne jest poprzez powłoki i tkanki.

Co istotne dla szpitala – do zestawu można dołączać kolejne części aparatury medycznej (o jakie, być może, placówka wzbogaci się w przyszłości), by zbadać również drogi żółciowe.

(ms)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj