Od 21 października działa nowe centrum przesiadkowe w Szczygłowicach. Teraz pasażerowie w komfortowych warunkach mogą oczekiwać na przyjazd autobusu. 
Z dworca odchodzą pojazdy linii 194, 194 N, 236, 710, 47, 120, 195.

Budowa ruszyła w maju 2018 roku, a półtora roku później pojawiły się trzy perony i poczekalnia z półautomatyczną toaletą, przystosowaną do potrzeb niepełnosprawnych. Stanowiska przystankowe zostały zadaszone i wyposażone w ławki. 

To nie jedyne udogodnienia dla pasażerów. Powstało 10 miejsc postojowych dla samochodów, wiata rowerowa oraz elementy małej architektury, jak ławki i kosze na śmieci. Oświetlenie terenu zapewnia aż 18 lamp. A jest nie tylko nowocześnie, ale i ekologicznie – zamontowane na budynku poczekalni panele fotowoltaiczne produkują energię do zasilania urządzeń na dworcu. 

Nowe centrum przesiadkowe obsługują linie 194, 194 N, 236, 710, 47, 120 i 195. Faktyczne czasy odjazdów autobusów, z uwzględnieniem opóźnień na trasie, wyświetlane są na tablicy dynamicznej informacji pasażerskiej. Z myślą o osobach niepełnosprawnych panel wyposażono w urządzenie głośnomówiące. Obowiązujący od 21 października rozkład jazdy z centrum przesiadkowego znajduje się na stronie ZTM. 

Oddanie centrum wpłynęło na organizację połączeń w dzielnicy. Z ruchu został wyłączony przystanek „Szczygłowice Aleja Piastów”. Przystanek „Szczygłowice Kopalnia” obsługiwany jest przy ul. Lignozy, a dotychczasowe stanowiska na parkingu kopalni zlikwidowano. 

Inwestycja kosztowała blisko 4 mln zł, a w połowie została pokryta z dofinansowania unijnego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. 

(pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj